SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rafał Rz. aresztowany, ma zarzuty ws. przestępstw VAT-owskich

Policjanci i funkcjonariuszami KAS zatrzymali Rafała Rz., Karola M. i Monikę B. w związku z zarzutami dotyczącymi prania pieniędzy. Portal TVP Info podał, że Rz. przez dziewięć lat był w zarządzie Fundacji TVN. 

fot. Shutterstock.comArticle

Policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami KAS zatrzymali kolejne trzy osoby podejrzane o pranie pieniędzy. Akcja służb została przeprowadzona w ramach jednego z wątków bardzo skomplikowanego śledztwa, w którym występuje już ponad 220 podejrzanych. Według śledczych grupa oszukała Skarb Państwa na ok. miliard złotych uchylając się od płacenia podatku VAT.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP, że śledztwo, dotyczące działania grupy zajmującej się uszczupleniem podatku od towarów i usług, w związku z wewnątrzwspólnotowym obrotem paliwami płynnymi jest prowadzone od kilku lat. "Jest to śledztwo wielowątkowe o charakterze międzynarodowym, obejmujące swoim zakresem kraje Unii Europejskiej, jak i spoza UE m.in. Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich" - przekazała policjantka.

"W efekcie ustalono, że członkowie grupy w latach 2014-2017 nie odprowadzali należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem napędowym, benzyną, olejem smarowym oraz olejem rzepakowym. Jak ustalono proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie tymi towarami w ramach międzynarodowych dostaw, za pośrednictwem łańcucha firm, które następnie dokonywały sprzedaży paliw na terenie kraju nie odprowadzając należnych podatków, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje. Działalność ta spowodowała uszczuplenia Skarbu Państwa na prawie miliard złotych" - przypomniała podinspektor.

Rzeczniczka Szefa Krajowej Administracji Skarbowej mł. asp. Justyna Pasieczyńska podkreśliła, że podczas ostatniej akcji wymierzonej w grupę funkcjonariusze warmińsko-mazurskiej Krajowej Administracji Skarbowej oraz policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali trzy osoby w województwie mazowieckim.

Zabezpieczono majątek warty 14 mln zł

"Zabezpieczyli dokumentację i telefony. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek o wartości 14 mln zł – nieruchomości podejrzanych w Warszawie, udziały i akcje w spółkach" - podała mł. asp. Justyna Pasieczyńska.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. "Zatrzymane osoby to Rafał Rz., Karol M. i Monika B. Jak ustalono, mężczyźni od października 2014 r. do listopada 2017 r zajmowali się lokowaniem środków uzyskanych z przestępstw podatkowych popełnianych przez grupę kierowaną przez m.in. Marcina B. w warszawskie luksusowe nieruchomości w Wilanowie. W tym celu poprzez kontrolowane przez siebie podmioty uzyskiwali środki finansowe pochodzące od spółek zaangażowanych w proceder uszczupleń VAT. Za środki te następnie były nabywane nieruchomości, a w celu zatarcia śladów przestępnego pochodzenia tych środków wykorzystywano między innymi fikcyjne umowy, których stronami miały być spółki, jak też osoby fizyczne" - przekazała PAP Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

"Zatrzymana kobieta, będąca byłą żoną ukrywającego się przed polskim wymiarem sprawiedliwości Marcina B., usłyszała zarzuty związane z przyjęciem do faktycznego posiadania i użytkowania nieruchomości nabytej za środki pochodzące z przestępstw skarbowych popełnionych przez zorganizowaną grupę kierowaną m. in. przez jej ówczesnego męża. Kobieta do dnia zatrzymania zarządzała wartą 7 milionów złotych nieruchomością wykorzystując ją w celach prywatnych. Nieruchomość ta formalnie stanowi własność warszawskiej spółki akcyjnej, której członkiem rady nadzorczej jest podejrzana" - wyjaśniła prokuratura.

Rafał Rz. i Monika B. aresztowani na trzy miesiące

Na wniosek prokuratora sąd wobec Rafała Rz. oraz Moniki B. zastosował tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące. Natomiast wobec Karola M. zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. Za zarzucane czyny grozi im do 10 lat więzienia.

Jak przypomniała Prokuratura Regionalna w Białymstoku do tej pory w śledztwie zarzuty usłyszało ponad 220 podejrzanych. "Na różnych etapach śledztwa wobec 37 stosowany był izolacyjny środek zapobiegawczy, obecnie w aresztach przebywa 4 podejrzanych, wobec pozostałych stosowane są środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych i zakazów opuszczania kraju. Nadto 7 podejrzanych jest poszukiwanych międzynarodowymi listami gończymi i ENA. W śledztwie ogółem prokuratura dokonała zabezpieczeń majątkowych na kwotę ponad 100 milionów złotych" - podała prokuratura. Jak zapewnili śledczy sprawa w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy.

Według nieoficjalnych ustaleń portalu TVP Info Rafał Rz. od połowy 2011 do wiosny 2020 roku był w zarządzie Fundacji TVN, w 2016 roku przez kilka miesięcy jako prezes. Natomiast w latach 2001-2004 w zarządzie fundacji pełnił funkcję skarbnika.

Dołącz do dyskusji: Rafał Rz. aresztowany, ma zarzuty ws. przestępstw VAT-owskich

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
KW
P. Kaśko, nie jesteś sam
odpowiedź
User
casas
ojojoj znów czepili się tego biednego UCZCIWEGO tefałenka. Kolenda już pisze listy. toż tam same kryształy
odpowiedź
User
afas
w fuktach Kraśko nic o tym nie mówili, więc to nie może być prawda
odpowiedź