SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Już niebawem nowa stacja w DAB+

Polskie Radio Olsztyn lada dzień uruchomi swój tematyczny kanał na cyfrowym multipleksie DAB+. W tamtejszym eterze pojawiła się już zapowiadana wcześniej stacja z ID: Radio WiM. Na razie emituje ten sam program co Polskie Radio Olsztyn.

Article

Rozgłośna będzie nadawać na kanale 11B. Jej maszt antenowy jest zlokalizowany w Pieczewie. O planach uruchomienia dodatkowego kanału Polskie Radio Olsztyn informuje w projekcie Karty Powinności przesłanym do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Z dokumentu wynika, że stacja rozpocznie nadawanie w 2021 roku i ma nadawać programy kulturalno-edukacyjne, których celem jest integracja subregionów województwa warmińsko-mazurskiego i Powiśla.

Co w ofercie nowej stacji?

W ramówce mają się znaleźć audycje prezentujące twórczość artystyczną, literacką i naukową związaną z regionem, a także programy poradnikowe. Radio Warmii i Mazur, bo tak ma brzmieć pełna nazwa rozgłośni, 30 proc. ramówki poświęci na treści rozrywkowe, 10 proc. na kulturalne, 10 proc. na edukacyjne i 2 proc. na publicystykę. W 2021 roku budżet nowej stacji wyniesie 100 tys. zł, a w 2024 roku już 350 tys. zł.

Polskie Radio stawia na DAB+

Obecnie w DAB+ są dostępne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, a także rozgłośnie regionalne. W Kielcach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Opolu, Szczecinie i Wrocławiu nadają one w DAB+ i internecie dodatkowe kanały tematyczne. Oferta będzie rozszerzana.

Za półtora roku Polskie Radio Literatura

Nadawca publiczny pracuje nad uruchomieniem w DAB+ ogólnokrajowej stacji Polskie Radio Literatura.- Zgodnie z obowiązująca Kartą Powinności w 2023 roku planowane jest uruchomienie nowego kanału radiowego. Tym samym multipleks DAB+ zostanie w pełni zagospodarowany przez Polskie Radio. Zgodnie z przyjętym podziałem multipleksu DAB+, Polskie Radio ma w nim zagwarantowane miejsce dla dziesięciu programów, natomiast każda Rozgłośnia Regionalna -  dwa programy - mówiła niedawno portalowi Wirtualnemedia.pl Monika Kuś, rzecznik prasowy Polskiego Radia.

Jesienią ogólnopolski konkurs na multipleks DAB+

Niedawno informowaliśmy, że KRRiT przymierza się do przeprowadzenia jesienią ogólnopolskiego konkursu na multipleks DAB+. Obecnie większość emisji w cyfrowym standardzie dotyczy stacji Polskiego Radia. Od października rozgłośnie publiczne mają docierać do 80 proc. mieszkańców Polski. Do końca roku mogą też wystartować pierwsze multipleksy lokalne. Niedawno Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił, że DABCOM będzie operatorem MUXRL w Poznaniu (kanał 5C), Tarnowie (9C), Warszawie (10B), Katowicach (12C) i Częstochowie (12 D). PFN Infrastruktura wygrała z kolei konkurs w Toruniu (6C) i Rzeszowie (9B). Pojawią się w nich katolickie i niszowe stacje.

Nadawcy komercyjni niechętni DAB+

Najwięksi komercyjni gracze, jak Grupa RMF i Eurozet nie chcą rozpocząć nadawania w DAB+. Twierdzą, że system jest przestarzały, a analogowy FM pozwala na lepszą jakość i zasięg. Komercyjne stacje chcą oprzeć cyfryzację radia na internecie. W wielu krajach Europy to prywatne firmy najszybciej wdrażają DAB+. Były przewodniczący KRRiT Jan Dworak w rozmowie z Wirtualnemedia.pl nie wykluczył, że sceptycyzm polskich nadawców wynika z ich ugruntowanej pozycji na analogowym rynku. Obecny szef KRRiT Witold Kołodziejski nie wyklucza rozdysponowania częstotliwości w DAB+ bez największych komercyjnych graczy. Chyba, że przekonają się do cyfrowego standardu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Już niebawem nowa stacja w DAB+

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gal
"Polskie Radio stawia na DAB+"
Czyli stawia nie tylko na kiepską zawartość merytoryczną i kiepskich prezenterów, ale też na kiepską jakość techniczną.
odpowiedź
User
K.
Dwa programy regionalne plus Radio Literatura w sumie 12 stacji w jednym multipleksie, pomieścić - pomieszczą tylko kosztem czego? - bitrate ;)
odpowiedź