SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd rozważa wykluczenie Huawei z polskiego rynku. Firma zwolniła pracownika podejrzanego o szpiegostwo

Władze państwowe Polski analizują rekomendacje ostrożnościowe wobec Huawei, które mogą objąć nawet wykluczenie tej firmy z naszego rynku. Była premier Beata Szydło podkreśliła, że Piotr D, aresztowany z menedżerem Huawei Weijingiem W. pod zarzutem szpiegostwa, nie współpracował z nią.

Article

W piątek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała, że we wtorek jej funkcjonariusze zatrzymali Weijinga W., dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce, oraz Piotra D, obecnie menedżera Orange Polska, a wcześniej pracującego m.in. w ABW i Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Obaj mężczyźni są podejrzewani przez Prokuraturę Krajową o szpiegostwo dla Chin, za co grozi do 10 lat więzienia. W czwartek sąd zgodził się na aresztowanie ich na trzy miesiące.

Koncern Huawei w krótkim oświadczeniu stwierdziła że wie o zatrzymaniu Weijinga W. i na bieżąco obserwuje tę sprawę. - Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie - zaznaczyła firma

Weijing W. zwolniony przez Huawei

- Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały - dodał chiński koncern.

W sobotę po południu chińskie media podały, że Huawei zwolnił Weijinga W. (posługującego się też imieniem Stanisław). Mężczyzna pracował w firmie przez prawie osiem lat - najpierw przez 5,5 roku jako dyrektor PR, a potem jako szef sprzedaży dla sektora publicznego i transportowego. Wcześniej W. był m.in. attache w konsulacie Chin w Gdańsku.

Huawei potwierdził te informacje. Firma zaznaczyła, że zarzucanego Weijingowi W. działania nie miały żadnych związków z jego pracą w niej. Przyznała, że zatrzymanie mężczyzny źle wpłynęło na jej wizerunek.

Rząd analizuje wykluczenie Huawei z polskiego rynku

Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, poinformował w piątek, że polskie służby od dawna analizują działania Huawei w naszym kraju. Obecnie rozważają wydanie rekomendacji ostrożnościowych wobec tego koncernu.

- Zbieramy kolejne argumenty, żeby wydać taką rekomendację, niemniej też nie chcemy tutaj działać pochopnie. Kiedy zbierzemy wystarczające dowody, plus ustalimy sobie konsekwencje decyzji odnośnie wykluczenia, to niezwłocznie taką decyzje zakomunikujemy - stwierdził Okoński. Dodał, że polskie władze chciałyby, żeby ich stanowisko w tym zakresie było spójne z działaniami Unii Europejskiej i NATO.

Taka rekomendacja może mieć nawet formę wykluczenia Huawei z polskiego rynku. - Okoliczności coraz bardziej wskazują, że niektórych dostawców finalnie może będziemy musieli faktycznie wykluczyć z udziału na rynku IT w Polsce - powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Decyzje w tej sprawie zostaną podjęte najwcześniej w ciągu kilku miesięcy.

Beata Szydło: Piotr D. pracując w UKE nie był moim konsultantem

Piotr D. w latach 2012-2016 pracował w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Na jednym z portali społecznościowym w swoim biogramie zaznaczył, że w 2016 roku był konsultantem w kancelarii premiera. Zwrócił na to uwagę Mateusz Mirys z zarządu krajowego partii Razem.

Beata Szydło, która była premierem od listopada 2015 do grudnia 2017 roku, odniosła się do tego na Twitterze. - Przecinam medialne sensacje - zatrzymany nie był konsultantem u Szydło! Nie doradzał Szydło i nie pracował dla Szydło. Był natomiast przedstawicielem UKE w zespole przygotowującym wizytę Papieża Franciszka podczas ŚDM (Światowych Dni Młodzieży - przyp.) - napisała.

Wiceprezes Huawei aresztowana, władze Czech rezygnują ze sprzętu tej firmy

Na początku grudnia ub.r. Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowa Huawei, została aresztowana przez kanadyjskie służby. Powodem jest dochodzenie prowadzone przez Stany Zjednoczone w sprawie nieprzestrzegania przez chiński koncern sankcji nałożonych na Iran.

Władze USA wykluczył Huawei z prac nad rozwojem sieci telekomunikacyjnej 5G. Podobne decyzje podjęła Australia, natomiast Nowa Zelandia i Wielka Brytania zrezygnowały z usług chińskiego producenta przy zamówieniach publicznych.

Z kolei władze Czech zapowiedziały, że nie będą korzystać z urządzeń i usług Huawei przy tworzeniu miejscowej infrastruktury teleinformatycznej. Jako powód podano zastrzeżenia Krajowego Biura Cybernetyki i Bezpieczeństwa Informacji. Kilka dni później czeski rząd złagodził swoje stanowisko, zaznaczając, że przy zamówieniach publicznych nie chce dyskryminować żadnej z firm technologicznych.

Pod koniec grudnia przedstawiciele największych telekomów w Polsce oraz Ministerstwa Cyfryzacji deklarowali w rozmowach z Wirtualnemedia.pl, że nie zamierzają kończyć współpracy z Huawei ani wykluczać chińskiej firmy z prac nad siecią 5G.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd rozważa wykluczenie Huawei z polskiego rynku. Firma zwolniła pracownika podejrzanego o szpiegostwo

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zimny_leszek
jak czytam , że szydło była premierem to pękam ze śmiechu :)
31 18
odpowiedź
User
Gość X
Wykluczone. Sam mam go. Robert Lewandowski twarzą reklamy był.
18 10
odpowiedź
User
A co
I co teraz? Operatorzy wycofają z oferty smartfony, routery, laptopy, tablety i wyłączą nadajniki z logiem Huawei? Taki T-mobile oferuje internet mobilny bez limitu wyłącznie na sprzęcie Huawei. Czy T-mobile zlikwiduje swoją flagową usługę net bez limitu?
24 9
odpowiedź