SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Część regionalnych stacji Polskiego Radia dała więcej czasu politykom opozycji niż rządowi

W pierwszym kwartale br. 5 z 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia poświęciło na swoich antenach więcej czasu na prezentację stanowisk polityków opozycji niż rządowej koalicji. W pozostałych rozgłośniach dominowali politycy rządu i partii popierających - wynika z zestawienia, przygotowanego przez członka KRRiT, prof. Tadeusza Kowalskiego.

(fot. Xysio1984, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0)(fot. Xysio1984, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0)

Dane dotyczące podziału czasu na prezentację stanowisk partii politycznych nadesłane zostały do KRRiT przez 17 regionalnych rozgłośni radiowych Polskiego Radia. Wynika z nich, że w pierwszym kwartale 2023 r. ponownie występowały dysproporcje w prezentacji stanowisk koalicji rządzącej i partii ją popierających (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Partia Republikańska, Kukiz’15, OdNowa) a prezentacją stanowisk partii opozycyjnych (Platforma Obywatelska, Nowa Lewica, Polska 2050 Szymona Hołowni, Polskie Stronnictwo Ludowe i in.).

O tych dysproporcjach prof. Tadeusz Kowalski mówił podczas ostatniego posiedzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Wskazywałem także, iż rada powinna rzetelnie zbadać zjawisko i zaprezentować wyniki badania opinii publicznej – mówi nam autor zestawienia. Brak chęci do takich badań spowodowało, że prof. Kowalski wstrzymał się od głosu przy przyjmowaniu informacji o działalności KRRiT za rok ubiegły.

Koalicja rządząca ma dużo czasu

Jak czas dla polityków rozmaitych partii był dzielony w rozgłośniach regionalnych PR? Jedenaście publicznych rozgłośni więcej czasu poświęciło prezentacji stanowisk partii wchodzących w skład koalicji rządzącej niż partiom opozycyjnym. Polskie Radio Rzeszów poświęciło koalicji rządzącej aż 69 proc. czasu, zaś partiom opozycyjnym – 31 proc. Rozgłośnia w Szczecinie poświęciła koalicji 60 proc. antenowego czasu, a partiom opozycyjnym pozostałe 40 proc. Natomiast Polskie Radio Białystok udostępniło antenę koalicji rządzącej w 58 proc., partiom opozycyjnym – w 42 proc.
 
Nie inaczej było w Polskim Radiu Gdańsk, która to rozgłośnia dała rządowi 57 proc. czasu przeznaczonego dla polityków, a partiom opozycyjnym resztę (43 proc.). Identycznie te proporcje rozłożyły się w pierwszym kwartale w Polskim Radiu Katowice, a już Polskie Radio Zachód poświęciło koalicji rządzącej 55 proc. czasu. Polskie Radio Kraków poświęciło koalicji rządzącej 47 proc. czasu, a partiom opozycyjnym – 53 proc. Natomiast rozgłośnia w Poznaniu przyznała partiom rządzącym i ich satelitom 49 proc. czasu, partiom opozycyjnym - 51.

Na tle wymienionych dotychczas wyłom stanowi już rozgłośni Polskie Radio Opole, które jako jedyna publiczna rozgłośnia poświęciło równo po 50 proc. czasu na prezentację stanowisk partii wchodzących w skład koalicji rządzącej, jak i partii opozycyjnych.

Procentowy podział czasu dla partii politycznych w programach publicznych rozgłośni radiowych
 

Pięć publicznych rozgłośni więcej czasu poświęciło prezentacji stanowisk partii opozycyjnych niż partii wchodzących w skład koalicji rządzącej. I tak: Polskie Radio Wrocław przeznaczyło dla koalicji rządzącej 39 proc. czasu, zaś partiom opozycyjnym 61 proc. Radio publiczne w Łodzi poświęciło koalicji 43 proc. czasu, opozycji i 57 proc. Identycznie te proporcje rozłożyły się w Polskim Radiu Koszalin i Polskim Radiu Kraków. Natomiast Polskie Radio Poznań poświęciło koalicji rządzącej 49 proc. czasu, a partiom opozycyjnym – pozostałe 51 proc.

Procentowy podział czasu dla partii koalicji rządzącej oraz dla partii opozycyjnej mającej najwięcej czasu antenowego

W ostatnim kwartale roku 2022 aż osiem z 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia poświęciło więcej czasu na prezentację stanowisk partii opozycyjnych niż na koalicję rządzącą - wynikało z raportu prof. Tadeusza Kowalskiego. Ale to nie oznaczało przełomu: - Dane pokazują, że nadal występują dysproporcje w prezentacji stanowisk koalicji rządzącej, a prezentacją stanowisk opozycji – komentował wówczas autor zestawienia.

Dołącz do dyskusji: Część regionalnych stacji Polskiego Radia dała więcej czasu politykom opozycji niż rządowi

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Reżim
Czabański nie jest już w stanie kontrolować wszystkich rozgłośni Polskiego Radia, ale dzięki Wirtualnym Mediom już wie (będzie wiedział) które trzeba przewietrzyć.
odpowiedź
User
ewa
Kolejna propagandowa zagrywka wiadomo kogo
odpowiedź
User
AS
Wiatr odnowy...?
odpowiedź