SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pierwsza rozgłośnia Polskiego Radia bez likwidacji. Sąd odrzucił wniosek

Sąd w Świdniku odrzucił wniosek o postawieniu w stan likwidacji Radia Lublin. To pierwsza publiczna rozgłośnia, na której likwidację nie zgodził się sąd rejestrowy. 

29 grudnia 2023 r. minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz postawił w stan likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Od tego czasu redakcje: Radia Białystok, Radia Pomorza i Kujaw (Bydgoszcz), Radia Gdańsk, Radia Katowice, Radia Kielce, Radia Koszalin, Radia Kraków, Radia Lublin, Radia Łódź, Radia Olsztyn, Radia Opole, Radia Poznań, Radia Rzeszów, Radia Szczecin, Radia dla Ciebie (Warszawa), Radia Wrocław i Radia Zachód (Zielona Góra), spodziewały się wyznaczenia likwidatora.  Oficjalne akty notarialne dotarły do spółek 4 stycznia 2024 r. Wtedy też radiowcy dowiedzieli się, że na stanowisko likwidatora został powołany - warszawski adwokat Paweł Kusak. 

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Paweł Kusak wyjaśniał co dalej będzie się działo w rozgłośniach: - Zostali powołani pełnomocnicy w osobach głównych księgowych, co ma zapewnić ciągłość działania i zabezpieczenie spraw spółek. Wszyscy zgodzili się przyjąć pełnomocnictwa. Złożono wnioski do KRS-u we wszystkich 17 spółkach - mówił Kusak.

Referendarz odrzucił wniosek o likwidację Radia Lublin

- Rolą likwidatora jest zbadanie sytuacji finansowej spółek i wdrożenie procesów naprawczych – wyjaśniał i zaznaczał, że w każdej ze stacji zostanie powołany osobny likwidator. 

Na otwarcie likwidacji większości publicznych rozgłośni zgodziły się już sądy niemal w całym kraju.  Wniosek dotyczący Radia Lublin w Krajowym Rejestrze Sądowym w Świdniku na rozpatrzenie czekał prawie miesiąc - od 3 stycznia. W piątek zapadła decyzja o jego odrzuceniu. 

Referendarz sądowy Kamil Żurek uzasadniał decyzję odwołując się do styczniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał, że zapisy o możliwości likwidacji publicznego radia i telewizji są niezgodne z Konstytucją.

CZYTAJ TAKŻE: Likwidacja TVP i Polskiego Radia nie została wpisana do KRS. “Orzeczenia referendarzy są wysoce kontrowersyjne”

Referendarz zwrócił uwagę w uzasadnieniu, że w składzie Trybunału Konstytucyjnego, który badał sprawę likwidacji publicznych mediów, znalazł się tzw. sędzia-dubler (Jarosław Wyrembak), ale to nie unieważnia jego wyroku: „W sprawie nie podniesiono zagadnienia ewentualnej wadliwości składu Trybunału oraz jego wpływu na orzeczenie. Należy jednak wskazać, że w ocenie Sądu Rejestrowego nie może budzić wątpliwości, że doszło do bezpodstawnego zaniechania odebrania ślubowania od trzech członków Trybunału Konstytucyjnego wybranych w miejsce sędziów, których kadencja upłynęła 6 listopada 2015 roku."Na orzeczenie KRS w Świdniku przysługuje skarga.

W ostatnich tygodniach sądy rejestrowe zdecydowały o wpisaniu do KRS decyzji o likwidacji dotyczących większości regionalnych rozgłośni publicznych: Radia Szczecin, Radia Rzeszów, Radia Zachód, Radia Wrocław, Radia Łódź, Polskiego Radia Białystok, Radia Kraków, Radia dla Ciebie, Radia Gdańsk, Radia Katowice, Radia Opole, Radia Koszalin, Radia PiK, Radia Olsztyn i Radia Kielce.

Paweł Kusak. Likwidator publicznych rozgłośni zaznacza, że odmowa wpisu zostanie zaskarżona, nie wpływa na bieżące funkcjonowanie Radia Lublin, a spółka pozostaje w likwidacji. - Po pierwsze na 17 rozgłośni regionalnych, 15 sądów rejestrowych wpisało już fakt otwarcia likwidacji i likwidatora, w niektórych (jak np. w Krakowie) wpisano też już kolejnego likwidatora. Referendarz w Lublinie jest pierwszym, który odmówił wpisu likwidacji rozgłośni regionalnej Polskiego Radia - mówi likwidator.

- Po drugie, uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z 29 grudnia 2023 roku o postawieniu Radia Lublin SA w stan likwidacji obowiązuje i jedynie prawomocny wyrok Sądu gospodarczego mógłby ją uchylić. Na chwilę obecną spółka jest w stanie likwidacji na mocy tej uchwały i już z tego względu odmowa wpisu jest błędna - referendarz wyszedł bowiem poza zakres swojej kognicji - zaznacza Kusak.

CZYTAJ TAKŻE: „Polskiego BBC nie ma i nie będzie”. Ekspertów pytamy: jak naprawić radio

 - Po trzecie - wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym ma charakter deklaratoryjny – nie tworzy prawa lub statusu organów. W poniedziałek zostanie złożona skarga, zaś odmowa wpisu utraci wszelką moc do czasu rozpoznania przez sąd skargi - wyjaśnia likwidator.

- Po czwarte - referendarz odmówił wpisu de facto powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który nie posiada mocy obowiązującej, gdyż został wydany w składzie, w którym orzekała osoba niepowołana prawidłowo do Trybunału Konstytucyjnego (tzw. sędzia-dubler) - sędzia Jarosław Wyrembak, co potwierdzają  orzeczenia i uchwała wydane w ostatnich latach przez Europejski Trybunał Praw Człowieka („ETPCz”) oraz przez Sąd Najwyższy. M.in. Sąd Najwyższy w wydanym w składzie siedmiu sędziów postanowieniu z dnia 13 grudnia 2023 roku (I KZP 5/23) jednoznacznie odmówił orzeczeniom wydanym z udziałem tzw. dublerów przymiotu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w rozumieniu art. 190 ust. 1 Konstytucji RP - podkreśla Paweł Kusak.

- Po piąte - należy zwrócić uwagę na bardzo długi czas rozpoznawania wniosku, który został rozpoznany negatywnie - dodaje likwidator.

W styczniu, kiedy warszawski sąd nie zgodził się na rozpoczęcie likwidacji TVP i Polskiego Radia, minister Bartłomiej Sienkiewicz uspokajał, że decyzje o likwidacji jednostek publicznych nadawców są ważne z chwilą ich ogłoszenia (zmienić je mogą tylko prawomocne wyroki sądów).

Odniósł się również, do wyroku Trybunały Konstytucyjnego, zakazującego likwidacji mediów publicznych. — W świetle prawa ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie istnieje — wyjaśniał, argumentując stwierdzenie wyrokami europejskiego trybunału, Sądu Najwyższego i udziałem sędziego dublera w wydaniu wyroku. 
 

Dołącz do dyskusji: Pierwsza rozgłośnia Polskiego Radia bez likwidacji. Sąd odrzucił wniosek

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
red. Jan Dzban
No tam to same pìsowce po sądach i urzędach, bo to obok Ruskich.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Zaplanowano koszt misji o wysokości 15,5 mln. zł. Przewidziano środki od KRRiT o wysokości 14,0 mln. i środki publiczne szacowane na 330 tyś. Stacja posiada jeszcze środki własne (1,2 mln.). To przecież środki mają.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Regulator rynku nie wypłaca przychodów z abonamentu? No cóż, nie sądu wina.
odpowiedź