SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radiowa Jedynka z nową ramówką. Rafał Porzeziński i Jan Pospieszalski z nowymi programami

Wystartowała wiosenna ramówka Programu I Polskiego Radia, przygotowana pod kierownictwem nowego dyrektora Rafała Porzezińskiego. Wśród nowych audycji znalazły się m.in. „Wszystko o gospodarce”, „Damska torebka”, „Eureka” i „Na Kresach”. Nowym prowadzącym „Sygnały dnia” został Wojciech Dąbrowski, a Jan Pospieszalski poprowadzi „Twarzą w twarz”.

Rafał Porzeziński, foto: Wojciech Kusiński/Polskie RadioArticle

Do grona prowadzących poranne pasmo „Sygnały Dnia” (od godz. 6.00 do 9.00) dołączyli Piotr Gociek i Michał Rachoń. Gospodarzami programu nadal będą Zuzanna Dąbrowska, Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych.

- Nie zmieniamy grona prowadzących, ale je poszerzamy, dążąc do większego pluralizmu - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Rafał Porzeziński, dyrektor radiowej Jedynki. Od środy szóstym prowadzącym „Sygnałów dnia” zostanie Wojciech Dąbrowski.

Formuła porannego pasma pozostaje niezmieniona, ale zwiększono w nim ilość „Rozmów dnia” z dwóch do trzech - teraz dla słuchaczy przygotowano dyskusje z politykami o godz. 7.15 i 7.45, a trzecia rozmowa z komentatorami politycznymi będzie nadawana o godz. 8.15.

W lutym do redakcji publicystyki dołączyli wydawcy Agnieszka Żurek i Samuel Pereira. Ten ostatni poprowadzi również „Rozmowę dnia” w magazynie „W samo południe” emitowanym od poniedziałku do soboty po godz. 12.00.

W niezmienionej porze 13.00-15.00 nadawana będzie „Muzyczna Jedynka”. Wiosną zabraknie „Popołudnia z Jedynką”. - Świadomie zrezygnowaliśmy z formuły magazynowej. Po południu stawiamy na wyraziste, godzinne pasma tematyczne, realizowane przez zespoły poszczególnych redakcji, tak by słuchacz zawsze wiedział o której usłyszy najważniejsze informacje i komentarze - wyjaśnia Wirtualnemedia.pl szef anteny.

Po zakończeniu „Muzycznej Jedynki” w ramówce pojawi się godzinne pasmo „Kulturalnej Jedynki” (od 15.00 do 16.00), w ramach którego codziennie o 15.30 będzie można usłyszeć reportaż, zrealizowany przez studio reportażu i dokumentu.

Między 16.00 a 17.00 dla słuchaczy PR1 przygotowano pasmo poświęcone gospodarce i ekonomii - Janusz Weis, który wraz z Robert Lidke stworzyli show ekonomiczny „Wszystko o gospodarce”. W studiu Polskiego Radia pojawią się eksperci, którzy przybliżą najważniejsze zagadnienia gospodarcze.

- Rozwijamy też format Debaty Jedynki (17.00 - 18.00), poprzedzając go materiałem reporterskim „Temat dnia”. Już niebawem kilka razy w roku będziemy organizować w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana „Wielką Debatę Jedynki” z udziałem publiczności, podejmując najważniejsze tematy publicystyczne - zapowiada Rafał Porzeziński.

Najbliższa debata „Niemcy - czas zmian” odbędzie się w poniedziałek 14 marca o godz. 18.00, a jej tematem będą relacje polsko-niemieckie. Wydarzenie przygotowuje naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Debatę poprowadzi Grzegorz Ślubowski.

Pasmo wieczorne „Jedynka Dzieciom” zostało wydłużone do godziny i startuje o godz. 19.00. Oprócz słuchowisk, konkursów i materiałów edukacyjnych najmłodsi słuchacze będą mogli także wysłuchać przygotowanych specjalnie dla nich wiadomości sportowych.

Wieczorną nowością jest popularnonaukowa „Eureka” (od 20.00 do 21.00), przygotowywana we współpracy z redakcją programu „Sonda 2” w TVP2. W nadawanej od poniedziałku do piątku audycji znajdą się informacje m.in. o osiągnięciach polskiej nauki, odkryciach i wynalazkach czy medycynie.

- Jesteśmy przekonani, że umieszczenie pasm reportażowego i popularno-naukowego „Eureka” o wcześniejszych porach to ruch w dobrą stronę - przekonuje dyrektor Programu I Polskiego Radia. - Zależy nam, aby naszych audycji popularno-naukowych słuchali również młodsi słuchacze (uczniowie gimnazjów i licealiści), co dotąd było utrudnione ze względu na godzinę emisji - zaznacza Porzeziński.

Kolejną nową pozycją w ramówce Jedynki jest „Twarzą w twarz”(godz. 23.00-24.00). W programie prezentowani będą wybitni Polacy, nestorzy polskiego życia kulturalnego, naukowego czy artystycznego. W cyklu „Ocaleni” pojawią się historie osób wychodzących z kryzysu, uzależnień i chorób.

- W poniedziałki gospodarzem jest Janusz Weiss, rozmawiający z wybitnymi osobowościami świata kultury, polityki i nauki, pytając ich o najważniejsze osobiste doświadczenia i próbę życiowego bilansu. We wtorki program „Twarzą w twarz - Ocaleni” poprowadzę ja, spotykając się z ludźmi , którzy przeszli życiowy dramat, wyszli z poważnego zakrętu życiowego, z moralnej, psychicznej, duchowej śmierci wrócili do pełni życia. W środę „Twarzą w twarz” poprowadzi Jan Pospieszalski, a w czwartki gospodarzem pasma będzie Nina Karczmarewicz, którzy poszukają Polaków, którzy odnieśli sukces w kraju i na świecie - opisuje portalowi Wirtualnemedia.pl Rafał Porzeziński.

Nowości pojawią się również w weekendowej ramówce radiowej Jedynki. W każdą sobotę o godz. 11.00 startuje nowa audycja „Damska torebka”, prowadzona przez aktorkę Małgorzatę Ostrowską-Królikowską oraz dziennikarki Mirę Jankowską i Agatę Puścikowską. Prowadzące porozmawiają o tematach związanych z rodziną i dziećmi, ale także opowiedzą słuchaczkom np. o kobietach w biznesie.

W sobotę o godz. 15.00 prof. Andrzej Nowak i Dorota Truszczak porozmawiają o historii Polski i dziejach świata w audycji „Historia żywa”. Trzy godziny później rusza program „Na Kresach”, który powstaje we współpracy z dziennikarzami polskich mediów w Wilnie i we Lwowie. Przedstawione zostaną w nim historie Polaków, mieszkających poza ojczyzną.

W każdą niedzielę między 19.00 a 21.00 wraca na antenę PR1 cykliczna audycja „Przy muzyce o sporcie”. Kierownictwo anteny przywróciło również „Kronikę sportową” w niedzielne wieczory na godz. 21.30.

Wiosną wprowadzono również dodatkowe serwisy sportowe codziennie po godz. 23.00, a niedzielny poranny serwis sportowy, będzie teraz dłuższy, aby podsumować wszystkie najważniejsze wydarzenia weekendu.

W nowej ramówce zabraknie audycji „Wieczorek przy mikrofonie”, „W nocnym kinie” i „Bez znieczulenia”, które wprowadził poprzedni szef anteny Kamil Dąbrowa.

- Uważam, że muzyka retro powinna być na antenie emitowana częściej niż tylko w jednej audycji. Sympatyków tego formatu zapewniamy, że nie zabraknie ich ulubionych nagrań - wyjaśnia decyzję o usunięciu „Wieczorka” Rafał Przeziński. - Audycja Tomasza Kina co prawda znika z anteny, ale pan Tomasz Kin zasili swoją osobowością nasze nowe pasmo o 23.00 - dodaje.

- Magazyn reporterów „Bez znieczulenia” znika z naszej anteny, ale reportaż zyskał lepsza porę emisji i szansę na szersze grono słuchaczy. Chcemy tez aby oprócz bieżących premier w tym paśmie przypomnieć najwybitniejsze reportaże zrealizowane w ramach Złotej Setki Studia Reportażu i Dokumentu - wyjaśnia szef anteny. - Oprócz tego w każdą niedzielę w między 14.00 a 15.00 nasi słuchacze będą mogli wysłuchać dłuższego reportażu lub radiowego dokumentu - podkreśla.

Z danych Radio Track wynika, że w czwartym kwartale ub.r. udział Jedynki w rynku radiowym wyniósł 9,5 proc.

Dołącz do dyskusji: Radiowa Jedynka z nową ramówką. Rafał Porzeziński i Jan Pospieszalski z nowymi programami

48 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Flores Sisters
Pomysł na radio z lat 50. Plus PiSowska propaganda. Dno.
odpowiedź
User
ja
kolejny kolaborant Kin
odpowiedź
User
Paweł
Brawo pani prezes Barbara Stanisławczyk. Z przyjemnością słucham radio państwowe.
odpowiedź