SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rzecznik Praw Obywatelskich staje w obronie zwolnionego z Polskiego Radia Jerzego Sosnowskiego

W sprawę zwolnienia Jerzego Sosnowskiego z radiowej Trójki zaangażował się Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. - Wypowiedzenie Sosnowskiemu przez Polskie Radio umowy o pracę w istocie stanowiło tłumienie krytyki prasowej - napisał RPO w oficjalnym oświadczeniu.

Jerzy Sosnowski Article

Wieloletni dziennikarz radiowej Trójki Jerzy Sosnowski został zwolniony z Polskiego Radia w marcu br. Dziennikarz poinformował wtedy, że wypowiedzenie umowy było jednostronną decyzją władz Polskiego Radia. - Pozostaje mi podziękować Państwu za sobotnie wspólne podróże Trójkowym Wehikułem Czasu, za wieczorny wspólny namysł w „Klubach Trójki” i za zdarzające się parę razy do roku zabawy w „Literackim Biurze Śledczym” - napisał na swoim blogu Jerzy Sosnowski.

Z radiową Trójką Jerzy Sosnowski był związany od 2001 roku (z przerwą od września 2007 roku do kwietnia 2009 roku). Był jednym z gospodarzy wieczornego pasma „Klub Trójki” oraz prowadził programy kulturalne „Literackie Biuro Śledcze” i „Trójkowy Znak Jakości”. Pełnił też funkcję kierownika redakcji. Wcześniej pracował w Telewizji Polskiej, m.in. jako szef publicystyki kulturalnej TVP1 i dziennikarz „Pegaza”. Jako krytyk i historyk literatury współpracuje z kwartalnikiem „Więź” i TVP Kultura. Warto dodać, że w 2010 roku jako szef związku zawodowego pracowników skupiających pracowników PR 3 Jerzy Sosnowski został odsunięty od anteny po krytyce kierownictwa pod rządami Jacka Sobali.

Przeciwko zwolnieniu Sosnowskiego protestowali pracownicy i współpracownicy stacji - we wspólnym oświadczeniu wyrazili sprzeciw, podkreślając, że ta decyzja nie ma merytorycznych podstaw i oznacza wielką stratę dla nadawcy.

Na początku stycznia br. relacjonowaliśmy wypowiedź Jerzego Sosnowskiego dotyczącą mediów publicznych i Polskiego Radia, która znalazła się na jego blogu. Sosnowski pisał wtedy, że przyjęta przez parlament nowelizacja ustawy medialnej spowoduje przekształcenie mediów publicznych w „media rządowe”. - Kończy się rok i kończą się wolne media. Dla mnie to problem raczej sentymentalny, nie zaś finansowy (jak chcieliby zapewne moi wrogowie), ale przykro będzie patrzeć, jak coś, co się współtworzyło nieprzerwanie przez sześć, a z przerwą przez piętnaście lat, zostanie zniszczone. Mam na myśli Trójkę - pisał wtedy Sosnowski.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, kwestia zwolnienia z pracy Sosnowskiego dotyczy „nie tylko ochrony praw pracowniczych, lecz także wolności wypowiedzi i granic prawa do krytyki, także publicznego pracodawcy”. - Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę jest zbyt ogólna. Prawo nakazuje pracownikowi podać konkretny powód zwolnienia. Pracownik ma prawo do krytycznej oceny pracodawcy (to prawo wynikające z Konstytucji, art. 54, i przysługuje każdemu), a możliwość krytykowania pracodawcy mieści się w ramach obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy. Także prawo prasowe (art. 41) stanowi, że publikowanie rzetelnych, zgodnych z zasadami współżycia społecznego ujemnych ocen działalności twórczej, zawodowej lub publicznej służy krytyce społecznej i pozostaje pod ochroną prawa - podkreśla w oficjalnym oświadczeniu Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jak zauważa RPO, Sosnowski „prezentował swoje poglądy nie tylko jako pracownik, ale także jako dziennikarz”. - W podobnych sprawach wypowiadał się już Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazując, że dziennikarze mają prawo, a nawet obowiązek komentowania spraw o znaczeniu publicznym, w tym także tych odnoszących się do organizacji pracy czy funkcjonowania mediów realizujących misję publiczną. W ocenie RPO zwolniony dziennikarz z owego prawa do krytyki korzystał w granicach pozostających pod ochroną prawa i czynił to w imię ochrony interesu publicznego wynikającego z art. 21 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji. Dlatego też wypowiedzenie mu umowy o pracę w istocie stanowiło w tych warunkach tłumienie krytyki prasowej. Ponadto dziennikarz był przewodniczącym związku zawodowego, a jako taki miał „szczególne uprawnienia” do krytykowania pracodawcy - zauważa Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rzecznik Praw Obywatelskich staje w obronie zwolnionego z Polskiego Radia Jerzego Sosnowskiego

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aasd
jeden udany a drugi jeszcze bardziej, obaj niech się wezmą do uczciwej pracy
25 43
odpowiedź
User
ojtam
Uczciwa praca nie popłaca.
13 24
odpowiedź
User
Słuchacz
RZECZNIK LEEEEEEWAAAAAAAAK
...
20 40
odpowiedź
User
miś społeczny
Skończy się to tym, że p. Bodnar zostanie usunięty z tego stanowiska. Bo jest niezależny od prezesa Kaczyńskiego.
24 14
odpowiedź
User
!!!!!
Według redaktora Guza, wielkiego zwolennika PIS, RPO powinien bronic praw większości... Ludzie!
19 14
odpowiedź