SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Qualcomm ukarany przez Komisję Europejską. Ma zapłacić 242 mln euro za praktyki monopolistyczne

Komisja Europejska zakończyła śledztwo mające ustalić, czy Qualcomm wykorzystywał swoją dominującą pozycję na rynku producentów układów obsługujących sieci komórkowe 3G. Okazało się, że amerykański koncern łamał zasady wolnej konkurencji stosując zaniżone ceny mające wyeliminować z rynku największego rywala, firmę Nvidia. W związku z tym KE nałożyła na Qualcomm karę w wysokości 242 mln euro.

Article

W komunikacie Komisja Europejska wyjaśnia, że zakończone właśnie postępowanie w sprawie Qualcomma było prowadzone od czerwca 2015 r. Śledztwo miało na celu sprawdzenie czy amerykański koncern nie wykorzystał swojej dominującej pozycji na rynku w celu wyeliminowania konkurencji.

W toku dochodzenia KE ustaliła, że Qualcomm stosował w latach 2009 – 2011 niedozwolone praktyki związane z produkcją i sprzedażą układów zapewniających urządzeniom mobilnym obsługę sieci w standardzie 3G.

Komisja doszła do wniosku, że Qualcomm ustalał ceny swoich podzespołów poniżej kosztów produkcji oferując je m.in. takim producentom sprzętu jak Huawei oraz ZTE. Te działania miały na celu wyeliminowanie z rynku chipsetów 3G największego konkurenta, czyli koncern Nvidia produkujący wówczas układy o nazwie Icera.

Zdaniem KE działania Qualcomma doprowadziły do tego, że Nvidia wycofała się z rynku chipsetów 3G, a amerykański koncern opanował 60 proc. rynku dostaw tych podzespołów dla producentów urządzeń mobilnych. To zaś według unijnych urzędników stanowi drastyczne naruszenie przepisów o uczciwej konkurencji.

W związku ze swoimi ustaleniami Komisja nałożyła na Qualcomm karę w wysokości odpowiadającej 1,27 proc. obrotów koncernu w 2018 r., co oznacza kwotę 242 mln euro.

Obecna grzywna orzeczona przez KE nie jest pierwszą karą, która spotkała Qualcomm ze strony Unii Europejskiej. W styczniu 2018 r. na koncern nałożono karę w kwocie 997 mln euro za złamanie warunków konkurencji na unijnym rynku. Ustalono wówczas, że amerykańska firma płaciła koncernowi Apple za wyłączne stosowanie przez niego układów 4G produkowanych przez Qualcomm.

Dołącz do dyskusji: Qualcomm ukarany przez Komisję Europejską. Ma zapłacić 242 mln euro za praktyki monopolistyczne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl