SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Strajk kurierów pracujących dla Pyszne.pl

Od poniedziałku przez cały tydzień mają strajkować dostawcy platformy do zamawiania posiłków Pyszne.pl. Osią sporu są dodatki za pracę weekendową tylko dla dostawców w niektórych miastach.

Platforma Pyszne.pl ogłosiła nowe dodatki za pracę w weekendy dla kurierów w Krakowie i Wrocławiu. To zbulwersowało dostarczycieli zamówień z pozostałych miast, gdzie działa Pyszne.pl. Pomysł strajku polegającego na wyłączeniu nawet na tydzień gotowości do pracy narodził się wśród dostawców z Lublina.

Inicjatywę poparli też ich koledzy i koleżanki z Białegostoku. W rozmowach z Onetem mówią wprost - czują się pokrzywdzeni niesprawiedliwością i tym, że nie mają żadnych dodatków za pracę w weekendy. Głównym dniem protestu ma  być poniedziałek 19 grudnia.

Strajkować ma około 70 do 80 proc. współpracowników Pyszne.pl. 70-80 proc. dostawców zarówno z największych miast jak Warszawa i Kraków, jak i mniejszych, jak Rzeszów, Częstochowa, Gliwice, Ruda Śląska czy Bielsko-Biała.

Kurierzy narzekają też, że Pyszne.pl nie wynagradza dodatkowo pracy w cięższych, zimowych warunkach - kiedy jest zimno, a na ulicach leży śnieg (wielu dostawców wozi zamówienia rowerami).

Pyszne.pl rozmawia z dostawcami

Co na to Pyszne.pl? - Jesteśmy w trakcie rozmów z kurierami - nie chcemy komentować ich szczegółów - mówi Wirtualnemedia.pl Wojciech Maćkowski, corporate communications & public affairs manager w Pyszne.pl.

Dalej wyjaśnia, że  dodatki tymczasowe (takie jak wprowadzony pod koniec listopada w kilku miastach bonus weekendowy) są uzależnione od liczby zamówień realizowanych w danym mieście i okresie. 

- Otrzymaliśmy zgłoszenia od części kurierów i zaproszenie do rozmowy z kilku miast, do których niezwłocznie się odnosimy - prowadzimy rozmowy z kurierami. Jesteśmy również na etapie nawiązywania roboczych relacji z utworzonym niedawno związkiem zawodowym - dodaje przedstawiciel Pyszne.pl.

Dlaczego dodatki weekendowe zostały wprowadzone tylko w niektórych miastach?

- Kurierzy określają swoją dyspozycyjność z tygodnia na tydzień i mają możliwość anulowania swojej zmiany. W czasie, w którym realizowanych zamówień jest więcej, ułożenie grafiku, który pozwoli zespołowi na efektywne wykonywanie zadań, stanowi wyzwanie. Dlatego w okresie, w którym odnotowujemy zwiększone zapotrzebowanie na nasze usługi w niektórych miastach - by zachęcić kurierów do częstszego przychodzenia do pracy lub wykonywania zlecenia dłużej, wprowadzamy dodatki tymczasowe - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Wojciech Maćkowski z Pyszne.pl.

Czy Pyszne.pl planuje wprowadzić bonusy za pracę zimą, kiedy warunki atmosferyczne są trudniejsze niż w pozostałej części roku? Platforma deklaruje, że w tym czasie oferuje dodatkowe wsparcie dostawcom.

- Wszyscy kurierzy otrzymują od nas zestaw ubrań dostosowany do różnych warunków pogodowych. W przypadku bardzo złej pogody, kierując się bezpieczeństwem, podejmujemy decyzję o zawieszeniu operacji do czasu poprawy warunków atmosferycznych i drogowych. Każdy kurier również może przerwać zmianę i przeczekać złe warunki pogodowe, bądź powrócić do HUB-u. Wprowadzenie dodatku pogodowego by “zachęcić kurierów do pracy w trudnych warunkach” uważamy za nieodpowiedzialne - ze względu na bezpieczeństwo kurierów w czasie trudnych warunków pogodowych wolimy zawiesić operacje - tłumaczy Wojciech Maćkowski z Pyszne.pl.

Pyszne.pl jest marką będącą częścią grupy Just Eat Takeaway.com.

Dołącz do dyskusji: Strajk kurierów pracujących dla Pyszne.pl

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Jedzenie na dostawe generuje mnostwo dodatkowych smieci w postaci opakowan, a same dostawy to wiecej co2 w atmosferze. Padaja restauracje, a sami dostawcy jak widac traktowani sa jak niewolnicy.
odpowiedź
User
Jokon
Niech zrobią z nimi porządek. Branie od restauracji ponad 30% ich zarobków to gruba przesada.
odpowiedź
User
a
Jedzenie na dostawe generuje mnostwo dodatkowych smieci w postaci opakowan, a same dostawy to wiecej co2 w atmosferze. Padaja restauracje, a sami dostawcy jak widac traktowani sa jak niewolnicy.


bo ta platforma postała tylko, żeby zrobić dobrze założycielom, którzy się do danej pracy nie nadają i mudzinkom z reklam.
odpowiedź