SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Etyki Mediów: w „Wiadomościach” antysemickie materiały o Trzaskowskim, to godzi w interes Polski

Rada Etyki Mediów w odpowiedzi na skargę American Jewish Committee oceniła, że pokazane kilka dni temu w „Wiadomościach” materiały sugerujące, że Rafał Trzaskowski może zaspokoić roszczenia żydowskie ws. mienia bezspadkowego, miały charakter antysemicki. - Rozniecanie antysemityzmu, rasizmu i nienawiści wobec mniejszości nie leży w interesie kraju - członka Wspólnoty Europejskiej i NATO - stwierdziła REM.

Środkowoeuropejskie biuro American Jewish Committee (AJC) skierowało do Rady Etyki Mediów skargę na relację Konrada Węża wyemitowaną w głównym wydaniu „Wiadomości” w zeszły poniedziałek.

W materiale, zapowiedzianym na „pasku” napisem: „Trzaskowski odbierze Polakom 200 miliardów?”, zasugerowano, że po wygraniu wyborów prezydenckich przez Rafała Trzaskowskiego mogłoby zabraknąć środków na 500+, bo polityk nie wyklucza zaspokojenia roszczeń organizacji żydowskich. Relację skrytykowała część dziennikarzy aktywnych na Twitterze, oceniając, że miała zabarwienie antysemickie.

W skardze Sebastian Rejak, szef AJC w Europie Środkowej, napisał, że zapowiadający relację tytuł „wydaje się opierać na założeniu, że kandydat może zostać łatwo zmanipulowany przez ‘organizacje żydowskie’ i ‘środowiska międzynarodowe’, które rzekomo chcą wyłudzić od Polski 60 mld USD (200 mld PLN)”.

Według przedstawiciela AJC w materiale „Wiadomości” zasugerowano, że „istnieje sieć aktorów, od prasy izraelskiej po międzynarodowe organizacje żydowskie, którzy zamierzają wyłudzić ogromne sumy pieniędzy od polskiego rządu”. W konsekwencji „3,5 miliona widzów ‘Wiadomości’ TVP (prawie co czwarty Polak oglądający wieczorne wiadomości) nabiera przekonania, że kandydat wymieniony w materiale wideo, jeśli zostanie wybrany na prezydenta, będąc uzależnionym od domniemanej sieci organizacji izraelsko-żydowskich, będzie działał wbrew interesom narodu i państwa polskiego”.

- W materiale naruszono kilka zasad Karty Etycznej Mediów, w szczególności: zasadę prawdy, zasadę obiektywizmu, zasadę oddzielania informacji od komentarza, zasadę szacunku i tolerancji oraz zasadę wolności i odpowiedzialności - ocenił Sebastian Rejak.

REM: w „Wiadomościach” antysemickie materiały

Rada Etyki Mediów w czwartek rano przesłała portalowi Wirtualnemedia.pl oświadczenie „w sprawie antysemickich materiałów ‘Wiadomości’ TVP”. Organizacja stwierdziła, że po obejrzeniu relacji Konrada Węża „w pełni podziela negatywną ocenę skarżącego”.

REM zwróciła uwagę, że w zeszłą niedzielę w „Wiadomościach” pokazano relację Marcina Tulickiego zatytułowaną „Trzaskowski pozwoli ograbić Polaków?”. - Teza była ta sama: kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski chce zabrać pieniądze przeznaczone na 500+ i przekazać je organizacjom żydowskim - opisała.

- Konkluzja autora materiału, Marcina Tulickiego, brzmiała: „Takie podejście (Trzaskowskiego) to efekt myślenia nie polskimi interesami”. Jerzy Bielewicz z „Gazety Bankowej” stawiał kropkę nad i: „Niemcy eksportują nam kandydatów na najwyższe stanowiska, takich jak Tusk. A teraz takim niemieckim kandydatem jest Trzaskowski” - dodała Rada.

Ponadto zauważyła, że w niedzielę w „Wiadomościach” pojawiło się materiał „Pamięć o polskich więźniach Auschwitz”, w którym przez ponad cztery minuty nie padło słowo Żyd lub Żydzi.

- Materiałami, który wskazał skarżący i które obserwuje REM, naruszającymi wszystkie zasady Karty Etycznej Mediów i emitowanymi szczególnie często w okresach przedwyborczych, takich jak obecny, państwowa telewizja godzi w interes Polski. Rozniecanie antysemityzmu, rasizmu i nienawiści wobec mniejszości nie leży w interesie kraju - członka Wspólnoty Europejskiej i NATO - skomentowała Rada Etyki Mediów.

Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,92 mln widzów (25,7 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego 2,17 mln w TVP1, a 749,9 tys. w TVP Info.

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: w „Wiadomościach” antysemickie materiały o Trzaskowskim, to godzi w interes Polski

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Patryk Jaki i tak by się zemścił.
Zamiast Trzaskowskiego wolę Kobiety, Kinga Gajewska i Agnieszka Pomaska to zdecydowanie lepsze kandydatki.
odpowiedź
User
on będzie dobijał Polske
Przecież to prawda, Trzaskowski jest opcją niemiecko_zydowską.
odpowiedź
User
Franka
ale ona mówi kłamie i kłamie TVP
odpowiedź