SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Nowy Świat i Radio 357 podsumowują ostatni rok i snują plany na przyszłość

- Historia ostatniego roku to coś w rodzaju snu na jawie: od spontanicznego pomysłu na radio po poważny projekt medialny, który idzie jak burza - cieszy się Paweł Sołtys, prezes zarządu Radia 357. - W tym roku bardzo chcielibyśmy w końcu wznowić nowoświatowe koncerty. Chcemy też rozwijać ofertę podcastów - zdradza plany Magda Jethon, redaktor naczelna Radia Nowy Świat. Stream obu stacji internetowych pobrano w grudniu 2021 r. przez identyczną liczbę adresów IP.

W 2021 r. nie można było usłyszeć w Trójce ani Wojciecha Manna, ani Marka Niedźwieckiego, ani Marcina Kydryńskiego, ani Kuby Strzyczkowskiego. Wszyscy odeszli z niej rok wcześniej, tak jak większość zespołu Programu Trzeciego Polskiego Radia (w proteście przeciw unieważnieniu 1998. notowania Listy Przebojów Trójki, w którym na miejscu pierwszym pojawiła się piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" i posądzeniu przez szefostwo rozgłośni autorów audycji o manipulowanie wynikami). Ale to nie znaczy, że najbardziej wyraziste osobowości Trójki zniknęły na dobre z eteru. W ostatnich dwunastu miesiącach można je było usłyszeć na antenie internetowych rozgłośni, które założyli byli dziennikarze Programu Trzeciego.

Najpierw - 10 lipca 2020 r. - wystartowało Radio Nowy Świat. Rozgłośnią dowodzi Magda Jethon, była redaktor naczelna Trójki. Wówczas podkreślała, że stacja powstała "z miłości do radia". Radio Nowy Świat założyła spółka "Ratujmy Trójkę", w skład której weszli byli dziennikarze i współpracownicy Trójki oraz słuchacze Programu Trzeciego, którzy w 2016 r. założyli na Facebooku grupę o tej samej nazwie. Protestowali w sieci przeciw zmianom programowym i personalnym w swojej ukochanej stacji. Od początku ustalono, że radio nie będzie nadawać reklam, a finansowanie stacji ma opierać się wyłącznie o crowdfunding. Pierwszą audycję w Radiu Nowy Świat poprowadził Wojciech Mann. Razem z nim stację tworzą m.in. Jerzy Sosnowski, Jan Chojnacki czy Marcin Kydryński, których wcześniej można było usłyszeć w Trójce.

Pół roku później - 5 stycznia 2021 r. - ruszyło Radio 357. Zdecydowaną większość zespołu tworzą ludzie, którzy pracowali w Programie Trzecim i odeszli z niej niedługo po tym, gdy prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odwołała Kubę Strzyczkowskiego z funkcji dyrektora Trójki. Na antenie Radia 357 można usłyszeć m.in. Marka Niedźwieckiego, Piotra Kaczkowskiego, Piotra Stelmacha, Marcina Łukawskiego, Katarzynę Borowiecką, Ernesta Zozunia i wielu innych dziennikarzy znanych słuchaczom Trójki. Ta stacja również nie nadaje reklam, a utrzymuje się jedynie z wpłat słuchaczy na Patronite.pl. Dziś jest liderem zbiórek w tym serwisie. Obecnie stacja ma ponad 43 tys. patronów, którzy deklarują miesięczne wpłaty na poziomie 814 tys. zł. Z kolei Radio Nowy Świat ma 30,8 tys. patronów, a suma deklarowanych wpłat miesięcznych wynosi 627 tys. zł.

Jaka jest słuchalność Radia Nowy Świat i Radia 357?

Od jesieni 2020 r., gdy większość zespołu opuściła Program Trzeci, w kolejnych badaniach słuchalności Radio Track widać, że Trójka regularnie traci słuchaczy. W okresie od września do listopada 2021 r. w grupie wiekowej 15-75 lat udział stacji wyniósł zaledwie 1,6 proc. Był to najniższy wynik Trójki w historii badania. Rozgłośnia w ciągu roku spadła z pozycji dziewiątej na dwunastą. Wynik Trójki w tym czasie zmniejszył się o 1 pkt. proc. Stację wyprzedziły m.in. Radio Plus, Antyradio czy Radio Złote Przeboje.

W tym samym okresie w 2019 r., gdy ludzie tworzący dziś Radio Nowy Świat i Radio 357 pracowali w Trójce, jej udział wyniósł 4,9 proc. i stacja zajmowała piąte miejsce w zestawieniu. Przed dojściem PiS do władzy i późniejszymi zmianami w zarządzie Polskiego Radia Program Trzeci w okresie wrzesień-listopad 2015 r. miał 8 proc. słuchalności.

Czy spadek słuchalności Trójki oznacza, że jej byli odbiorcy włączają teraz Radio Nowy Świat albo Radio 357? Trudno to oceniać, bo nadal nie ma profesjonalnych badań słuchalności rozgłośni internetowych i precyzyjnych analiz. W obu stacjach zastrzegają, że trudno jest odpowiedzieć na pytanie, ile osób słucha ich codziennie, a ile miesięcznie. - Na początku istnienia naszego radia próbowaliśmy szacować takie liczby, biorąc pod uwagę odrębne adresy IP czy też liczbę streamów - mówi nam Magda Jethon. - W grudniu 2021 r. stream Radia Nowy Świat pobrany został łącznie przez 1,3 mln adresów IP. Jednak trudno na tej podstawie podawać liczbę słuchaczy.

Dlaczego jeden odpalony stream niekoniecznie musi oznaczać jednego słuchacza? - Bo może być tak, że z jednego źródła korzysta pięcioosobowa rodzina, czyli pięć osób staje się jednym słuchaczem. Z drugiej strony jeden słuchacz może w ciągu dnia korzystać z kilku źródeł: najpierw słucha w domu z radia internetowego, później w samochodzie z telefonu, a następnie w pracy z komputera. No i mamy trzech słuchaczy, choć to ciągle jest jeden - wyjaśnia redaktor naczelna Radia Nowy Świat.

Również Tomasz Brzeziński z Radia 357 podkreśla, że podanie danych dotyczących słuchalności to bardziej próba estymacji, która zawsze będzie obarczona marginesem błędu. - Jako radio internetowe obecnie dysponujemy dwoma rodzajami danych statystycznych: ile adresów IP pobiera stream w danej minucie oraz ile adresów IP pobrało stream w danym przedziale czasu, np. dziennie, tygodniowo czy miesięcznie - mówi Tomasz Brzeziński. Jak dodaje, w tym drugim przypadku chodzi o tzw. unikalnych użytkowników.

Z danych przekazanych nam przez Radio 357 wynika, że w grudniu 2021 r. stacja miała identyczną liczbę pobrań streamu, co w analogicznym okresie Radio Nowy Świat. Tzw. wskaźnik unikalnych użytkowników wyniósł w poprzednim miesiącu 1,3 mln adresów IP, z których pobrano stream Radia 357. - Z informacji obrazujących trend wiemy też, że rośnie liczba adresów IP pobierających stream w danej minucie. Od lipca to wzrost o ok. 40 proc. O tyle zwiększyliśmy liczbę osób, do których docieramy w danym momencie. Równolegle wzrasta także czas pobierania streamu, czyli aktywnego słuchania - mówi nam Tomasz Brzeziński. - Szacując trend, możemy też porównać statystyki tegorocznego i poprzedniego "Topu Radia 357". To wzrost o 98 proc. Niemal podwoiliśmy liczbę adresów IP pobierających stream 1 stycznia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r.

Warto jednak dodać, że "Top Radia 357" nadawany pierwszego dnia 2021 r. był emitowany, gdy Radio 357 jeszcze nie wystartowało. Rozgłośnia miała więc znacznie mniej patronów i nie działała jeszcze jako radio internetowe, tylko medium udostępniające od czasu do czasu swój program w sieci.

Czego najchętniej słuchają słuchacze obu stacji?

Stacja podkreśla, że "Top Radia 357" był jednym z najważniejszych wydarzeń antenowych w historii stacji. W Nowy Rok stacja przez 12 godzin emitowała ponad sto najważniejszych zagranicznych piosenek wszech czasów wybranych przez słuchaczy wspierających stację. Finałowe cztery godziny nadawano, także w wersji wideo, z wieżowca w centrum Warszawy. Radio 357 podało, że w ciągu tego dnia zyskało aż tysiąc patronów. Jednocześnie rozgłośnia pochwaliła się, że na "Top Radia 357" patroni oddali prawie 400 tys. głosów. W zabawie wzięło udział ponad 11 tys. osób. Każda z nich mogła wybrać 35 piosenek (liczonych jako 35 głosów).

Magda Jethon, szefowa Radia Nowy Świat, informuje nas, że wśród audycji, które rozgłośnia nadaje w tygodniu, ogromną popularnością cieszy się piątkowy program "Poranna Manna" (w godz. 6-10) prowadzony przez Wojciecha Manna oraz pozostałe audycje poranne ("Nowy świt") prowadzone przez Katarzynę Kasię, Grzegorza Markowskiego, Macieja Orłosia i Mateusza Andruszkiewicza. - Dobrze wypadają też audycje "Dzieci bluesa" Jana Chojnackiego i "Zamach na dziesiątą muzę" Zbigniewa Zamachowskiego. W weekendy słuchacze odbierają radio w zupełnie innym trybie, niepodyktowanym rytmem dnia pracy, i tu wśród najpopularniejszych audycji możemy wymienić m.in. "Koncert życzeń", "Miłomuzomanię" Kingi Krasuskiej, "Manniaka po omacku" Wojciecha Manna i "Porę siesty" Marcina Kydryńskiego - wymienia Magda Jethon.

Plany na przyszłość

Co obie stacje planują na ten rok? - Mam nadzieję, że 2022 r. będzie tym, w którym pandemia nie ograniczy nam normalnego funkcjonowania. Mam tu na myśli przede wszystkim bezpieczne spotkania ze słuchaczami, organizowanie wydarzeń z większą niż nasza redakcja grupą osób. W tym roku bardzo chcielibyśmy w końcu wznowić nowoświatowe koncerty, oczywiście o ile pozwoli nam na to sytuacja spowodowana Covidem - mówi Magda Jethon. - Do czerwca trwać będzie nasz nowy projekt "Otwarty Mikrofon Radia Nowy Świat", który wystartował na przełomie roku i cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzięki temu konkursowi wokalnemu wyłonimy znakomitych młodych artystów, a słuchaczom w każdy czwartek zapewnimy wieczór z muzykowaniem. Ponadto chcemy rozwijać ofertę podcastów tworzonych z myślą o naszych patronach. Mamy też w planach kilka wydarzeń, o których będziemy informowali na bieżąco w ciągu roku.

O szczegółach nie chce też mówić Paweł Sołtys, prezes Radia 357: - Cele na kolejny rok będziemy ogłaszać w najbliższych dniach. Wiadomo, że będą związane z dalszym rozwojem radia, przede wszystkim w warstwie technologicznej, co do której wiemy, że wymagania są spore, a także w warstwie komunikacyjnej i treściowej. Będziemy chcieli też namawiać do przyłączenia się do projektu jeszcze szerszą grupę patronów, bo społeczność to jeden z fundamentów radia.

"Rok niesamowitych emocji"

Przedstawiciele obu stacji nie ukrywają dumy z prowadzonych przez siebie projektów. - Historia ostatniego roku to coś w rodzaju snu na jawie: od spontanicznego pomysłu na radio po poważny projekt medialny, który idzie jak burza - zachwyca się Paweł Sołtys. - Moment fenomenalnego odzewu słuchaczy i eksplozji wsparcia na początku zbiórki w serwisie Patronite dał nam niezwykłą siłę na starcie. Skompletowaliśmy unikatowy zespół i postawiliśmy radio od zera w trzy miesiące. To był rok niesamowitych emocji przy każdym kolejnym etapie tworzenia radia - kolejne studio, Polski Top w maju z rekordową widownią, własna scena na festiwalu Męskie Granie, reaktywacja "Listy Piosenek" wraz z niezapomnianym koncertem. To wszystko przypieczętowała w grudniu nagroda Grand Press Digital i to, co jest dla nas największą satysfakcją - odzew naszej społeczności. To nasi słuchacze przebili na Patronite poziom 40 tys. osób deklarujących wpłatę ponad 800 tys. zł co miesiąc. To słuchacze zebrali rekordową kwotę prawie 1,4 mln zł na wsparcie psychologiczne dla dzieci. W drugi rok wkroczyliśmy "Topem Radia 357" zrealizowanym w spektakularnej oprawie ze szczytu warszawskiego skyline'u. Aż strach pomyśleć co będzie za rok o tej porze - żartuje prezes Radia 357.

Radości nie kryje także Magda Jethon, szefowa Radia Nowy Świat: - Mamy wiele powodów do dumy. Radio się rozwija, nie tak dawno świętowaliśmy pierwszy rok nadawania. Od tej pory udało nam się wyposażyć studio i nasz "koncert hol" w profesjonalne kamery i oświetlenie, dzięki czemu możemy każdą wybraną audycję transmitować wideo. Mamy wiernych patronów i słuchaczy, z którymi jesteśmy w możliwie bliskim i stałym kontakcie, wsłuchujemy się w ich głosy - to niesamowita energia. Odczuliśmy ją np. podczas wyjazdowej audycji z okazji pierwszych urodzin.

Magda Jethon podkreśla, że jest dumna także z urodzinowej akcji "Szansa na szympansa" i koncertu pod tym samym tytułem, w którym swoje talenty muzyczne zaprezentowali młodzi autorzy audycji w Radiu Nowy Świat. Format tego koncertu trochę przypominał popularny program "Szansa na sukces" prowadzony przez Wojciecha Manna. Wśród artystów - jurorów, których piosenki podczas programu zaśpiewali najmłodsi redaktorzy, byli m.in. Ania Rusowicz, Lena Piękniewska, Stanisław Soyka czy Grzegorz Turnau.

- Również uważamy za sukces fakt, że w naszym radiowym zespole powstało kilka świetnych piosenek, w tym projekt The Redaktors z piosenką "Chodź tu" pod redakcją Wojciecha Waglewskiego, której wykonawcami byli także Fisz, Krzysztof Grabowski, Marek Napiórkowski, Kuba Badach i Monika Borzym. Powstały też piosenki Piotra Bukartyka i Artura Andrusa oraz "Tango Nowy Świat" duetu Michała Rusinka i Łukasza Borowieckiego, w którym obok Badacha, Waglewskiego i Borzym zaśpiewał Zbigniew Zamachowski. Przed świętami wydaliśmy je na płycie, a dochód z niej przeznaczyliśmy na stypendia dla dzieci uchodźców. Dziś już wiemy, że pomożemy przynajmniej dwudziestu młodym ludziom - dodaje Magda Jethon.

Z kolei Paweł Sołtys podkreśla, że sukces Radia 357 nie byłby możliwy bez ludzi, którzy tworzą tę stację: - Ich profesjonalizm, dbanie o najwyższą jakość oraz energia napędzają prawdopodobnie najbardziej szalony projekt medialny w Polsce. A paliwo do tej rakiety zapewniają patroni radia - ich wiara w to, że wspólnie można stworzyć tak wiele dobra, które procentuje. Cieszymy się, że osób myślących w ten sposób, dbających o rozwój tkanki kulturalnej, dobrej polskiej muzyki, młodych talentów, wartościowych i zróżnicowanych treści audio, jest z miesiąca na miesiąc coraz więcej.

Obie stacje nadal podkreślają, że ze sobą nie konkurują. W święta Bożego Narodzenia dziennikarze Radia Nowy Świat i Radia 357 odwiedzili się wzajemnie w audycjach.

Dołącz do dyskusji: Radio Nowy Świat i Radio 357 podsumowują ostatni rok i snują plany na przyszłość

63 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojtyła
Radio Bronek ma się dobrze? ;)
odpowiedź
User
JMG
Radio Nowy Świat - trzymam kciuki! Jesteście najlepsi! :)
odpowiedź
User
R
Chwalić się, cieszyć i rozwijać. Udowadniać jak się robi radio, jak szanuje słuchaczy i ich pieniądze. Nie to co Kamińska w Polskim Radiu.
odpowiedź