SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Nowy Świat z 3,4 mln zł zysku w 2020 roku

Internetowe Radio Nowy Świat w ub.r. osiągnęło 6,82 mln zł przychodów, z czego 6,67 mln zł ze zbiórki na Patronite. Przy 3,03 mln zł kosztów operacyjnych rozgłośnia miała 3,44 mln zł zysku netto, który pozostanie w niej jako kapitał zapasowy. Swoje udziały w radiu za cenę nominalną zamierzają sprzedać jego współzałożyciele Patrycja Macjon i Piotr Jedliński.

Article

Zbiórka na Radio Nowy Świat ruszyła na platformie Patronite w kwietniu ub.r. Stacja, tworzona głównie przez byłych dziennikarzy Trójki, zaczęła nadawanie 10 lipca.

Według sprawozdania złożonego w KRS do końca ub.r. pozyskała 6,67 mln zł od internetowych patronów i osiągnęła 132,6 tys. zł przychodów sprzedażowych i 11,3 tys. zł innych wpływów operacyjnych.

Radio Nowy Świat kosztowało w ub.r. ponad 3 mln zł

Na co przeznaczono te środki? Wydatki operacyjne wyniosły 3,03 mln zł, z czego 1,42 mln zł poszło na usługi obce, a 1,05 mln zł na wynagrodzenia (plus 4,7 tys. zł na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze). W rozgłośni nie ma żadnego pracownika etatowego.

Stacja poniosła też 402,9 tys. zł nakładów na zużycie materiałów i energii, 74,6 tys. zł na amortyzację, a 7,4 tys. zł na podatki i opłaty. 46,2 tys. zł wyniosły pozostałe koszty rodzajowe, a 27,3 tys. zł - wartość sprzedanych towarów i materiałów.

Na koniec ub.r. miała rzeczowe aktywa trwałe o wartości 120,1 tys. zł netto, wszystkie sklasyfikowano jako budynki i lokale.

Zysk na kapitał zapasowy, udziały Jedlińskiego i Macjon do umorzenia

Radio Nowy Świat osiągnęło w ub.r. 3,78 mln zł zysku operacyjnego i brutto, a po potrąceniu 342 tys. zł podatku dochodowego zostało 3,44 mln zł zysku netto. Udziałowcy w połowie lipca na walnym zgromadzeniu zdecydowali, że cały zysk netto trafi na kapitał zapasowy.

Po 10 proc. udziałów rozgłośni mają Jan Chojnacki, Magdalena Jethon, Anna Krakowska, Jerzy Sosnowski, wspólnie Zuzanna Łuszczewska i Karolina Kaliszewska (odziedziczyły je po zmarłym w styczniu br. Krzysztofie Łuszczewskim), Patrycja Macjon i Wojciech Mann, a 30 proc. - Piotr Jedliński.

Na walnym Piotr Jedliński oraz pełnomocnicy Patrycji Macjon i Zuzanny Łuszczewskiej podkreślili, że nie otrzymali sprawozdania finansowego spółki i nie zagłosowali za jego przyjęciem.

Piotr Jedliński i Patrycja Macjon nie pracują już w Radiu Nowy Świat. Jedliński w sierpniu z odszedł ze stanowiska prezesa, po tym jak skrytykowano go za odmowę określania aktywisty Margot w rodzaju żeńskim. Zaznaczył wtedy, że jego rezygnacja została wymuszona przez inne osoby z kierownictwa rozgłośni, a w lutym br. skrytykował sytuację w stacji. Oferował, że swoje udział rozgłośni może przekazać stowarzyszeniu założonym przez słuchaczy.

Z kolei Patrycja Macjon, założycielka fanpage’a Ratujmy Trójkę, w listopadzie zrezygnowała z zasiadania w zarządzie Radia Nowy Świat, a na początku stycznia pożegnała się z rozgłośnią.

Ostatecznie wspólnicy na walnym postanowili, że należące do Jelińskiego i Macjon udziały zostaną kupione przez Radio Nowy Świat po cenie równej wartości nominalnej (taka wartość 30 udziałów do 1,5 tys. zł, a 10 udziałów - 500 zł), po czym umorzone bez obniżania kapitału zakładowego.

Obecnie Radio Nowy Świat pozyskało już 10,68 mln zł od ok. 30 tys. użytkowników Patronite. Suma deklarowanych wpłat comiesięcznych to 632 tys. zł. Od stycznia br. miesięczne wsparcie dla RNŚ spadło o ponad 50 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Radio Nowy Świat z 3,4 mln zł zysku w 2020 roku

149 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sowa
Brawo! W 357 skręcają się z zazdrości :-)
odpowiedź
User
Fred
Zysk z jałmużny? Z tego co widzę zjazd wpłacających. Już poniżej 30 tys. Poczekajmy jeszcze jak się do ludzi przebije, że Niedźwiecki jednak ustawiał ręcznie listę przebojów. Internetowe kanały Fajnopolaków Klubu Czekoladowego Orła umierać będą sżycie niż wielu myślało..
odpowiedź
User
Pawel
Powoli wyłazi jak to działały niektóre niby autorytety dawnego PR3.
odpowiedź