SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przez internet w 2015 r. z fiskusem rozliczy się blisko 7,6 mln Polaków

W 2015 roku przez internet rozliczy się 40 proc. podatników, podczas gdy rok temu takie plany miało 28 proc. Mimo że większość podatników deklaruje, że wypełnienie formularza PIT nie sprawia im większych trudności, co drugi Polak w całości zleca przygotowanie rozliczenia innej osobie. 41 proc. podatników deklaruje, że skorzysta z ulg podatkowych, a 75 proc. twierdzi, że przekaże 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego - wynika z raportu KPMG.

fot. Shutterstock.com Article

W 2015 roku odsetek osób deklarujących złożenie rocznego zeznania podatkowego drogą internetową wzrósł o 12 pkt. proc. i osiągnął poziom 40 proc. Oznacza to, że blisko 7,6 mln Polaków rozliczy się przez internet, podczas gdy rok temu było to 5,2 mln osób.

W rezultacie spadł odsetek osób, które rozliczą się bezpośrednio w urzędzie skarbowym (-9 pkt. proc.) oraz na poczcie (-3 pkt. proc.).

W tym roku Ministerstwo Finansów po raz pierwszy udostępniło na swojej stronie internetowej podatnikom rozliczającym PIT-37 usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Z badania KPMG wynika, że skorzysta z niego 29 proc. podatników, którzy rozliczają się samodzielnie lub z częściową pomocą innych, tj. 15 proc. ogółu Polaków podlegających obowiązkowi rozliczenia PIT.

Dwie trzecie Polaków rozliczających się samodzielnie lub z częściową pomocą innych skorzysta ze specjalnych programów komputerowych i aplikacji do przygotowania rocznego zeznania podatkowego PIT (np. z programów dostępnych na płytach CD i w internecie czy z systemu e-deklaracje). W porównaniu z rokiem ubiegłym odsetek podatników deklarujących wykorzystanie takich narzędzi wzrósł o 7 pkt. proc.


Najczęściej z programów komputerowych korzystają osoby młode, ale w grupie podatników do 24. roku życia udział tych osób spadł o 5 pkt. proc. Największe wzrosty udziału osób korzystających z programów komputerowych odnotowano w grupach osób w wieku 44-54 lata (+14 pkt. proc.), 25-34 lata (+11 pkt. proc.) oraz powyżej 65. roku życia (+8 pkt. proc.).

Jak wynika z deklaracji respondentów, w 2015 roku 41% podatników skorzysta z ulg podatkowych (+2 pkt. proc. względem roku ubiegłego). Spośród osób korzystających z ulg podatkowych 71 proc. skorzysta z ulgi na dzieci. Największa część rozliczy je na jedno (47 proc.) lub dwoje dzieci (41 proc.).


W przypadku blisko trzech czwartych podatników korzystających z ulgi na dzieci wysokość podatku wystarczy do odliczenia całości ulgi. Spośród podatników, których wysokość podatku nie wystarczyła do odliczenia całości ulgi na dzieci, największa część (42 proc.) złożyła lub ma zamiar złożyć załącznik PIT/UZ, aby uzyskać pełne odliczenie. 27 proc. nie podjęło jeszcze decyzji w chwili trwania badania.

Chęć przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zadeklarowało 75 proc. podatników (+3 pkt. proc.). Najchętniej darowizny dokonują osoby zarabiające powyżej 4500 zł netto.

40 proc. podatników w pełni samodzielnie uzupełnia formularz PIT, a 49 proc. w całości zleca to komuś innemu. W tym roku zmniejszył się odsetek osób, które korzystają z pomocy znajomych (-15 pkt. proc.), księgowych (-11 pkt. proc.) czy urzędników (-7 pkt. proc.).

17 proc. Polaków podlegających obowiązkowi rozliczenia ze skarbówką ocenia, że wypełnienie formularza PIT jest bardzo trudne lub trudne. Mimo to, co drugi podatnik w całości zleca rozliczenie komuś innemu, a kolejne 11 proc. korzysta z częściowej pomocy.Raport "Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2014" został opracowany przez KPMG na podstawie badania przeprowadzonego metodą wywiadu telefonicznego CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) na reprezentatywnej próbie 1004 dorosłych Polaków. Na pytania odpowiedziały osoby mające obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym za rok 2014. Do grupy badanych nie weszły osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS bądź pracodawca. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 27-29 marca 2015 r. Realizację wywiadów oraz dobór respondentów do próby zapewniła firma badawcza Norstat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przez internet w 2015 r. z fiskusem rozliczy się blisko 7,6 mln Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl