SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rok Karola Szymanowskiego w Polskim Radiu

Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje związane z Rokiem Karola Szymanowskiego.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2007 Rokiem Karola Szymanowskiego. W tym roku przypada jego 125 rocznicę urodzin i 70 rocznicę śmierci.

Program 1:

W każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 23.03 Program 1 zaprasza słuchaczy na cykl audycji, w których Adam Rozlach prezentować będzie najwybitniejszych artystów interpretujących dzieła Karola Szymanowskiego. Zacznie od zaprezentowania najstarszych rejestracji – jedynych zachowanych nagrań samego kompozytora z 1934 r. Szymanowski wraz z Orkiestrą Symfoniczną Radia Duńskiego pod dyrekcją Grzegorza Fitelberga grać będzie fragment swojej IV Symfonii Koncertującej op. 60, a także 2 mazurki, op. 62 nr 2 i op. 50 nr 13. Usłyszymy też jedną z Pieśni księżniczki z baśni op. 31 w wykonaniu Ewy Bandrowskiej–Turskiej, jeden z Mitów w nagraniu Jozsefa Szigetiego i Nikity Magaloffa z 1933 r., Wariacje b-moll op. 3 nagrane przez Witolda Małcużyńskiego w roku śmierci kompozytora oraz fragment muzyki do baletu Harnasie op. 55 w archiwalnej rejestracji dokonanej w 1952 r. przez Wielką Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia z Katowic pod dyrekcją Grzegorza Fitelberga.

Życie i twórczość Mistrza z Atmy poznamy w „Wieczorach z Jedynką” (godz. 20.07 - 21.30). W piątkowych audycjach Magdalena Mikołajczuk zaprosi słuchaczy na cykl pod hasłem „Karol Szymanowski w anegdocie”, dodatkowo – raz na kwartał w tym czasie Jedynka zaprasza na monograficzny program poświęcony kompozytorowi. Słuchacze będą również informowani o bieżących wydarzeniach odbywających się w związku z obchodami Roku Karola Szymanowskiego w całej Polsce. Zadbają o to dziennikarze „Muzycznej Jedynki (godz. 14.05-17.00).

Program 2:

W poniedziałek 5 lutego usłyszymy Suitę nut harnasiowych i fragmenty baletu Harnasie, Nuty krzesane i Krzesanego Kilara w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Kapeli Jana Karpiela Bułecki. Dokładny program koncertów: www.polskieradio.pl/dwojka.

Program 2 będzie również organizatorem Festiwalu Muzycznego poświeconego Karolowi Szymanowskiemu, który odbędzie się w dniach 1-8 października. Zaplanowano również liczne audycje poświęcone Karolowi Szymanowskiemu:

W każdą środę cykl „O Karolu Szymanowskim” przygotowany przez Teresę Chylińską - muzykologa i badacza jego twórczości. Audycje te zostały zrealizowane z udziałem znanych aktorów w oparciu o bogatą korespondencję Szymanowskiego. W roli kompozytora wystąpił Krzysztof Globisz.

Na audycje poświęcone polskiej i światowej fonografii z muzyką jubilata w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 16.05 zaprasza Jacek Hawryluk. Natomiast Anna Skulska przygotowuje specjalny cykl poświęcony laureatom przyznawanej od roku 1997 Nagrody im. Karola Szymanowskiego. Spotkania w pierwsze poniedziałki miesiąca o godz. 18.00. Gościem najbliższego programu (5 lutego) będzie Wanda Wiłkomirska, laureatka nagrody w 1997 roku.

Trójka:

Dziennikarze Trójki odwiedzą każdą ważna i ciekawą wystawę poświęconą Szymanowskiemu, wybiorą się na godny polecenia koncert. Ich relacje, opinie i komentarze, a także – informacje i ciekawostki związane z artystą usłyszymy m.in. w „Magazynie bardzo kulturalnym”, „Terenie kultura” i „Zapraszamy do Trójki”.

Polskie Radio BIS:

Dziennikarze przygotowywać będą specjalne materiały reporterskie z najciekawszych wydarzeń kulturalnych we wszystkich miastach Polski. Usłyszymy o tym m.in. w paśmie „Dobry wieczór” (poniedziałek-piątek godz. 18.00 – 22.00), niedzielnej „Kontrkulturze” w godz. 16.00 – 19.00, a także – w serwisach informacyjnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rok Karola Szymanowskiego w Polskim Radiu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl