SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd przygotowuje program 'Wędka Technologiczna'

Międzyresortowy zespół powołany w Kancelarii Premiera opracował program 'Wędka Technologiczna', w ramach którego mają zostać wybrane i skomercjalizowane najlepsze projekty wynalazcze.

Rząd planuje przeznaczyć na projekt 0,9 mld zł już w 2007 roku.

„Program ‘Wędka Technologiczna’ w założeniu ma być finansowany z budżetu państwa (0,9 mld w 2007 roku) i wspierany funduszami prywatnymi oraz unijnymi” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

Sekretarz Stanu profesor Teresa Lubińska poinformowała, że zaplanowane środki dla projektu nie są jeszcze zarezerwowane w budżecie.

„Będę przekonywać Radę Ministrów, by przeznaczyła pieniądze na ten projekt. Jeśli nie uda się ich wpisać do budżetu na 2007 rok, będziemy starać się o finansowanie z innych źródeł” – powiedziała Lubińska.

Zdaniem profesor, finansowanie projektów innowacyjnych ze środków publicznych jest niezbędne.

„Polskie przedsiębiorstwa nie mają jeszcze wystarczających funduszy na takie inwestycje” – powiedziała też Lubińska na konferencji prasowej.

Jednocześnie sekretarz stanu podkreśliła, że będzie to przejściowy instrument finansowania.

Środki przeznaczone na WT będą wydatkowane na dokończenie prac badawczych, technologie, patentowanie oraz zakładanie spółek. Obsługa programu ma pochłaniać 1,5% tych funduszy.

Prof. Lubińska zapytana o kwotę funduszy unijnych, które mają być przeznaczone na projekt odpowiedziała: „W latach 2007-2013 ma być przeznaczonych 8 mld euro na innowacyjną gospodarkę”.

Ponadto sekretarz stanu poinformowała, że finansowanie programu ma odbywać się przez administrację publiczną.

„Mamy możliwość wyłonienia organu, przez którego miałoby odbywać się finansowanie projektu” – powiedziała prof. Lubińska.

„Trzeba jednak pamiętać, że najistotniejszy będzie system selekcji” – dodała.

Rada Ministrów ma zająć się projektem w najbliższą środę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd przygotowuje program 'Wędka Technologiczna'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl