SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Brzoska: rekordowe wzrosty grupy InPost we Francji i Wielkiej Brytanii. Firma chce rozwinąć zagranicą Robomaty

Prezes zarządu InPost Rafał Brzoska powiedział, że grupa rośnie szybciej niż cały rynek we Francji i Wielkiej Brytanii. Poinformował też, że InPost rozważa testy na tych dwóch rynkach rozwiązania paczkowego sprawdzanego już na polskim rynku - chodzi o w pełni zautomatyzowane Robomaty.

Rafał Brzoska, prezes InPostArticle

W trzecim kwartale br. grupa kapitałowa InPost przy wzroście wpływów o 32,6 proc. do 1,69 mld zł zwiększyła zysk netto ze 129 do 142,4 mln zł.

- Mimo niepewności gospodarczej, późnej wzmocnionej wojną w Ukrainie, udało nam się kolejny kwartał z rządu dowieźć naszą obietnicę dla inwestorów. Czyli - niezależnie, gdzie rynek wyląduje w 2022 roku, kwartał po kwartale będziemy zdobywać rynkowe udziały i osiągać znacznie lepsze wyniki niż poszczególne rynki. Tak się stało w kwartale trzecim - powiedział podczas telekonferencji Rafał Brzoska, prezes i mniejszościowy udziałowiec inPost.

Grupa InPost mocna we Francji i Wielkiej Brytanii

Przejęty przez InPost w połowie ub.r. francuski operator Mondial Relay, w trzecim kwartale tego roku osiągnął wzrost przychodów o 34 proc. do 613,6 mln zł, a skorygowany zysk EBITDA - z 53 do 60 mln. -  Absolutnie spektakularny wzrost, 34 procent rok do roku przy rynku ecommerce, który był całkowicie płaski - skomentował Rafał Brzoska. - To kolejne potwierdzenie, że decyzja o bardzo śmiałej i dużej inwestycji, którą podjęliśmy. Transformacja, którą wdrożyliśmy tam w ciągu ostatnich 12 miesięcy, odnosi spektakularne efekty na poziomie wzrostu udziałów rynkowych - ocenił Rafał Brzoska.

We wrześniu spółka dostarczyła we Francji 14,8 mln paczek, o 42 proc. więcej niż przed rokiem. W tym kraju grupa ma już 1650 maszyn paczkowych.

Z kolei w Wielkiej Brytanii wzrost przychodów wyniósł ponad 227 proc. rok do roku przy rynku kurczącym się w tempie 8 proc. rocznie. - Obraz tego rynku jest bardzo ponury. Biorąc pod uwagę nadal niską bazę, z drugiej oferowanie najlepszego rozwiązania w systemie out-of-home, jaki są nasze maszyny, wygrywamy ten rynek absolutnie spektakularnie - ocenił Rafał Brzoska.  

W Wielkiej Brytanii firma dostarczyła w zeszłym kwartale 5,9 mln przesyłek, wobec 1,8 mln w trzecim kwartale ub.r. Brzoska przyznał, ze popyt na usługi firmy na Wyspach Brytyjskich przekracza obecne możliwości logistyczne grupy InPost, gdzie firma ma około 4300 maszyn obsługujących paczki. 

InPost rozwinie Robomaty zagranicą

Rafał Brzoska podczas telekonferencji prasowej skomentował wyniki testów nowych typów maszyn, nad których wdrożeniem pracuje InPost - jednokomorowych Robomatów oraz Appkomatów, obsługiwanych przez aplikację mobilą InPostu.

- Jesteśmy zadowoleni zarówno z pilotażu sterowanej w 10 procentach naszą aplikacją mobilną, czyli Apkomatu, jak i maszyny zrobotyzowanej, którą testowaliśmy w Żabce - powiedział Rafał Brzoska.

Prezes InPostu zdradził, że zamówił kolejne 100 sztuk Robomatów. Gdzie trafią? - Niewykluczone, że będą to lokalizacje premium w Paryżu i Londynie - podał prezes InPost w odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl.

- Przetestowaliśmy na polskim rynku nową technologię, która ma za zadanie z małej powierzchni obsłużyć jak największą liczbę przesyłek dzięki mechanizmowi zrobotyzowanemu, innemu niż klasyczna maszyna, która składa się ze statycznych skrytek. Ma to kluczowe znaczenie w centrach dużych miast, gdzie nie można znaleźć lokalizacji na duże wolnostojące maszyny, znane z rynku polskiego - wyjaśnia Rafał Brzoska

Dołącz do dyskusji: Brzoska: rekordowe wzrosty grupy InPost we Francji i Wielkiej Brytanii. Firma chce rozwinąć zagranicą Robomaty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl