SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosja będzie karać za fake newsy i znieważanie władzy. Grzywny od 457 do 22,7 tys. dolarów

Rosyjska Duma przegłosowała nowe przepisy przewidujące możliwość blokowania bez udziału sądu internetowych treści uznanych za fake newsy oraz karania autorów publikujących w sieci materiały znieważające władze. Za wpisy uznane za dezinformację oraz obraźliwe dla rządzących przewidziano wysokie grzywny sięgające 22,7 tys. dolarów. Krytycy nowych regulacji nie mają wątpliwości, że będą one wykorzystywane do walki Kremla z mediami i opozycją.

Władimir Putin / fot. Shutterstock.comArticle

Nowe ustawy dotyczące fake newsów oraz treści znieważających władze Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu przyjęła w głosowaniu w czwartek. 13 marca br. trafią one pod obrady Rady Federacji, nie ma jednak większych wątpliwości że zostaną zaakceptowane, a następnie wprowadzone w życie.

Pierwsza z ustaw ma dotyczyć walki z fake newsami. Przewiduje ona, że w wypadku zgłoszenia konkretnych treści internetowych jako zawierających dezinformację rosyjska prokuratura będzie mogła bez akceptacji sądu doprowadzić do ich usunięcia, a wykonawcą tego będzie rosyjski regulator Roskomnadzor.

Za rozpowszechnianie fake newsów ustawa przewiduje także kary finansowe. W zwykłych wypadkach osoby prywatne za zamieszczanie treści uznanych za dezinformację mogą zapłacić grzywnę w wysokości 1,5 tys. dol., zaś podmioty prawne – do 7,6 tys. dol.

Nieco inaczej będzie jeśli prokuratura uzna, że konkretny fake news spowoduje szkody w funkcjonowaniu obiektów lub instalacji o żywotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa lub gospodarki. Wówczas kary mogą sięgać od 6 do 22,7 tys. dol.

Planowane jest też wprowadzenie w życie drugiej ustawy dotyczącej zwalczania w internecie treści znieważających rosyjskie władze. Tutaj przewidziano grzywny wynoszące w przeliczeniu od 457 do 4,5 tys. dol.

Obie ustawy nie będą dotyczyć podmiotów zarejestrowanych w Rosji jako media, natomiast przepisom mają podlegać wszyscy wydawcy publikujący w internecie, ale działający formalnie poza granicami kraju. Obserwatorzy podkreślają, że większość opozycyjnych wobec Kremla serwisów internetowych jest zarejestrowana poza Rosją, zatem przewidywane ustawy będą je obowiązywały. Krytycy nowych przepisów nie mają też wątpliwości, że wprowadzając je władze w Moskwie chcą uzyskać dodatkowe narzędzia do cenzurowania nieprzychylnych dla siebie informacji i opinii pojawiających się w przestrzeni internetowej.

W 2017 r. Duma Państwowa uchwaliła zmiany w ustawodawstwie, zgodnie z którymi media zagraniczne w Rosji można uznać za "zagranicznych agentów".

Dołącz do dyskusji: Rosja będzie karać za fake newsy i znieważanie władzy. Grzywny od 457 do 22,7 tys. dolarów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pl
Unia Europejska pójdzie tym śladem. Komuniści nie znoszą krytyki
odpowiedź