SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KER: reklama Recigar zawiera niejasne treści, ale nie namawia do przemocy (wideo)

Internetowa reklama preparatu Recigar (Adamed Pharma) zdaniem Komisji Etyki Reklamy zawiera niejasne sformułowania dotyczące rzucania palenia przez kobiety, które zostały matkami. KER stwierdziła, że spot nie był prowadzony w poczuciu odpowiedzialności społecznej i narusza dobre obyczaje.

Kadr z reklamy RecigaruArticle

Komisja Etyki Reklamy zajmowała się skargą na internetową reklamę preparatu Recigar, produkowanego przez Adamed Pharma.

Spot zaczyna się od słów kobiety: “Kiedy zostałam mamą obiecywałam sobie,  że rzucę palenie. Łatwo nie było. W końcu trafiłam na Recigar. Lek, który zmniejszył mój głód nikotynowy.” Następnie Kobieta wyjmuje z opakowania tabletki, na których pokazane jest dawkowanie i mówi, że udało jej się rzucić palenie. W tle reklamy biegają zdrowe dzieci i wchodzi mężczyzna z choinką.

Zdaniem autora skargi spot ten sugerował, że kobieta paliła podczas ciąży (o czym świadczą słowa, „kiedy zostałam mamą”).

„Tym samym propaguje palenie podczas ciąży. Osoby, które nie posiadają wiedzy dotyczącej szkodliwości palenia w ciąży, mogą zostać zachęcone do tej czynności. Dodatkowo, można również interpretować, że matką zostaje się w momencie wiadomości o ciąży. Branie tabletek podczas ciąży według informacji znajdującej się ulotce jest niedozwolone. Reklama wprowadza konsumenta w błąd” - czytamy w skardze.

Adamed chciał oddalenia zarzutów

W odpowiedzi na te zarzuty Adamed Pharma wyjaśnił, że koncepcja reklamy zakłada, że kobieta ukazana w reklamie paliła w okresie przed zajściem w ciążę, w ciąży przestała palić a po urodzeniu dziecka wróciła do tego nałogu. Firma broni się twierdząc, że żaden element wizualny, czy audio spotu internatowego nie sugeruje, że bohaterka reklamy paliła w czasie ciąży. Dodaje też, że słowa, które padły w reklamie tj.: „od kiedy zostałam mamą”, zostały specjalnie tak dobrane, żeby nie dyskryminować żadnej matki; również tych, które nie są biologicznymi matkami swoich dzieci, czyli nie były w ciąży i nie urodziły swoich dzieci.

Adamed Pharma odrzuca też zarzut jakoby reklama miała zachęcać do palenia papierosów w trakcie ciąży. Zaznacza, że reklama mówi tylko i wyłącznie o wadach tego zjawiska, cyt.: „(…) łatwo nie było”, „lek, który zmniejszył mój głód nikotynowy (…)”, „nałóg”): „nie można znaleźć żadnych powiązań między reklamą ukazującą szczęśliwą, niepalącą kobietę w otoczeniu rodziny, która opowiada o swoich ciężkich doświadczeniach zrywania z nałogiem nikotynowym (głównie ze względu na dobro swoich bliskich), a promowaniem paleniem papierosów w ciąży” - twierdzi firma.

Firma podkreśla ponadto, że cały wydźwięk reklamy ma na celu, poza oczywistą promocją produktu leczniczego Adamed, przedstawienie dobrej postawy, jaką jest niepalenia tytoniu ze względu na zdrowie dzieci, ukazując szczęśliwą rodzinę wolną od palenia biernego i czynnego.

KER: niejasne sformułowania w reklamie

KER uznała, że zaskarżona reklama Recigar zawiera niejasne sformułowania dotyczące rzucania palenia przez kobiety, które zostały matkami. Stwierdziła, że spot nie był prowadzony w poczuciu odpowiedzialności społecznej i narusza dobre obyczaje. Komisja zwraca uwagę, że w reklamach produktów leczniczych nie powinno być miejsca na niedopowiedzenia czy kobieta jest zaraz po porodzie, czy w okresie karmienia piersią.

Jej zdaniem sformułowanie zawarte w reklamie “Od kiedy zostałam mamą, obiecywałam sobie, że rzucę palenie” może być dla konsumentów zbyt niejasne semantycznie. Dodatkowo, żadna inna informacja zawarta w reklamie nie wskazuje na to, kiedy kobieta paliła – na jakim etapie “bycia mamą”.

KER  nie dopatrzyła się natomiast w reklamie elementów, które zachęcają do aktów przemocy, ani treści motywujących do zakupu produktu poprzez wykorzystywanie zdarzeń losowych, wywoływanie lęku lub poczucia strachu. 

Dołącz do dyskusji: KER: reklama Recigar zawiera niejasne treści, ale nie namawia do przemocy (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl