SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Roman Giertych musi przeprosić tygodnik „Wprost” za nazywanie go „szmatławą gazetą”

Wczoraj sąd apelacyjny w Warszawie nakazał Romanowi Giertychowi przeprosić wydawcę tygodnika „Wprost” za nazwanie tego pisma „szmatławą gazetą”, a jego dziennikarzy - „grupą przestępczą”. Zmienił w ten sposób wyrok sądu okręgowego z 2016 roku, oddalający powództwo wydawcy.

Roman Giertych, fot. TVN24Article

Słowa o tygodniku „Wprost” i jego dziennikarzach Roman Giertych wypowiedział na antenie TOK FM na początku lipca 2014 roku, zaraz po tym jak tygodnik opublikował nagranie podsłuchanej rozmowy prawnika z Piotrem Nisztorem i Janem Pińskim. W lipcu 2016 roku warszawski sąd okręgowy w całości oddalił pozew AWR „Wprost”. Uznał, że nazwanie przez Giertycha „Wprost” „szmatławą gazetą”, a jego dziennikarzy „grupą przestępczą” stanowi uprawnioną krytykę i mieści się w zakresie swobody wyrażania opinii. Sąd nakazał wydawcy zwrócenie Giertychowi 2,5 tys. zł kosztów zastępstwa procesowego.

Wydawca już wtedy zapowiadał odwołanie się od wyroku. W poniedziałek sąd apelacyjny wydał wyrok, nakazujący Giertychowi przeprosić na antenie TOK FM wydawnictwo i dziennikarzy.

„Wykonując wyrok sądu przepraszam Agencję Wydawniczo – Reklamową „Wprost” Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie za wygłoszenie w rozmowie z Dominiką Wielowieyską w programie „Poranek Radia” na antenie Tok FM dnia 7 lipca 2014 r. nieuzasadnionych ocen dotyczących działalności tygodnika „Wprost” i dziennikarzy pracujących w Agencji Wydawniczo – Reklamowej „Wprost” Sp. z o.o. naruszających renomę tej spółki. Roman Giertych”. W uzasadnieniu ustnym podano, że wypowiedzi Romana Giertycha były „nieuprawnione, a ponadto obrażające, wulgarne i zniesławiające” - tak ma brzmieć treść przeprosin.

- Wyrok jest satysfakcjonujący w zakresie w jakim sąd zgodził się z powodem, iż została przekroczona zasada dozwolonej krytyki. Porównanie dziennikarzy tygodnika „Wprost”, którzy ujawnili kulisy afery podsłuchowej, z grupą przestępczą stanowiło bardzo poważny, nieuprawniony zarzut - wskazuje pełnomocnik wydawcy „Wprost” radca prawny Paulina Piaszczyk.

Do sprawy odniósł się Giertych, informując, że sąd w tym samym wyroku oddalił prawomocnie pięć innych roszczeń względem niego, w tym o zadośćuczynienie.


Według danych ZKDP w całym 2017 r. średnia sprzedaż ogółem „Wprost” wynosiła 18 937 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Roman Giertych musi przeprosić tygodnik „Wprost” za nazywanie go „szmatławą gazetą”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ubu
Tzn., że Romek wygrał ale przegrał? Buhshaha...
odpowiedź
User
conf
Tzn., że Romek wygrał ale przegrał? Buhshaha...


niestety wygrał- nie dopie.... kary na jaką od dawna się prosi - tak milion z prywatnej kiesy, to by zabolało, a tak przeprosiny w radiu za 5 tys max- co to za kara.... ale kastowość zobowiązuje i wyrok po myśli konia ; )
odpowiedź
User
aZaliż
Tzn., że Romek wygrał ale przegrał?

To znaczy, że w sprawie było 6 wątków, a tylko jeden został osądzony na korzyść wprost.
odpowiedź
User
jac
A tak niedawno ojciec dyrektor po główce gładził.
odpowiedź
User
Krzysztof Łodż
Panie Romanie, czas podnosić się z błotka. Może wreszcie ogarnie Pan, ze Polska nie potrzebuje selfie-pajacyków ani magistri jura utriusque tylko prezydenta ?
odpowiedź