SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Microsoft, IBM i SAP pozostają jedną nogą w Rosji. Pracownicy protestują

Pomimo wcześniejszych deklaracji Big Techów o wycofaniu się z Rosji, część firm z tego sektora postanowiła pozostać w tym kraju, aby wspierać niektóre obszary państwa, między innymi służbę zdrowia. Jednak pracownicy Microsoftu, IBM-a i SAP zaprotestowali przeciwko takiej polityce, a władze Ukrainy wciąż naciskają na koncerny, aby całkowicie zerwały współpracę z Rosją.

fot. materiały prasoweArticle

W związku z agresją na Ukrainę wiele znanych zachodnich marek w ramach sankcji postanowiło wycofać się z rosyjskiego rynku i wstrzymać oferowanie tam swoich produktów i usług.

Wśród nich znalazły się także największe Big Techy, takie jak Facebook, Google, SAP, IBM czy Microsoft. Ten ostatni koncern zapowiedział wyraźnie, że kończy ze sprzedażą wszystkich swoich produktów w Rosji.

Czytaj także: Rynek reklamy internetowej w Rosji może się poważnie skurczyć

Jedną nogą w Rosji

Jednak zgodnie z doniesieniami Reutersa niektórzy technologiczni giganci - Microsoft, SAP i IBM postanowili nie zrywać do końca swoich biznesowych związków z Rosją.

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith napisał do ukraińskiego przywódcy Wołodymira Zełenskiego, że pomimo wezwań Kijowa do zerwania wszelkich więzi z Rosją, amerykański potentat w dziedzinie oprogramowania będzie kontynuował działalność w tym kraju z klientami nieobjętymi sankcjami, w tym ze szkołami i szpitalami.

 - Pozbawienie tych instytucji aktualizacji oprogramowania i usług może zagrozić zdrowiu i bezpieczeństwu niewinnych cywilów, w tym dzieci i osób starszych - wyjaśnił Smith w liście z 14 marca br., który widzieli dziennikarze Reutersa.

Wiceprezes Microsoftu powiedział prezydentowi Ukrainy, że Microsoft jest „świadomy moralnej odpowiedzialności” za ochronę ludności cywilnej. Stwierdził jednak, że firma dyskutuje z rządami Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej o tym, czy wstrzymać wszelkie bieżące usługi i wsparcie w Rosji, i że będzie działać zgodnie z ich sankcjami i innymi działaniami gospodarczymi.

SAP stwierdził z kolei, że stosuje się do działań rządu, a nawet wykracza poza nie, i że z zadowoleniem przyjąłby nowe sankcje, które są obecnie przedmiotem dyskusji.

SAP odpowiedział na żądania Ukrainy dotyczące zerwania wszelkich powiązań z Rosją nieujawnionym wcześniej listem skierowanym w tym miesiącu do prezydenta Zełenskiego, w którym stwierdza, że wspiera podstawowe usługi rosyjskie, w tym szpitale, infrastrukturę cywilną i łańcuchy dostaw żywności. Podobne stanowisko sformułował w kontaktach z władzami Ukrainy koncern IBM.

Jak zaznacza Reuters, wszystkie trzy firmy nie wykluczają dalszego wycofywania się z rynku. Ale na razie ich pracownicy w Rosji otrzymują pensje, mają dostęp do narzędzi pracy, a lokalne numery telefonów są czynne.

Oburzeni pracownicy

Decyzje Microsoftu, SAP i IBM-a o utrzymaniu działalności lub personelu w Rosji oburzyły pracowników tych firm w kilku krajach. Wezwały one kierownictwa koncernów do całkowitego wycofania się z Rosji w następstwie jej inwazji na Ukrainę.

Pracownicy zaapelowali, by w celu zwiększenia presji ekonomicznej na Moskwę Big Techy nie tylko zakończyły nową sprzedaż i zrezygnowały z klientów objętych sankcjami. Chcą, aby ich firmy wstrzymały wszelkie transakcje w Rosji, w tym dotyczące oprogramowania, które klienci mogą wykorzystywać do śledzenia sprzedaży, łańcuchów dostaw i siły roboczej.

Zapytany o wewnętrzną krytykę IBM stwierdził, że zaprzestał współpracy z rosyjskimi firmami na całym świecie, choć nie zapowiedział zwolnień ani wstrzymania wsparcia dla zagranicznych firm w Rosji.

Wicepremier Ukrainy Mychajło Fiodorow, minister odpowiedzialny za cyfryzację stwierdził, że Rosja już odczuwa skutki odejścia niektórych firm technologicznych, takich jak twórcy cyfrowych narzędzi płatniczych i internetowych. Jednak on sam dąży do całkowitego odejścia branży technologicznej z tamtejszego rynku.

Zespół Fiodorowa zaznaczył, że ogromna liczba rosyjskich organizacji ma kontrakty na oprogramowanie SAP, w tym duże firmy bankowe i energetyczne. Minister poinformował, powołując się na rozmowę z szefem SAP Christianem Kleinem, że firma ta stopniowo przestanie wspierać produkty w Rosji. SAP poprosił z kolei klientów swoich usług chmurowych o informację, czy ich dane w rosyjskiej chmurze powinny zostać usunięte, zwrócone lub przeniesione poza granice kraju.

Czytaj także: Żona George'a Clooneya i Microsoft pomogą w osądzaniu rosyjskich zbrodni na Ukrainie

Według jednego ze źródeł, dyrektor generalny IBM-a Arvind Krishna podczas rozmowy z pracownikami nie opowiedział się po żadnej ze stron w sprawie wojny.

W odpowiedzi w jednym z komentarzy na wewnętrznym, firmowym forum dyskusyjnym, wezwano dyrektora generalnego do przeczytania książki o pracy IBM-a w czasie Holokaustu, w której opisano, jak firma zaprojektowała maszyny z kartami dziurkowanymi, które nazistowskie Niemcy wykorzystywały do śledzenia ludności żydowskiej - Zastanów się dobrze i zrób to, co należy. Wycofaj IBM i pracowników z Rosji – napisano na forum.

Rzecznik Kremla zapytany o żądania zachodnich firm technologicznych, wysuwane przez ich własnych pracowników i rząd ukraiński, by opuściły Rosję, powiedział, że „niektóre firmy odchodzą, inne zostają. Na ich miejsce pojawią się nowe”.

Dołącz do dyskusji: Microsoft, IBM i SAP pozostają jedną nogą w Rosji. Pracownicy protestują

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
as123
To niech sie pracownicy hipokryci zamiast "protestowania" zwolnia.
odpowiedź
User
gosc
co za zaklamanie. Tymczasem amaerykanska NASA nie zamierza zrywac kontraktow z Rosja na wspolne projekty kosmiczne.Joel Montalbano ,szef misji miedzynarodowych,wlasnie na dniach potwierdzil ,ze wspolpraca bedzie i jest kontynuowana.
Business is business,as usual.. Wspolczesny swiat jest oparty na tak wielu zawilych zaleznosciach,ze tylko dlatego ze Wolodymyr chce to nie znaczy,ze bedzie mial...
odpowiedź