SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Rejs" przeciwko "Żagle"

AWR "Wprost" wygrało w sądzie z wydawnictwem Murator

Wydawnictwo Murator, wydawca "Żagli", korzysta z domen internetowych www.rejs.pl oraz www.rejs.com.pl z naruszeniem praw przysługujących Agencji Wydawniczo Reklamowej "Wprost" będącej wydawcą konkurencyjnego tytułu - miesięcznika "Rejs". Orzeczenie tej treści 5 sierpnia 2004 roku wydał Sąd Polubowny do spraw Domen Internetowych przy  Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji.

Powodem w tej sprawie był obecny wydawca miesięcznika "Rejs, Magazyn Żeglarzy i Motorowodniaków". Pismo zaczęło się ukazywać w lutym 1999 roku (wówczas tytuł został zarejestrowany w sądzie, a stosowny znak towarowy zgłoszono do urzędu patentowego). 31 marca tego samego roku ZPR S.A., ówczesny wydawca konkurencyjnego magazynu "Żagle",  zarejestrował  domeny www.rejs.pl i www.rejs.com.pl. Przez trzy lata w ogóle z nich nie korzystał. Następnie Wydawnictwo Murator - nabywca "Żagli" - rozpoczęło walkę z konkurencyjnym tytułem prasowym. Bronią były adresy internetowe. Najpierw po wpisaniu spornych domen następowało połączenie z witryną "Żagli", a potem ze stroną internetową miesięcznika "Podróże" (również wydawanego przez Muratora), gdzie znajdował się link do "Żagli".

Takie zachowanie zostało jednoznacznie ocenione przez Sąd Polubowny jako naruszające ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji  -  działanie  sprzeczne  z  prawem i dobrymi obyczajami naruszające interes innego przedsiębiorcy, a także utrudniające mu dostęp do rynku. W uzasadnieniu stwierdzono, iż: "sporne domeny przez okres ponad 3 lat nie były używane przez podmioty do tego uprawnione. Prowadzi to do wniosku, że działanie
pierwotnie uprawnionego z rejestracji domen miało na celu utrudnienie działania konkurencyjnemu wydawcy i było dokonane w złej wierze". Sąd Polubowny przyjął także, iż: "sposób używania domen przez pozwaną spółkę wykorzystywał pozycję rynkową i renomę czasopisma REJS, jak również zawłaszczał rezultaty czynionych nakładów na promocję tego tytułu. Jednocześnie służył zwiększeniu popularności i sprzedaży wydawnictw pozwanej spółki. Użycie w domenie cudzego oznaczenia przez podmiot nieuprawniony może stać się źródłem błędnego przeświadczenia klientów, iż strony www znajdujące się pod tym adresem domenowym należą do właściciela znaku". Wyrok Sądu Polubownego stanowi podstawę do rozwiązania przez NASK umowy z Wydawnictwem Murator dotyczącej spornych domen internetowych.
Orzeczenie w sprawie miesięcznika "REJS" jest precedensowe. Kwestionuje bowiem rozpowszechniony pogląd o obowiązywaniu w wirtualnym świecie jednej tylko zasady - kto pierwszy ten lepszy. Wyrok powinien także przyczynić się do wprowadzania medialnego ładu do globalnej sieci www, a także uwrażliwić wszystkie podmioty gospodarcze na przestrzeganie nie tylko prawa, ale również dobrych obyczajów kupieckich.

"Rozstrzygnięcie jednoznacznie wskazuje, iż egzekwowanie prawa w Internecie jest coraz bardziej skuteczne. A praktyka  rejestrowania domen zawierających nazwę innego podmiotu w celu   blokowania uprawnionemu dostępu do rynku poprzez sieć i żądanie przekazania domeny za odpowiednią odpłatnością tzw. cybersquatting to już przeszłość"- twierdzi Pani Sybilla Stanisławska, dr nauk prawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Rejs" przeciwko "Żagle"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl