SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dla 67 proc. Polaków 2020 był jednym z najgorszych okresów w życiu

67 proc. Polaków uważa, że 2020 rok był jednym z najgorszych okresów w ich życiu. Co trzeci badany (31 proc.) przyznaje, że stracił w tym roku zawodowo, a 43 proc. respondentów twierdzi, że 2020 rok miał negatywny wpływ na ich życie osobiste - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Article

Polacy negatywnie oceniają 2020 rok, przy czym oceny kobiet są bardziej negatywne niż mężczyzn. Aż 71 proc. kobiet twierdzi, że 2020 rok był jednym z najgorszych okresów w ich życiu, podczas gdy w przypadku mężczyzn jest to 64 proc.. W podziale na wiek, mijające 12 miesięcy było najgorsze dla osób w wieku 45-65 lat.

- Nie jest zaskoczeniem to, że aż tylu Polaków bardzo negatywnie ocenia ten rok. W ostatnich dziesięcioleciach, po wojnie, nie było drugiego takiego czasu, który spowodował tak wiele ofiar śmiertelnych - ocenia dr nauk społecznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Było źle zawodowo i prywatnie

Mimo, że ponad połowa Polaków przyznaje, że ich sytuacja zawodowa nie zmieniła się w 2020 roku, to jednak co trzeci badany twierdzi, że stracił zawodowo w tym roku. W tej grupie dominują osoby w wieku 25-34 lata. Z kolei wśród osób, które zyskały zawodowo jest dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet (16 proc. versus 7 proc.).

Aż 43 proc. respondentów przyznaje, że 2020 rok miał negatywny wpływ na ich życie osobiste. Najmocniej dotknięte czują się osoby w wieku 18-24 lat (48 proc.) oraz 25-34 lat (46 proc.).

- To, że więcej osób dostrzega negatywny wpływ na życie osobiste niż na życie zawodowe może być spowodowane faktem, że do sytuacji, kiedy możliwa jest utrata pracy, już się przyzwyczailiśmy, natomiast niemożność przemieszczania się, spotykania z rodziną, normalnego funkcjonowania społecznego jest dla wszystkich nas nową sytuacją - uważa Adam Czarnecki.

Z nadzieją w nowy rok 2021

28 proc. respondentów uważa, że nadchodzący rok będzie dużo lepszy od obecnego. Najmniej optymistyczne są osoby w wieku 45-65 lat – w tej grupie wiekowej tylko 22 proc. respondentów uważa, że najbliższy rok będzie lepszy, zaś 21 proc. – że będzie gorszy.

- Przewidywania dotyczące przyszłego roku mogą się z czasem zmieniać na bardziej pozytywne. Wraz z postępem akcji szczepień i luzowaniem pewnych ograniczeń, może pojawiać się stopniowo większy optymizm. W drugiej połowie roku lub w 2022 możemy mieć do czynienia z wielkim boomem gospodarczym, gdyż zakończenie sytuacji krytycznych, ograniczających, jaką na pewno jest pandemia, powoduje chęć nadrobienia straconego czasu. Tak było na przykład po wojnie. Dlatego jest teraz doskonały moment na inwestowanie w różne dziedziny. Czas po pandemii może być wielką szansą dla gospodarki – komentuje Adam Czarnecki.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online) na ogólnopolskiej próbie Polaków, próba kwotowa, struktura próby zgodna ze strukturą mieszkańców Polski w wieku 18-65 lat pod względem: płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejscowości zamieszkania i markroregionu GUS (grupy województw). Realizacja odbyła się w dniach 9-16 grudnia 2020. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dla 67 proc. Polaków 2020 był jednym z najgorszych okresów w życiu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rtrtr
W zeszły piątek dostałem 28755 $ na podstawie tego, że jestem bezrobotny, muszę zachować egzamin, dlatego ciężko pracowałem tydzień temu i zarobiłem 19500 $. Daję moim kumplom i towarzyszom na wykonanie tej pracy, musisz wiedzieć, ile zarobiłem dolarów tydzień temu plz przestudiuj tę stronę, aby wziąć dodatkowe realia.....

𝓌ℴ𝓇𝓀𝓇ℯ𝓋𝒾ℯ𝓌𝓈10.𝒸ℴ𝓂
2 7
odpowiedź