SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Robak Dorkbot upodobał sobie użytkowników Facebooka

Firma Eset opublikowała raport o zagrożeniach komputerowych, które w sierpniu najczęściej atakowały użytkowników na całym świecie.

Robak Dorkbot upodobał sobie użytkowników Facebooka

Notowane jeszcze nie tak dawno w pierwszej trójce konie trojańskie, wykradające loginy i hasła użytkowników gier sieciowych, niemal wypadły poza listę. Na znaczeniu bardzo szybko zyskał natomiast robak internetowy Dorkbot, który na cel bierze m.in. użytkowników Facebooka.

W pierwszej trójce najczęściej atakujących zagrożeń sierpnia według laboratoriów antywirusowych Eset, znalazły się złośliwe programy czyhające w plikach automatycznego startu nośników danych, robak internetowy Conficker (świętujący nie tak dawno ponad 1000 dni obecności w sieci) oraz zagrożenia Iframe, ukrywające się na stronach WWW w postaci niewidocznych ramek, których kliknięcie powoduje przekierowanie do zainfekowanej strony internetowej.

Czwartą pozycję w sierpniowym rankingu zajął Dorkbot - robak internetowy z funkcjonalnością backdoora, a więc dający atakującemu możliwość zdalnej kontroli. Według informacji Eset, zagrożenie to wykorzystuje do rozprzestrzeniania się przenośne nośniki danych, np. pendrive’y. Dorkbot modyfikuje na takich nośnikach plik automatycznego startu, dzięki czemu każdorazowe podłączenie zainfekowanego pendrive’a do komputera skutkuje uruchomieniem i przeniesieniem zagrożenia na dysk nowej maszyny.

Dorkbot powstał w celu zbierania prywatnych informacji o użytkownikach sieci. Robak wykrada m.in. loginy i hasła internautów korzystających z Facebooka czy serwisów internetowych AOL. Zdobyte dane Dorkbot wysyła do swojego twórcy za pośrednictwem protokołu HTTP. Równocześnie robak łączy się z dwiema domenami, z którymi komunikuje się dzięki protokołowi IRC. Dzięki temu twórca zagrożenia może zdalnie m.in. pobierać i instalować na zainfekowanym komputerze dowolne pliki oraz monitorować ruch sieciowy. Dorkbot posiada wbudowaną funkcję blokowania dostępu do stron internetowych niemal wszystkich producentów rozwiązań antywirusowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Robak Dorkbot upodobał sobie użytkowników Facebooka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl