SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza serial reporterski Radia 357, ukazujący mechanizm inwestycyjnych oszustw

„Kryptoscam” – taki tytuł nosi najnowszy, pięcioodcinkowy serial reporterski Radia 357, obnażający mechanizm działania oszustów inwestycyjnych. Ofiarą takich oszustw padają dziesiątki osób każdego dnia. Autorkami reportażu są Dorota Salus i Agnieszka Szwajgier.

Article

Serial „Kryptoscam” to efekt dziewięciu miesięcy reporterskiego śledztwa i 50 godzin nagrań - opowiedziany w pięciu odcinkach. Dziennikarskie tropy wiodą przez Warszawę, Łódź, Katowice, aż po Ukrainę i Maltę. Serial pokazuje, na czym polegają oszustwa inwestycyjne. - Liczba tego typu oszustw dramatycznie rośnie. Każdy rok przynosi kolejne rekordy. W samym 2022 r. zespół CSIRT KNF zidentyfikował i zgłosił do zablokowania 17 200 fałszywych domen, z których większość była wykorzystywana to tzw. fałszywych inwestycji. Dlatego chcemy informować i nagłaśniać mechanizmy działania oszustów, by ludzie nie padali ich ofiarą - tłumaczy Dorota Salus, współautorka "Kryptoscamu".

Aby poznać tajniki przestępczego procederu, reporterki postanowiły dotrzeć do świata skamerów kryptowalutowych i spróbować zatrudnić się jako oszustki. Okazało się jednak, że oszuści przygotowali bardzo przemyślaną i zaskakującą ścieżkę rekrutacji. W serialu autorki opowiadają, jak sobie z tym poradziły.

Jak oszuści polują na swoje ofiary

W toku śledztwa autorki reportażu dotarły do ofiar, które straciły oszczędności, mieszkania, a często i sens życia. Nagrywały także rozsianych po całej Europie oszustów. - Rozmawiając z nimi, poznałyśmy motywy i mechanizmy ich działania, socjotechniki, które stosują, procedury rekrutacji do ich siatek. Przygotowują się do tego bardzo profesjonalnie - łącznie z tym, że mają w swoich szeregach psychologów, pomagających doskonalić scenariusze oszustw - opowiada Agnieszka Szwajgier. – Przedstawiamy np. historię nauczycielki, która - przekonana, że uczestniczy w szkoleniu z kryptowalut - straciła pół miliona i zastawiła dom. To porażające opowieści osób pokrzywdzonych, które tracą oszczędności życia - dodaje Dorota Salus. 

Dorota Salus i Agnieszka Szwajgier, autorki reporterskiego serialu Radia 357  Fot. Radio 357

Celem śledztwa i przygotowanego na jego bazie reportażu "Kryptoscam" jest edukacja i ostrzeżenie przed oszustami, którzy codziennie i bez żadnych skrupułów polują na nieświadome ofiary. Według najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego 94,2 proc. badanych słyszało o istnieniu kryptowalut. Natomiast zaledwie 6,2 proc. ocenia swoją wiedzę na ten temat jako raczej dużą lub dużą.

Kim są autorki „Kryptoscamu”?

Agnieszka Szwajgier to reportażystka, nagradzana dziennikarka Radia 357. Z kolei Dorota Salus to reporterka prasowa i tłumaczka. Na co dzień współpracuje z Business Insider. Jej reportaże publikowane były m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach” i „Polityce”.

Producentem serialu jest Radio 357. Pierwszy odcinek jest dostępny także w serwisach YouTube i Spotify.  Kolejne odcinki będą publikowane na stronie kryptoscam.Radio357.pl Premiery nowych odcinków - w piątki.

We wrześniu Radio 357 rozpoczęło też emisję pięcioodcinkowego słuchowiska kryminalnego pt. „Skarb”. Jego autorem jest Dawid Bartosik z Krajm Story, w nagraniach wzięli udział m.in. dziennikarze Radia 357. Słuchowisko jest nadawane co niedziela na antenie, ale trafi też na platformę podcastową radia. 

Według wyników fali badania Krajowego Instytutu Mediów, zrealizowanej od grudnia 2022 r. do mają 2023 r. Radio 357 miało 0,9 proc. zasięgu i 276,7 tys. codziennych słuchaczy. W nowej edycji badania liczbę Polaków słuchających radia w internecie oszacowano na 2,31 mln. Udział Radia 357 w rynku słuchalności radia przez internet podskoczył z 13,8 do 14,1 proc. Średni dobowy czas słuchania rozgłośni wzrósł ze 196 do 208 minut.

Dołącz do dyskusji: Rusza serial reporterski Radia 357, ukazujący mechanizm inwestycyjnych oszustw

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PiSarro
Agnieszka Szwajgier - kobieta renesansu! Bez ironii.
odpowiedź
User
Magda
Słuchałam pierwszego odcinka! Doskonały. Takich produkcji brakuje w FM!
odpowiedź