SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rochstar nadal ze stratą, zwiększył wpływy o 5 proc. „Rok ciężki przez covid i inflację”

Producent telewizyjny Rochstar w ub.r. osiągnął wzrost przychodów o 5,3 proc., przy czym jego rentowność pozostała ujemna, a strata netto zmalała z 2,75 mln zł do 331,8 tys. zł głównie dzięki umorzeniu 3,24 mln zł pożyczki otrzymanej w ramach tzw. tarczy finansowej. Firma najwięcej programów, m.in. pod marką „The Voice”, realizuje dla Telewizji Polskiej.

Rinke Rooyens, prezes i właściciel firmy RochstarArticle

W ub.r. Rochstar wyprodukował dla Telewizji Polskiej kolejne edycji talent-show „The Voice of Poland” (jego dwunastą serię jesienią ub.r. oglądało średnio 1,78 mln osób - wszystkie dane o widowni w tekście są z pomiaru Nielsen Audience Measurement), „The Voice Kids” (czwarta edycja show wiosną ub.r. miała średnio 2,01 mln oglądających, na od lutego do kwietnia br. pokazano piątą), „The Voice Senior” (trzeci sezon w styczniu br. miał 2,08 mln widzów) i „Dance, dance, dance” (trzecią edycję wiosną ub.r. oglądało średnio 1,18 mln osób). Wszystkie programy nadawano w TVP2.

Dla publicznego nadawcy firma zrealizowała też trzecią odsłonę programu „To był rok”, wyemitowaną od marca do czerwca ub.r.

Ponadto odpowiadała za produkcję dwunastej serii „Tańca z gwiazdami” dla Polsatu (pokazanej jesienią ub.r.), programu „To tylko kilka dni” nadawanego w TTV wiosną ub.r. i promującego firmę IKEA cyklu „Design Dream. Pojedynek na wnętrza,” który można było oglądać w Polsacie wiosną ub.r.

Rok trudny przez covid i inflację

Wydatki Rochstara nadal wyraźnie przewyższały wpływy. Koszty sprzedanych produktów poszły w górę z 29,35 do 30,93 mln zł, a koszty ogólnego zarządu - z 6,11 do 7,12 mln zł.

Łącznie nakłady w obu obszarach sięgnęły w ub.r. 38,04 mln zł, po wzroście o 7,3 proc. - Rok 2021 był nadal ciężki dla naszej branży w związku z panującą pandemią Covid 19 i rosnącą inflacją. Produkcja telewizyjna dopiero wracała na poziom sprzed pandemii - przyznano w sprawozdaniu firmy.

- Pandemia zaburzyła plany produkcyjne i przyczyniła się do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem sanitarnym, co niestety odbiło się na sytuacji finansowej. Zmiany w przepisach podatkowych niestety też przyczyniają się do wzrostów kosztów - wyliczono.

Firma tak jak rok wcześniej podkreśliła, że skupia się na utrzymaniu wysokiej jakości produkcji, co oprócz „ogromnego zaangażowaniu całego zespołu doświadczonych producentów, reżyserów, scenarzystów oraz młodych i zdolnych asystentów produkcji” wymaga „ogromnych nakładów finansowych”. W ub.r. zatrudniała średnio 8 pracowników etatowych.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na koniec ub.r. zagwarantowane już przyszłe przychody spółki wynosiły 6,54 mln zł wobec 5,17 mln zł rok wcześniej.

Rochstar nie musi spłacać 3,2 mln zł

Pozostałe wpływy operacyjne Rochstara poszły górę ze 135,3 tys. zł do 3,31 mln zł, głównie dzięki temu że spółka uzyskała umorzenie całej spłaty 3,24 mln zł pożyczki, którą w 2020 roku, po wybuchu epidemii, otrzymała od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tzw. tarczy finansowej.

Firma zanotowała też 68 tys. zł przychodów finansowych i 178,3 tys. zł kosztów finansowych, wobec odpowiednio 0,6 i 219,3 tys. zł w 2020 roku.

Przede wszystkim dzięki umorzeniu pożyczki od PFR strata brutto i netto spółki zmalała z 2,75 mln zł do 331,8 tys. zł.

Na br. Rochstar ma zaplanowaną realizację kolejnych sezonów „The Voice of Poland”, „The Voice Kids”, „The Voice Senior” , „Tańca z gwiazdami” i „To tylko kilka dni”. Firma tak jak w sprawozdaniu sprzed roku zapowiedziała, że chce wejść w segment produkcji seriali, przy czym nie podała dalszych informacji.

- W żadnym razie jednak nie możemy sobie pozwolić na obniżenie jakości naszych programów. Ponosimy znaczne nakłady finansowe aby utrzymać osiągnięty dotychczas poziom zadowolenia naszych klientów i widzów, co przekłada się na rezultaty finansowe. Jednakże liczymy, iż nasze starania utrzymania jakości produkcji zaowocują w przyszłych okresach zwiększeniem liczby projektów oraz wynikami finansowymi - podkreśliła.

Dołącz do dyskusji: Rochstar nadal ze stratą, zwiększył wpływy o 5 proc. „Rok ciężki przez covid i inflację”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tor
Co by to było gdyby nie było pisowskiej TVP?
odpowiedź
User
kiepski żart
3 bańki dla biedaka z naszych podatków
odpowiedź
User
srs
A nie musi spłacać, bo co? Na raty za ferrari musi miec?
odpowiedź