SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosja stawia na rodzime firmy telemetryczne, nowe przepisy wypychają z rynku TNS i Kantar Media

W Rosji wejdą w życie przepisy, według których w firmach badających oglądalność telewizji udział obcego kapitału nie może przekraczać 20 proc. To wyeliminuje z rynku większość zagranicznych firm, takich jak TNS i Kantar Media.

fot. shuttlerstockArticle

O pracach nad wprowadzeniem nowych przepisów poinformowały rosyjskie media, m.in. dzienniki „Kommersant” i „Wiedomosti”. Projekt nowego prawa przedstawił w rosyjskiej Dumie deputowany Andriej Ługowoj z Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji. W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, który poparli wszyscy rosyjscy parlamentarzyści co oznacza, że przepisy bez kłopotów wejdą w życie.

Nowe regulacje przewidują, że udział kapitału zagranicznego w firmach zajmujących się w Rosji badaniami oglądalności nie może być większy niż 20 proc.

To oznacza, że podmioty zagraniczne będą zmuszone sprzedać lokalnym inwestorom większość udziałów w rosyjskich oddziałach lub wycofać się z tamtejszego rynku. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że firmy telemetryczne będą musiały uzyskać pozwolenie na badania od Roskomnadzora, rosyjskiego regulatora rynku medialnego.

Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2017 r. Badania telemetryczne są ważne dla rosyjskiego rynku reklamy telewizyjnej wycenianego na 136,7 mld rubli w ub.r.

Zapowiadane regulacje będą oznaczały problemy dla takich firm jak TNS i Kantar Media, które dostarczają w Rosji wyniki oglądalności od 20 lat. TNS ma obecnie zainstalowanych ponad 5 tys. mierników w gospodarstwach domowych w rosyjskich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Jeśli zachodnie firmy wybiorą opcję opuszczenia rosyjskiego rynku, to zostanie on zapewne przejęty przez dwa tamtejsze podmioty państwowe: VTsIOM oraz Rospatent.

Rosjanie już wcześniej wprowadzili na rynku medialnym niekorzystne dla zagranicznych firm przepisy ograniczające obcy kapitał do 20 proc. w rosyjskich mediach. W konsekwencji z rosyjskiego rynku wycofał się koncern Axel Springer, firma Sanoma OYJ sprzedała akcje „Rosyjskich Wiedomosti”, a rosyjski oddział wydawnictwa Edipresse trafił w ręce finansisty Maksyma Zimina.

Dołącz do dyskusji: Rosja stawia na rodzime firmy telemetryczne, nowe przepisy wypychają z rynku TNS i Kantar Media

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
janusz cebulak
A na Polskę najeżdżano xD Rosja jak widać ma w głębokim poważaniu zdanie innych.
odpowiedź
User
Andrusa
no i teraz to będą prawdziwie "niezależne" pomiary
odpowiedź
User
czytelnik
Aż się samo na usta nasuwa - prawie jak w Polsce. Tylko tam faktycznie tak robią, a u nas na razie "tylko" gadają. Na szczęście jako Polska mamy dwa podmioty mogące się takim pseudo-narodowościowym zakusom skutecznie przeciwstawić: Trybunał Konstytucyjny oraz (w ostateczności) Komisję Europejską.
odpowiedź