SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rasizm w książce "W pustyni i w puszczy"? „Dzieło wychowało pokolenia Polaków”

Maciej Gdula (Lewica) uważa, że książka "W pustyni i w puszczy" powinna zniknąć z listy lektur szkolnych, albo powinna być krytycznie omawiana dopiero w liceum. Według posła, jest ona przesycona rasizmem. Wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski podkreśla, że dzieło noblisty wychowało pokolenia Polaków.

Gdula o swoimi wątpliwościami dotyczących "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza dzielił się w mediach i na Twitterze. Książka jest na liście lektur obowiązkowych w szkole podstawowej dla klas 4-6.

"Ja tej książki długo nie czytałem, czytałem ją wtedy, kiedy była lekturą, a teraz, kiedy czytała ją moja córka, to jest to jednak taka bardzo szkodliwa lektura" - powiedziała PAP poseł Lewicy.

Jak podkreślił, "to jest lektura przesycona rasizmem". "Jest w niej nie tylko rasistowski język, język, który dzisiaj razi np. użycie słowa +Murzyn+, ale tam są same rasistowskie klisze dotyczące osób czarnych" - dodał. "To jest podane jako coś oczywistego, przezroczystego, naturalnego, dzieciom, które są w momencie kształtowania swoich postaw tzn. mają te 10-11 lat. Nie wierzę w to, że ta książka jest czytana w podstawówce krytycznie, bo też te dzieci trochę nie mają do tego na razie narzędzi" - zaznaczył.

"Ta książka po prostu szkodzi, bo wdraża takie odruchy negatywne, czy pełne uprzedzeń wobec osób czarnych, a w polskich szkołach są czarne dzieci. Tego typu treści przedstawione jako kanon, jako coś, co jest klasyką polskiej literatury, która jest uważana za ważną i wartościową, po prostu nie powinno mieć miejsca, bo takie osoby czują się wykluczone, potraktowane źle, czują się stereotypizowane" - powiedział Gdula.

Zdaniem polityka, należy rozpocząć dyskusję nad książką Henryka Sienkiewicza. "Warto się zastanowić albo nad usunięciem +W pustyni i w puszczy+, z listy lektur szkolnych, albo nad przesunięciem tej książki na jakieś późniejsze lata, żeby mogła być czytana krytycznie" - dodał.

Jako przykłady rasizmu w "W pustyni w puszczy" Gdula podał sposób przedstawienia jednego z bohaterów. "Kali jest przedstawiany jako osoba mająca skłonność do przemocy i która musi być tamowana przez białych, albo jako osoba ograniczona czy osoba leniwa" - zauważył.

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w rozmowie z PAP odniósł się do propozycji posła Lewicy. "Na +W pustyni i w puszczy+ wychowała się pokolenia Polaków. Powieść naszego noblisty Henryka Sienkiewicza jest stałym elementem kanonu nie tylko humanistyki, ale również wychowania, kształtowania postaw wśród młodych ludzi" - podkreślił.

"Pan profesor Gdula próbuje za wszelką cenę zaistnieć i coraz to dalej idące postulaty składa w imię rewolucyjnego zacietrzewienia, aby dotychczasowy świat zamienić w perzynę" - ocenił Rzymkowski.

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: Rasizm w książce "W pustyni i w puszczy"? „Dzieło wychowało pokolenia Polaków”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
Czemu z lewą i ci z prawa mają tak mózgi wyprane ? Tego się nie da czytać co ten chłop wygaduje
odpowiedź
User
Daniel
Co się dzieje z tym światem, dlaczego już nie wolno mówić że czarne jest czarne a białe to białe, większość rasistowskich poglądów rodzi się w głowie tych którzy o ten rasizm oskarżają innych, większość ludzi nic nie ma do ciemnoskorych A że nazywa ich czarnymi to niedlatego żeby obrazić tylko po prostu taki ma kolor skóry, nie wiem może antracyt będzie lepszy, mniej obraźliwy albo brudna biel
odpowiedź
User
Bolo
Jak dla mnie to posłowie Lewicy powinni zniknąć raz na zawsze
odpowiedź