SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT w obronie reklam w TVP. W Pulsie więcej reklam niż w TVN

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała raport poświęcony czasowi emisji reklam w polskich stacjach telewizyjnych w latach 2022 oraz 2023 (styczeń-październik). W opracowaniu zdecydowanie opowiedziała się za utrzymaniem reklam w kanałach TVP. 

Article

Opracowanie przygotowano na podstawie danych AGB Nielsen Media Research na próbie ludności Polski powyżej 4 roku życia. Badanie uwzględniło tylko reklamy emitowane w przerwach reklamowych, bez telesprzedaży, sponsoringu oraz lokowania produktu.

Rośnie czas emisji reklam w telewizjach 

Średni czas emitowania reklam w jednym programie telewizyjnym w 2023 roku, od stycznia do października, wyniósł 4 godziny i 8 minut dziennie. Rok wcześniej - 3 godziny i 56 minut reklam dziennie. Oznacza to wzrost rok do roku o 12 minut.

W TVP1 czas emisji reklam w 2023 roku wyniósł 3 godziny 34 minuty 19 sekund, a w TVP2 3 godziny 46 minut i 46 sekund.  

O ponad godzinę dłużej reklamy w przerwach programów emitował Polsat – w 2023 roku przez 4 godziny 36 minut i 47 sekund. Należąca do tej samej grupy stacja TV4 reklamy emitowała przez 4 godziny 50 minut i 33 sekundy w ciągu doby. 

W konkurencyjnym TVN reklamy dziennie pokazywano 4 godziny 37 minut 33 sekundy, w informacyjnym kanale TVN24 przez 3 godziny 58 minut i 15 sekund.  

Na obu antenach Telewizji Puls  w tym roku reklamy emitowano przez 4 godziny 51 minut i 57 sekund na dobę.  

W grupie Canal+ reklamy w przerwach emitowano reklamy przez 2 godziny 37 minut 25 sekund.  Na kanałach grupy Michała Winnickiego (Antena HD, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Top Kids, Junior Music, Home TV, Adventure, Filmax, Xtreme TV, TVC oraz Ultra TV 4K) reklamy w 2023 roku emitowano przez 4 godziny 38 minut i 50 sekund. 

fot. raport KRRiT

TVP  z najwyższym udziałem widowni  

Udział w widowni w roku 2023 wynosi odpowiednio: dla Grupy TVP 27 proc., grupy Polsat – 21,5 proc., grupy TVN Discovery 19,5 proc. Kanały na zagranicznych koncesjach miały natomiast 10 proc. udziału w widowni.  

Raport opisuje także, które stacje telewizyjne miały najwyższe odsetki wskaźniki GRP  (Gross Rating Point, odsetek grupy celowej mający kontakt z pojedynczą emisją reklamy).  

W badanym okresie, procent wszystkich GRP na rynku telewizyjnym kształtuje się następująco: 29 proc. kanały grupy Polsat, 26 proc. kanały Grupy TVN Discovery, 20 proc. Telewizji Polskiej, 6 proc. kanały Grupy Puls. “Układ ten był niemal identyczny w obu analizowanych okresach (2022 i 2023)” - podkreślono. 

fot. raport KRRiT

KRRiT z konkluzjami dla TVP  

Co ciekawe, w konkluzji do raportu na stronie KRRiT pojawiła się uwaga dotycząca przyszłości rynku reklamy, w razie gdyby z rynku „wypadły” kanały Telewizji Polskiej. W przestrzeni medialnej pojawiają się bowiem koncepcje na zmianę modelu finansowania publicznych mediów. Jednym z elementów reformy proponowanej przez zespół pod kierownictwem Jana Dworaka miałoby być ograniczenie komercjalizacji TVP. 

- W projekcie zmian, który przygotowujemy, postulujemy ograniczenie reklam w TVP o jakieś 75 proc. Naturalnie są takie miejsca w telewizji publicznej, gdzie reklamy nie da się uniknąć, jak np. duże imprezy sportowe. Jednak to, co możemy zaproponować, to radykalne ścięcie reklam. Telewizja publiczna winna opierać się na społecznej służbie i ją mieć na uwadze, winny ją też cechować programy i produkcje wysokiej jakości – mówił niedawno na łamach Wirtualnemedia.pl Jan Dworak, w przeszłości prezes TVP.

Wobec tego, w raporcie KRRiT czytamy: „Rozważana likwidacja mediów publicznych lub też wycofanie reklam z mediów publicznych spowodowałoby, iż na polskim rynku reklamy telewizyjnej pozostałyby dwa dominujące podmioty: grupa Polsat oraz grupa TVN Discovery. W efekcie, nastąpiłoby zawężenie puli odbiorców reklam o widzów TVP, która ma, jak wspomniano, 27 proc. udziału w widowni oraz 20 proc. udziału w GRP. Powstały duopol najprawdopodobniej skutkowałby wzrostem cen reklam”. 

Na ten temat czterech członków KRRiT (bez prof. Tadeusza Kowalskiego) wydało w środę oświadczenie, w którym zaprotestowano ”przeciwko zapowiadanym przez polityków opozycji planom pozbawienia mediów publicznych udziału w rynku reklamowym”. 

Przypominamy, że środki pozyskane w ten sposób media publiczne przeznaczają na realizację misji, jako uzupełnienie abonamentu. Plany takie oddając wszystkie dochody z reklam mediom komercyjnym, w przypadku ich zrealizowania, stanowią zamach na cały ład medialny w Polsce” – czytamy w komunikacie.

Według raportu Publicis Groupe Polska, wartość rynku reklamowego wyniosła w pierwszym półroczu 2023 roku przeszło 5,6 mld zł i była większa od wartości z ubiegłego roku o 6,7 proc. Udział rynku telewizyjnego wyniósł 2,2 mld zł.

Dołącz do dyskusji: KRRiT w obronie reklam w TVP. W Pulsie więcej reklam niż w TVN

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
NEMO
PO chce dać miliardy z budżetu na TVP, następnie nałożyć na nas nowy podatek na media publiczne, ale zrezygnować z reklam? Ktoś oszalał? Czy poszły setki milionów łapówek od prywatnych mediów? Co to ma być? Bo na pewno nie racjonalne działanie.
odpowiedź
User
Mikołaj
Pomysł ograniczenia reklam w tvp przypomina aferę Rywina. Chodzi o to żeby utrzymanie tvp w całości przerzucić na podatnika a ten blisko 1 mld zł wplywajacy do tvp z 3eklam przekierować do Polsatu I częściowo TVN. Wtedy skokowo podniesie się rentowkosc tych grup medialnych bo wzrosną orzychody bez wzrostu kosztów.
Jednocześnie programowo osłabi się i zmarginalizuje tvp pomysłami typu zastąpienie tvp2 ofertą tvp kultura to i w rynku Polsat I TVN bezkosztowo wzmocni udziały.

To na kilometr śmierdzi wałkiem i korupcją
odpowiedź
User
Marianka
Czyli że co - Polsat bezkosztowo ma zyskać kilkaset mln zł j gwarancję marginaluzacji TVL w zamian że tak dzielnie wspierał z pania Gawryluk przez 8 lat rządy PiS???

Nie rozumiem!

Jak można być tak skorumpowanym???
odpowiedź