SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RMF FM zawiesza Bogdana Zalewskiego za wpis o „wojnie z Żydami”. „Odcinamy się od wszelkich antysemickich zachowań”

Kierownictwo RMF FM zawiesiły w pracy swojego wieloletniego dziennikarza Bogdana Zalewskiego po tym, jak na Facebooku napisał on: „Jesteśmy na wojnie z Żydami! Nie pierwszy raz w naszej historii. (…)Jestem gotowy podnieść rzuconą mi jako Polakowi rękawicę. Szukam ludzi ducha i czynu”. - Redakcja stanowczo odcina się od wszelkich antysemickich zachowań. Jednocześnie zapewniamy, że podobne opinie nigdy nie pojawiły się i nie pojawią na antenie - stwierdził Maciej Brzozowski, rzecznik RMF FM.

Bogdan Zalewski, fot. RMF FMArticle

Kontrowersyjny wpis konflikcie z Żydami Bogdan Zalewski zamieścił na swoim profilu facebookowym w czwartek wieczorem. - Mówię więc wprost, nie bawię się w bojaźliwy język ezopowych zagadek, nie klękam przed polityczną poprawnością: Polacy, jesteśmy na wojnie! Jesteśmy na wojnie z Żydami! Nie pierwszy raz w naszej historii. Ryzykując przesadną wzniosłością, dodam: jesteśmy na wojnie z Żydami być może już po raz ostatni. Stawką tej śmiertelnie groźnej batalii być może nie będzie totalna fizyczna Zagłada naszego narodu. Wierzę w to, że czasy rozbiorów Rzeczypospolitej i epoka holocaustów (ormiańskiego, żydowskiego, kambodżańskiego) jest już za nami. Jednak zagrożenie nadal pozostaje śmiertelne. Możemy jako państwo znaleźć się w absolutnej izolacji, która wyczerpie całkowicie nasze siły cywilizacyjne, aż do anihilacji - napisał.

- Moim zdaniem należy to Polakom uświadamiać, pracować nad rozwojem narodowego ducha: dumy i walki. Walki na wszystkich polach. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić: wiedza to władza. Ja już wybrałem: w życiu prywatnym, rodzinnym, duchowym. Jestem gotowy podnieść rzuconą mi jako Polakowi rękawicę. Szukam ludzi ducha i czynu. Odkreślając grubą krechą hitlerowską, barbarzyńską ideę „ostatecznego rozwiązania” i wszelkie pomysły czystek etnicznych, zajmuję się czystą myślą obronną - dodał dziennikarz.

Zalewski zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, że wyrażając takie stanowisko, zniechęci do siebie wiele osób. - Wiem, że ryzykuję bardzo wiele. Najmniej dotkliwa jest dla mnie utrata „znajomych” na Facebooku, którzy zrywają ze mną kontakty, „nie mogąc czytać moich tekstów, i to bynajmniej nie ze względu na ich długość”. Czniam to. W swoim życiu zawsze kierowałem się zasadą odwagi cywilnej. Nigdy nie bałem się iść pod prąd obowiązujących propagandowych klisz i medialnych dezinformacji, powtarzanych przez większość tzw. nadawców i odbiorców fałszywych komunikatów. Tak jest i tym razem - uzasadnił.

Ten wpis mocno skrytykowało wielu dziennikarzy aktywnych w social media, zarzucając Zalewskiemu antysemityzm. Niektórzy zastanawiali się, jak osoba o takich poglądach może pracować jako dziennikarz informacyjny w ogólnopolskiej stacji. Zalewskiego skrytykował m.in. Bogdan Frymorgen, korespondent RMF FM w Londynie. - Jesteś wyssanym z antysemickiego cycka, obrzydliwym pogrobowcem przedwojennej endecji. W dodatku nosisz w sobie pierwiastek szaleństwa. Nie mieści mi się w głowie, że osoba publiczna może wypisywać takie słowa. Znajdą się gromkie brawa, nie wątpię. Ode mnie wyłącznie pogarda - napisał na Facebooku.

W sobotę Bogdan Zalewski został zawieszony w pracy przez władze RMF FM do czasu, aż złoży swoim przełożonym wyjaśnienia w sprawie wpisu. Maciej Brzozowski, dyrektor public relations w Grupie Bauer, właścicielu RMF FM, wyjaśnił, że treści zamieszczane w mediach społecznościowych przez związanych z nią dziennikarzy są wyłącznie ich opiniami.

- Oznacza to że nie zawsze są zbieżne ze stanowiskiem Redakcji radia RMF FM, od zawsze podkreślającej swoją bezstronność i obiektywizm. Redakcja stanowczo odcina się od wszelkich antysemickich zachowań. Jednocześnie zapewniamy, że podobne opinie nigdy nie pojawiły się i nie pojawią na antenie - podkreślił Brzozowski.

Trzy lata temu RMF FM szanowała kontrowersyjne poglądy Zalewskiego

W kwietniu 2015 roku Bogdan Zalewski opublikował na blogu nagraną rozmowę oraz spisany wywiad z Leszkiem Szymowskim, autorem książki „Homo terror”. Wpis pt. „Sidła gej-kaidy” został opublikowany w serwisie RMF24.pl, należącym do Grupy RMF. Do materiału dołączono zdjęcie instalacji „Tęcza”, zamontowanej na Pl. Zbawiciela w Warszawie, która wywoływała wśród prawicowych publicystów skojarzenie z tzw. „promocją homoseksualizmu”. Rozmowę Bogdana Zalewskiego z autorem książki „Homo terror” można było odsłuchać w serwisie.

W sprawie wpisu do RMF FM pisały organizacje równościowe, apelując o reakcję. Dziennikarz RMF FM prowadził dyskusję w studiu, a w pewnym momencie przed wypowiedzeniem słowa „gej” ostentacyjnie pluł. - Właśnie podobny tradycjonalistyczny stosunek do tych agresywnych działaczy lewackich, homoseksualnych panuje na Wschodzie, w kraju Putina, a Europa zmierza w zupełnie innym kierunku - mówił Zalewski. Dziennikarz RMF FM nawiązywał do traktowania gejów i lesbijek w Rosji - w 2013 roku Władimir Putin podpisał ustawę zakazującą propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich. Dało to przyzwolenie na gnębienie tego środowiska przez chuliganów. Wtedy jednak RMF FM nie widział w zachowaniu Zalewskiego niczego niestosownego.

- Szanujemy poglądy wszystkich ludzi, dlatego jako redakcja nie ingerujemy w treść blogów publikowanych na naszej stronie. Są one autonomiczną częścią RMF24, w której autorzy mogą wyrazić swoje opinie na każdy temat. Podobnie jak czytelnicy, którzy mogą przedstawić swoje zdanie na temat artykułu w komentarzu pod nim. Bogdan Zalewski jako autor wywiadu nie naruszył obowiązującego prawa - wyjaśniał wówczas portalowi Wirtualnemedia.pl Marek Balawajder, dyrektor informacji RMF FM.

Bogdan Zalewski jest związany z RMF FM o 1994 roku, przygotowuje i prowadzi serwisy informacyjne. Tworzył też cykl felietonów „CzyTaniec” o współczesnej literaturze emitowanych w RMF Classic, a w latach 1994-1998 był współautorem audycji „Technikum Mechanizacji Muzyki”.

Według badania Radio Track w całym ub.r. RMF FM miało 25,3 proc. udziału w rynku słuchalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RMF FM zawiesza Bogdana Zalewskiego za wpis o „wojnie z Żydami”. „Odcinamy się od wszelkich antysemickich zachowań”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Serio antysemicki? Każda krytyka tej nacji to antysemityzm? Panie Bogdanie - chylę czoła za odwagę i prawdę.
odpowiedź
User
dg
Zawieszony? Powinien wylecieć na twarz. Sądząc po jego "wpisie", to kandydat na pacjenta psychiatryka.
odpowiedź
User
Jacek K
TVPiS już przygotowała kontakt dla Pana Bodzia? :)
odpowiedź