SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Push and Talk

Pierwszy telefon komórkowy firmy Siemens z usługą Push and Talk

Prezentując aparat CX70 firma Siemens mobile stała się pierwszym na świecie producentem oferującym kompleksowe rozwiązanie dla usługi Push and Talk  (PaT) oparte na specyfikacjach otwartych

Usługa ta wprowadza funkcje krótkofalówki do sieci telefonii komórkowej i sprawia, że połączenia grupowe stają się tak łatwe i szybkie, jak nigdy dotąd. Jako pierwsza aplikacja przesyłania głosu w sieciach IP (Voice-over-IP - VoIP), usługa Push and Talk jest oparta na systemie IMS (IP Multimedia Subsystem), który będzie platformą wielu usług multimedialnych w przyszłości.
 
"W celu popularyzacji rozwiązań oraz funkcji Push and Talk wykorzystujemy wyłącznie standardy otwarte" - wyjaśnił Lothar Pauly, członek zarządu działu komunikacji bezprzewodowej firmy Siemens. "Tylko dzięki całkowitej zgodności operacyjnej będziemy w stanie w pełni rozwinąć obiecujące możliwości tej nowej usługi". Aby zapewnić jak najszybsze wprowadzenie funkcji Push and Talk  we wszystkich sieciach i w możliwie największej liczbie aparatów telefonicznych innych producentów, firma Siemens mobile wykorzystuje komutowaną technologię IMS, która umożliwia połączenia telefonów komórkowych poprzez sieci IP i jest oparta na specyfikacjach 3GPP (Third Generation Partnership Project). IMS będzie warstwą sterującą dla wielu innowacyjnych usług multimedialnych, takich jak transmisje wideo, natychmiastowe przesyłanie wiadomości oraz aplikacje typu "virtual reality" (np. gry w trybie wielu graczy).

Usługa Push and Talk w technologii IMS, którą można już teraz zaimplementować w sieciach GPRS, stanowi dla operatorów sieci kolejny krok w kierunku telefonii 3G. System IMS należy do trzeciej generacji komunikacji bezprzewodowej. Wczesne zastosowanie tej technologii ułatwia szybkie wdrożenie opartych na niej usług. Serwer Push and Talk można bezproblemowo zintegrować ze strukturą sieci IMS i powiązać z istniejącymi elementami infrastruktury. Modułowa budowa sieci telefonii komórkowych firmy Siemens pozwala na rozszerzanie małych początkowo rozwiązań do rozmiarów nawet 100 razy większych niż pierwotne. "Dzięki technologii IMS sieci telefonii komórkowej są przygotowane na przyszłość" - powiedział Lothar Pauly.

Oto jak działa funkcja Push and Talk: najpierw użytkownik wybiera z listy osoby, z którymi chce rozmawiać. Po naciśnięciu przycisku wszyscy wybrani wcześniej adresaci otrzymują zaproszenie, które mogą przyjąć lub odrzucić. Po potwierdzeniu dokonanym przez partnerów połączenia abonent wywołujący naciska przycisk PaT i zaczyna rozmowę, którą słyszą wszyscy jednocześnie. Nie trzeba tracić czasu na konfigurowanie połączenia, ponieważ funkcja sieci GPRS "zawsze dostępny" ("Always On") utrzymuje połączenie przez cały czas. Każdy członek grupy może odpowiedzieć, naciskając przycisk PaT. W danym momencie komunikacja może odbywać się tylko w jednym kierunku - kto pierwszy naciśnie przycisk PaT, ten może mówić. Pod tym względem funkcja Push and Talk jest podobna do tradycyjnego przesyłania głosu przez radio, ale możliwości nowej usługi są dużo większe. Ponieważ działa ona w sieciach telefonii komórkowej, można z niej korzystać wszędzie, nawet w różnych krajach. Rozmowy PaT mogą być słyszane tylko przez zarejestrowanych uczestników połączenia - zapewnia to poufność i bezpieczeństwo informacji.

Jako dostawca pełnego pakietu produktów, od telefonów komórkowych po elementy infrastruktury sieci bezprzewodowej, firma Siemens jest doskonale przygotowana do wprowadzenia usługi Push and Talk. "Będziemy stale rozszerzać ten nowy segment rynku i odgrywać główną rolę w jego rozwoju" - stwierdził Lothar Pauly. Oprócz kolorowego wyświetlacza i wbudowanego aparatu cyfrowego, model Siemens CX70 wyposażono w pełną obsługę funkcji Push and Talk  - jednak konfiguracja usługi PaT zależy od operatora sieci. Trójzakresowy telefon CX70 jest pierwszym modelem z bogatej oferty urządzeń obsługujących funkcję PaT. Wszystkie one zapewnią dostęp do sieci rdzeniowych IMS i będą wyposażone w klienta PaT zgodnego z otwartymi standardami. W ten sposób Siemens mobile może zagwarantować zgodność operacyjną swoich telefonów z infrastrukturą innych producentów. "Od przyszłego roku wszystkie telefony komórkowe klasy średniej oferowane przez firmę Siemens będą umożliwiały korzystanie z usługi Push and Talk" - powiedział Pauly.

Potencjał funkcji Push and Talk jest ogromny. Wprowadzając tę usługę w swoich sieciach, operatorzy dodają nową opcję, której główną cechą jest szybkość. Analitycy branży z firmy Northstream AB twierdzą, że usługa Push and Talk przyczyni się do zwiększenia ruchu w sieciach telefonii komórkowej. Głosowy czat przez telefon komórkowy uzupełnia funkcję SMS i pozwala uniknąć niewygodnego konfigurowania połączeń konferencyjnych. Ta usługa telefonii komórkowej wkrótce będzie w stanie zastąpić tradycyjną komunikację radiową przewoźników, firm kurierskich i taksówkowych lub przedsiębiorców budowlanych. Wśród użytkowników indywidualnych korzystanie z Push and Talk może stać się modne. Można sobie na przykład wyobrazić, że operatorzy sieci uruchomią otwarte grupy dyskusyjne PaT. "Push and Talk jest nową usługą dla rynku masowego" - stwierdził Lothar Pauly. "Ta usługa jest interesująca nie tylko dla przedsiębiorców i pracowników terenowych. Jest atrakcyjna także dla młodych ludzi, klubów i stowarzyszeń, czyli dla każdego, kto chce utrzymywać kontakt z wieloma osobami, prywatnie lub służbowo".

Dołącz do dyskusji: Push and Talk

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl