SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rozliczanie SMS-ów P4 na spotkaniu w UKE

15. grudnia 2006 roku w UKE odbyło się spotkanie czterech operatorów komórkowych dotyczące opłat za terminację SMS-ów.

Sprawa dotyczyła głównie opłat, jakie wnosić bądź pobierać będzie P4 przy korzystaniu z roamingu krajowego w sieci Polkomtela.

P4 przedstawiło dwa modele rozliczeń. Pierwszy model, preferowany przez P4 zakłada, że operator sieci wysyłającej SMS rozlicza się z P4, a rozliczenia operatora sieci wysyłającej z operatorem wizytowanym (Polkomtel) pozostają niezmienione. Drugi model, preferowany przez Polkomtel zakłada, że operator sieci wysyłającej rozlicza się z operatorem sieci wizytowanej (czyli Polkomtelem), a następnie operator sieci wizytowanej rozlicza się z P4. Inne relacje pozostają bez zmian.

Kwestionując wariant preferowany przez P4 (model pierwszy), Polkomtel wskazał, ze nie należy rozdzielać rozliczeń i usług, co oznacza, że powinno się ustalić, czy P4 ma tytuł prawny do pobrania opłaty. Istotne jest ustalenie czy dla świadczenia usługi terminacji SMS u abonentów P4 znajdujących się w sieci Polkomtela wykorzystana jest sieć P4 czy nie. Zdaniem Polkomtela, rozliczenia międzyoperatorskie za terminację SMS dla abonenta P4 będącego w roamingu (w sieci Polkomtela) powinny odbywać się pomiędzy Polkomtelem a operatorem z którego sieci inicjowane są SMS-y.

PTC oraz Centertel stwierdzili, że wybór modelu zależy od P4 i obie firmy dostosują się do tej decyzji. Prezes UKE stwierdził to samo, dodał także, że P4 ma prawo do ustalenia kosztu terminowania SMS u swoich abonentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rozliczanie SMS-ów P4 na spotkaniu w UKE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl