SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Raport o stanie świata" ma ponad 1 mln zł na Patronite. Dariusz Rosiak: "Będziemy rozwijać ten projekt"

Niecałe półtora roku wystarczyło, by na platformie Patronite "Raport o stanie świata" zebrał 1 mln zł. - Udało nam się zachować program, który był skazany na zniszczenie - mówi jego autor Dariusz Rosiak.

Dariusz RosiakArticle

"Raport o stanie świata" to nazwa audycji Dariusza Rosiaka, którą przez kilkanaście lat nadawała radiowa Trójka. Omawiano w niej tematy międzynarodowe. W styczniu 2020 r. Polskie Radio nie przedłużyło umowy z dziennikarzem i program przestał się ukazywać na antenie. Miesiąc później Dariusz Rosiak ruszył ze zbiórką crowdfundingową na uruchomienie własnej wersji audycji w formie podcastu. Zapowiedział wówczas, że potrzebuje 25 tys. zł miesięcznie, aby produkować program raz w tygodniu. - Wy wpłacacie pieniądze i finansujecie moją pracę i pracę moich współpracowników, a ja zobowiązuję się do tego, że ta audycja będzie najlepsza na świecie, że będzie audycją, o jakiej marzę i wy marzycie - obiecywał Dariusz Rosiak.

"Nie suma jest najważniejsza"

Zbiórka pieniędzy ruszyła na platformie Patronite. Po dwóch tygodniach dziennikarzowi udało się tam zebrać 18 tys. zł. Zgodnie z obietnicą co tydzień nagrywał kolejne odcinki audycji.

Teraz "Raport o stanie świata" ma na koncie ponad 1 mln zł. Podcast wspiera prawie 5400 patronów, którzy co miesiąc wpłacają ponad 80 tys. zł. - Za każdą wpłatę jestem bardzo wdzięczny. To wzruszające i niezwykle ważne doświadczenie mojego życia zawodowego - mówi nam Dariusz Rosiak. - Nie suma jest jednak najważniejsza, ale fakt, że udało nam się zachować program, który był skazany na zniszczenie, oraz stworzyć środowisko ludzi, którzy słuchają "Raportu", a także zespół, który może pracować właśnie dzięki wsparciu patronów.  

A ten zespół tworzy grupa dziennikarzy, którzy wcześniej w większości pracowali w Polskim Radiu. Oprócz Dariusza Rosiaka są to m.in. Agata Kasprolewicz (wydawczyni radiowej wersji audycji w Trójce), Anna Dudzińska (przez ponad 20 lat związana z Polskim Radiem Katowice), Bartosz Panek (były dziennikarz Programu Drugiego Polskiego Radia), Tomasz Rożek (prowadzący przez kilka lat w Trójce audycję "Pytania z kosmosu").

"Będziemy rozwijać ten projekt"

Dariusz Rosiak zapowiedział, że nie planuje wracać do radia. Chce rozwijać swój projekt. Szczegółów jednak nie zdradza. - "Raport" pozostaje podcastem opowiadającym o współczesnym świecie we wszystkich jego aspektach. Jestem otwarty na różne propozycje poszerzenia oferty programowej. Cały czas dołączają do nas nowe osoby. Dopóki będą środki, będziemy rozwijać ten projekt - zapowiada Rosiak.

W marcu br. ruszyła nowa strona internetowa Raportostanieswiata.pl. Można na niej znaleźć m.in. archiwum dotychczasowych audycji oraz interaktywną mapę, wskazującą położenie geograficzne miejsca, o którym jest mowa w danym odcinku.

W ciągu kilku miesięcy udało się rozszerzyć formułę "Raportu o stanie świata". Dziś powstają cztery formaty: w soboty dwugodzinny "Raport o stanie świata", w środy jednotematyczny "Raport na dziś", "Raport o książkach" - prowadzony przez Agatę Kasprolewicz program o literaturze, która pomaga zrozumieć świat, oraz "Specjały raportu", czyli wyjątkowe wydarzenia z historii projektu (m.in. wyprodukowany pod marką "Raportu" spektakl teatralny "Henryk V" Williama Szekspira w tłumaczeniu Piotra Kamińskiego, z udziałem Piotra Fronczewskiego, Grzegorza Damięckiego, Marcina Rogacewicza).

"Mnóstwo wzruszających listów"

To, co łączy wszystkie podcasty, to opowieść o współczesnym świecie. - Nie zaskakuje mnie, że jest grono ludzi, którzy chcą informacji i komentarza, a nie infotainmentu - komentuje Dariusz Rosiak. - Współczesne media są tak skonstruowane, że zamiast zajmować się poważnymi sprawami, są skupione wyłącznie na zarabianiu pieniędzy w każdy dostępny sposób. I niestety często odwołują się do najniższych ludzkich instynktów, takich jak nienawiść, złość czy gniew. Na szczęście jest też spora grupa ludzi, którzy potrzebują przewodnika po skomplikowanym świecie, w którym żyjemy. I tak postrzegam swoją rolę: jako tego, który pomaga zrozumieć ludziom, co dzieje się dookoła nas.

Z informacji na platformie Patronite wynika, że co tydzień podcastów "Raportu" słucha 70 tys. osób w soboty i około 35 tys. w środy.

- Dostajemy mnóstwo wzruszających listów. To wyrazy wdzięczności, sympatii i uznania dla tego, co robimy. I są to sygnały nie tylko od tych, którzy słuchali mnie w Trójce, ale też od osób, które są z nami, odkąd "Raport" pojawił się w formie podcastu. Okazuje się, że tego typu forma opowiadania o świecie jest ludziom potrzebna - przyznaje Rosiak.

Dołącz do dyskusji: "Raport o stanie świata" ma ponad 1 mln zł na Patronite. Dariusz Rosiak: "Będziemy rozwijać ten projekt"

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Michał 2
Serdeczne gratulacje dla Pana Dariusza i Jego Wesołej Ekipy. Jak widać w Polskim Radiu tylko się kosili. Paradoksalnie coś co miało być dla nich krzywdą okazało się dobrą przysługą. Dobrzy fachowcy nigdy nie umierają z głodu.
odpowiedź
User
Michał 2
Cholerna autokorekta: w Polskim Radiu się kisili.
odpowiedź
User
Michał 1
Szacun dla Rosiaka, brawka dla wszystkich ludzi dawnej Trójki, bo wszyscy dali radę, robią dalej swoje w swoich radiach albo w podcastach, ciekawe czy ktoś z obecnej ekipy dałby sobie tak radę, muszę się kurczowo trzymać państwowych posadek, bo bez nich zginą jak Bolka trampki
odpowiedź