SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Bydgoszczy ruszy ROCK FM - radio Leszka Kozioła. "Możemy osiągnąć sukces"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję Leszkowi Koziołowi na nadawanie lokalnej rozgłośni w Bydgoszczy. Były prezes Radia Eska chce tam uruchomić ROCK FM. - W mojej stacji będzie przekrojowa muzyka z różnych dekad, bo chciałbym jak najszerzej adresować nasz przekaz - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Leszek Kozioł.

Leszek KoziołArticle

W przypadku Bydgoszczy KRRiT zadziałała szybko. Na początku marca w Monitorze Polskim opublikowano ogłoszenie jej przewodniczącego o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego w tym mieście. Zainteresowanych było pięć podmiotów, choć jeden złożył dwa wnioski. Zgłosili się najwięksi nadawcy, którzy chcieli w Bydgoszczy uruchomić kolejne radio pod szyldem znanej sieci: SuperNova, Antyradio, Meloradio i Rock Radio. Stowarzyszenie Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu (powiązane osobowo z Grupą ZPR Media) chciało wystartować tam z projektem Z Wami FM skierowanym do ukraińskich słuchaczy. Ostatnim zainteresowanym częstotliwością w Bydgoszczy był Leszek Kozioł, były prezes Radia Eska, a obecnie właściciel Radia Wielkopolska. Zaproponował ROCK FM.

Wygrana Leszka Kozioła nie dziwi, bo w ostatnich latach KRRiT przyznaje koncesje przede wszystkim podmiotom niezależnym, które nie są powiązane z dużymi grupami radiowymi. Rzadko się też zdarza, by w konkursie na program o charakterze uniwersalnym, a nie wyspecjalizowanym muzycznym, zgłoszono projekt z określonym gatunkiem muzyki.

- Formaty rockowe w dużych miastach mają się bardzo dobrze, co pokazują wyniki słuchalności Antyradia czy Eski Rock w Warszawie. A skoro jest potencjał, to warto spróbować - przekonuje w rozmowie z nami Leszek Kozioł. - W Bydgoszczy poza Muzo.FM nie ma innej stacji rockowej, a poza tym nie ma tu ani jednej stricte lokalnej rozgłośni. Słychać tu większość sieci radiowych z elementami lokalności, ale uważam, że jeśli zrobimy stację z dobrą muzyką i solidną dawką lokalności, to możemy osiągnąć sukces.

Kiedyś Radio Elita i Radio Pomoże

W Bydgoszczy obecnie można posłuchać kilkunastu rozgłośni. To:

* ogólnopolskie stacje prywatne - RMF FM, Radio Zet, Radio Maryja;
* rozgłośnie Polskiego Radia - Jedynka, Dwójka, Trójka, PR24;
* stacje ponadregionalne: Radio TOK FM, Muzo.FM, RMF Classic, Radio Wnet;
* sieci radiowe, w których większość programu nadawana jest z centrali: Radio Eska, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda, RMF Maxx, Radio Plus.

Do tego dochodzi regionalna rozgłośnia Polskiego Radia - Radio PiK (Radio Pomorza i Kujaw), które ma swoją siedzibę w Bydgoszczy.

W latach 90. w Bydgoszczy nadawały dwie stricte lokalne rozgłośnie - Radio Pomoże i Radio Elita. Obie zostały wykupione przez Grupę Radiową Agory. Ta pierwsza została najpierw przemianowana na Radio Blue FM, a później kolejno na: Roxy FM, Rock Radio i Radio Pogoda. Radio Elita zmieniono w Radio Złote Przeboje.

Kozioł: chciałbym nawiązać do swojej młodości

Leszek Kozioł zapowiada, że zamierza robić w Bydgoszczy radio lokalne: - Tym bardziej, że takich stacji ciągle brakuje, bo sieci radiowe ograniczają lokalność na rzecz kontentu rozrywkowego, który pochodzi ze studia sieciowego. Mimo to nie wnioskowałem o duży procent lokalności, bo jestem realistą i wiem, ile da się zrealizować tych planów na antenie.

Radio ROCK FM będzie grać gitarową muzykę. - Ja się wychowałem na rocku, bo w latach 60., gdy się urodziłem, to był najpopularniejszy gatunek muzyki. Chciałbym nawiązać do swojej młodości, bo do dziś słucham ostrych gitarowych brzmień. Wiem, że nadal jest zapotrzebowanie na takie radio - opowiada Leszek Kozioł. - W mojej stacji będzie przekrojowa muzyka z różnych dekad, bo chciałbym jak najszerzej adresować nasz przekaz. Ale oczywiście format muzyczny będzie musiał uwzględniać brzmienie konkurencji. Trzeba się będzie jednak odróżnić od rozgłośni, która gra na bydgoskim rynku rocka.

Chodzi o Muzo.FM, które wkrótce najpewniej zmieni się w Eskę Rock. Pod koniec października ub.r. ogłoszono, że Telewizja Polsat sprzedaje Muzo.FM Grupie ZPR Media. Nowy właściciel planował na częstotliwościach analogowych zajmowanych przez tę rozgłośnię uruchomić Eskę Rock, która obecnie nadaje tylko w stolicy. A Muzo.FM to ponadregionalna sieć. Stację słychać w dziewięciu miastach, m.in. w Bydgoszczy.

Leszek Kozioł przekonuje, że format rockowy pozwala wieczorami na autorskie audycje. - Wystartujemy z nimi, jeśli znajdą się osobowości z pasją i wiedzą, które będę potrafiły w atrakcyjny sposób prezentować i opowiadać o tej muzyce - zapowiada właściciel ROCK FM.

"Częstotliwość nie jest idealna"

Do stworzenia stacji Kozioł potrzebuje ok. 10 osób. - Będą audycje na żywo i z "puszki", bo niezależnych, lokalnych stacji nie stać na pompowanie budżetu. Antyradio jest stacją, którą słychać w kilkunastu dużych miastach, robioną przez dużą grupę radiową. Tam mogą sobie pozwolić na zatrudnianie dużego zespołu ludzi, którzy sporo kosztują. Ja takiej rozgłośni na pewno nie stworzę, bo jestem obecny na tym rynku od ponad 30 lat i wiem, jak rozsądnie konstruować budżet, a jednocześnie zdobyć duże grono słuchaczy - mówi nam Kozioł.

W ekipie rozgłośni oprócz dziennikarzy znajdą się też handlowcy pozyskujący reklamy dla stacji. Czy nie będzie z tym problemu dla niezależnego nadawcy? - To nie jest zły rynek, aczkolwiek konkurencja jest bardzo duża. Jeśli uda nam się jednak zbudować dobrą słuchalność, to znacznie łatwiej będzie nam pozyskać reklamy - przekonuje Leszek Kozioł.

Jego stacja będzie słyszalna ze stacji nadawczej w Bydgoszczy na częstotliwości 99,5 MHz. Taki zapis znalazł się w ogłoszeniu KRRiT. - Częstotliwość nie jest idealna, bo w niedużej odległości od Bydgoszczy są stacje, które mogą zakłócać sygnał. Nie wiem, jak będzie z propagacją fal i czy uda się dobrze pokryć zasięgiem całe miasto. To wyjdzie po uruchomieniu nadajnika. Zawnioskowałem o obiekt nadawczy na kominie EC w Bydgoszczy, którego operatorem jest spółka BCAST - mówi nam Leszek Kozioł.

Leszek Kozioł startuje w konkursach KRRiT

Kiedy ruszy ROCK FM w Bydgoszczy? - Zauważyłem, że w KRRiT obecnie procesy koncesyjne idą bardzo sprawnie. Opiniowanie wniosków i prace nad ich uzupełnianiem trwają krótko. Spodziewam się, że jesienią może być wydana koncesja, a wtedy realnie wiosną przyszłego roku możemy ruszyć z emisją programu w Bydgoszczy - zapowiada Leszek Kozioł.

Leszek Kozioł obecnie jest właścicielem lokalnego Radia Wielkopolska. Zaznacza, że nowa stacja w Bydgoszczy nie będzie mieć wspólnych elementów programowych z tamtą rozgłośnią, bo różnią się one zasadniczo formatem muzycznym. Radio Wielkopolska na swojej antenie nadaje muzykę taneczną, w tym disco polo.

Do tej pory Leszek Kozioł starał się jeszcze o koncesję w konkursach radiowych rozpisanych przez KRRiT dla Włocławka (zaproponował Radio W) i Słupska (Radio Bałtyk). W obu przegrał.

Według najnowszego badania Radio Track pracowni Kantar Brown w pierwszym półroczu br. najpopularniejszą stacją w Bydgoszczy jest RMF FM, która ma 34,5 proc. udziałów w rynku. Dalej są: Radio Eska (12,9 proc.), Radio Zet (8,3 proc.), Radio Złote Przeboje (6,7 proc.), Polskie Radio PiK (6,5 proc.), Radio TOK FM (5,8 proc.), Radio Pogoda (5,6 proc.), RMF Maxx (3,7 proc.), Jedynka (3,3 proc.), Muzo.FM (2,1 proc.), Trójka (1,6 proc.), RMF Classic (1,4 proc.), Radio Plus (1,3 proc.), Radio Maryja (1,1 proc.), Polskie Radio 24 (1,1 proc.), Dwójka (0,2 proc.) i Radio Wnet (0,1 proc.).

Dołącz do dyskusji: W Bydgoszczy ruszy ROCK FM - radio Leszka Kozioła. "Możemy osiągnąć sukces"

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
Gościu, który ze stacji lokalnych zrobił ogólnopolską sieć narzeka, że tam jest teraz mniej lokalności? O, ludzie!
odpowiedź
User
Boguś
Tylko czy to Leszkowi pomorze? Nie wiadomo. Tak, jak nie wiadomo gdzie w redakcji wm podział się słownik ortograficzny.
odpowiedź
User
ortograf
Pomorze w nazwie stacji to kraina geograficzna a nie chęć pomocy, więc trzeba literki podmienić :-)
odpowiedź