SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Wnet przejmie na stałe częstotliwość po Radiu Bajka? Witold Kołodziejski odpowiada Krystynie Pawłowicz

- Czy polskie stacje są w niełasce pana Przewodniczącego? - zapytała na Twitterze szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Pytanie dotyczyło koncesji na nadawanie w eterze dla Radia Wnet. W poniedziałek otrzymała oficjalną odpowiedź Rady: brakuje częstotliwości w dużych miastach, a poza tym obowiązują ścisłe procedury koncesyjne. Być może jednak wkrótce w Warszawie zwolni się pasmo po Radiu Bajka, któremu cofnięto zezwolenie na nadawanie.

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiArticle

Krystyna Pawłowicz zapytała o częstotliwość dla uruchomionego w 2009 roku Radia Wnet najpierw w poselskiej interpelacji, następnie - w twitterowym wpisie. Zilustrowała go swoim zdjęciem z Krzysztofem Skowrońskim, założycielem i szefem tej stacji (Skowroński jest też prezesem zarządu głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich).

Oficjalną odpowiedz na twitta KRRiT opublikowała w poniedziałek. Czytamy w niej, że zasób częstotliwości, szczególnie w dużych miastach uległ wyczerpaniu. - Trzeba zaznaczyć, iż tylko proces cyfryzacji radiofonii umożliwi korzystanie z nowych sposobów rozpowszechniania programów i może realnie wpływać na budowę pluralizmu radia. Po przeprowadzeniu konkursów w kolejnych kadencjach przez poprzednie składy KRRiT, dostępne wtedy zasoby zostały rozdysponowane. Taki stan dotyczy m.in. lokalizacji stacji radiowych w Warszawie - pisze przewodniczący Rady Witold Kołodziejski.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednak sukcesywnie dokonuje przeglądu wykorzystywanych częstotliwości i czasem postanawia, że wobec nadawców, którzy nie emitują programu, bądź w inny sposób, od dłuższego czasu działają wbrew warunkom koncesyjnym, będą prowadzone postępowania o cofnięcie uprawnień.

- Przykładowo Fundacja na rzecz Rozwoju Dzieci (program Radio Bajka) jest tym koncesjonariuszem, wobec którego w 2017 roku przeprowadzone zostało postępowanie o cofnięcie koncesji (częstotliwości w Warszawie i Krakowie). Decyzja o cofnięciu koncesji została wydana 21 grudnia 2017 roku, zaś nadawca w przysługującym mu terminie, do 22 lutego 2018 roku, nie skorzystał z prawa do złożenia do sądu odwołania od tej decyzji. W ten sposób nastąpiło prawomocne zakończenie postępowania o cofnięcie koncesji, co aktualnie otworzyło Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji drogę do sformułowania ogłoszenia o możliwości uzyskania koncesji w wymienionych lokalizacjach - czytamy w komunikacie.

Fundacja Bajka otrzymała koncesję na nadawanie programu adresowanego do dzieci (głównie w wieku od 2 do 7 lat) w grudniu 2010 roku. Niemal od razu decyzję tę zaskarżył jeden z wnioskodawców i sprawa trafiła do sądu. W 2015 roku stacja faktycznie zniknęła z eteru, a w grudniu ub.r. cofnięto jej koncesję. W Warszawie nadawała na częstotliwości 87,8 MHz.

W zakończeniu komunikatu szef KRRiT informuje, że podczas najbliższego spotkania członków rady (wtorek) będą oni podejmować decyzję co do treści ogłoszenia konkursowego w sprawie częstotliwości po Radiu Bajka. - Po jego opublikowaniu wszyscy zainteresowani konkursem, zgodnie z procedurą koncesyjną, będą mogli złożyć wymaganą dokumentację dotyczącą projektowanej działalności programowej- kwituje Witold Kołodziejski, dodając, że „ogłoszenie o możliwości uzyskania koncesji i prowadzone na jego podstawie postępowanie koncesyjne, to jedyna droga otrzymania koncesji na rozpowszechnianie programu drogą naziemną”.

Radio Wnet zostało uruchomione w 2009 roku, jest nadawane przede wszystkim w internecie. W połowie października ub.r. otrzymało tymczasowe pozwolenie na emisję w Warszawie i okolicach - właśnie na częstotliwości po byłej rozgłośni Fundacji Bajka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio Wnet przejmie na stałe częstotliwość po Radiu Bajka? Witold Kołodziejski odpowiada Krystynie Pawłowicz

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Abb
Radio Bajka miała jeszcze częstotliwości we Wrocławiu i Szczecinie ale nigdy ich nie uruchomili.
odpowiedź
User
Swordfish
Jeszcze pytanie, czy Skowrońskiego stać nadawać w kilku miastach? Jeśli ma startować i być rozpatrywany jako projekt komercyjny, wtedy koszty mogą być duże. Sam Skowroński wspominał, że na razie chciałby być radiem lokalnym z nadajnikiem małej mocy w Warszawie. Chyba, że Pawłowicz wyciągnie i dorzuci miliony od siebie na koncesje, prąd, wynajęcie nadajników w poszczególnych miastach, na studio, na dziennikarzy itd.
odpowiedź
User
Stały słuchacz Radia Wnet
Trzeba przyznać, że Radio Wnet ma ogromny potencjał. Publicyści pokroju Gadowskiego, czy Michalkiewicza robią robotę. Jeśli słucham czegoś rano, to właściwie tylko Poranka Wnet od 7 do 10, polecam!
odpowiedź