SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Wolna Europa powraca do Bułgarii i Rumunii, chce walczyć z fake newsami i promować jakościowe dziennikarstwo

Radio Wolna Europa zapowiedziało, że wznowi nadawanie serwisów informacyjnych i audycji publicystycznych dla odbiorców w Bułgarii i Rumunii. Stacja zaprzestała emisji programów w tych krajach w ubiegłej dekadzie, teraz jednak nadawca chce powrócić na antenę by walczyć ze zjawiskiem fake newsów i promować jakościowe dziennikarstwo.

Article

Radio Wolna Europa finansowane przez Kongres USA nadawało audycje dla słuchaczy w Bułgarii do 2004, a w Rumunii do 2008 r. Teraz szefostwo stacji ogłosiło, że zamierza powrócić na antenę w tych krajach w grudniu br.

W komunikacie nadawca wyjaśnia, że jego misją w Bułgarii i Rumunii będzie walka z masowo obecną tam w mediach dezinformacją, a także promocja jakościowego dziennikarstwa, które obecnie jest we wspomnianych krajach w wyraźnym odwrocie.

Radio Wolna Europa planuje w wymienionych krajach nadawanie serwisów informacyjnych oraz audycji publicystycznych, które mają dostarczać odbiorcom rzetelnej wiedzy na temat bieżących wydarzeń i zjawisk społeczno – politycznych. Dzięki temu, jak podkreśla kierownictwo stacji można będzie ograniczyć szerzące się w przestrzeni publicznej w Bułgarii i Rumunii zjawisko fake newsów.

Obecnie Radio Wolna Europa posiada swoje oddziały w Bośni, Kosowie, Macedonii, Czarnogórze i Serbii, nadaje także audycje w języku rumuńskim w Mołdawii, dawnej republice radzieckiej.

RWE/RS ma swoje siedziby w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Macedonii, Czarnogórze, Serbii oraz w Mołdawii, gdzie nadawany jest serwis w języku rumuńskim.

Radio Wolna Europa zostało założone w 1949 roku w Nowym Jorku w celu przełamania blokady informacyjnej w radzieckim bloku wschodnim. Początkowo miało siedzibę w Monachium, w latach 90. rozważano jego likwidację, ostatecznie w 1995 roku rozgłośnię przeniesiono do Pragi. Działalność rozgłośni finansowana jest przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio Wolna Europa powraca do Bułgarii i Rumunii, chce walczyć z fake newsami i promować jakościowe dziennikarstwo

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TKM
W Polsce także jest konieczne.
odpowiedź
User
Carlos
Jankeska propaganda w natarciu
odpowiedź
User
A co
Przypomnę, że Wolną Europę w Polsce "zamknęła" Agora i Tygodnik Polityka. Postkomuna Michnika i Baczyńskiego wywalczyła częstotliwości naziemne dla Inforadia (obecne Tok FM). O częstotliwości dla stacji informacyjnej starała się również Wolna Europa. KRRiTV zdominowana wówczas przez koalicję SLD-PSL wolała wybrać Inforadio niż Wolną Europę.
odpowiedź