SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd uchylił decyzję KRRiT ws. terminu wniosku o przedłużenie koncesji dla ATM Rozrywki

Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do skargi ATM Grupy, której Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jesienią ub.r. odmówiła przywrócenia terminu na złożenie wniosku o przedłużenie koncesji naziemnej dla ATM Rozrywki. Kanał musiał zniknąć z multipleksu pod koniec lutego, z początkiem maja ma go zastąpić Antena TV.

Article

ATM Grupa skierowała do sądu skargę po tym, jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmówiła firmie wszczęcia postępowania w sprawie przywrócenia pierwotnego terminu na złożenie wniosku o przedłużenie na kolejne 10 lat naziemnej koncesji ATM Rozrywki.

W czwartkowym komunikacie firma poinformowała, że według komunikatu w BIP Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na posiedzeniu niejawnym uwzględnił jej roszczenia. - Uchylił zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie KRRiT oraz zasądził zwrot kosztów postępowania - wyliczyła.

Spółka dodała, że czeka na doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Czekamy, aż przedmiotowe orzeczenie sądu wpłynie do biura KRRiT. Po jego zapoznaniu się z treścią, KRRiT przedstawi swoje stanowisko - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

KRRiT stwierdziła, że wniosek ws. koncesji ATM Rozrywki nie dotarł w pierwotnym terminie

10-letnia koncesja na nadawanie ATM Rozrywka wygasła 25 lutego br. Przewodniczący KRRiT nie przedłużył jej, uzasadniając, że w wyznaczonym terminie nadająca kanał ATM Grupa nie przekazała stosownego wniosku.

- Dokumenty do KRRiT nie wpłynęły. Nadawca nie udokumentował, że przedmiotowy wniosek o przedłużenie koncesji został dostarczony - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl pod koniec października Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Grupa ATM swoją wersję tej sprawy szczegółowo opisała w komunikacie giełdowym. W połowie stycznia ub.r. firma skierowała do KRRiT wniosek o przedłużenie koncesji bez postępowania konkursowego (zgodnie z art. 35a Ustawy o radiofonii i telewizji nadawcy mogą o to wnioskować na minimum 12 miesięcy przed wygaśnięciem obecnej koncesji) i ma potwierdzające to dokumenty.

Jednak kiedy pod koniec marca po wybuchu epidemii zawnioskowała o rozłożenie opłaty koncesyjnej na raty, przewodniczący KRRiT zwrócił się o potwierdzenie wysłania wniosku, a w połowie lipca poinformował, że nie otrzymał od firmy wniosku o przedłużenie koncesji, więc nie toczy się w tej sprawie postępowanie administracyjne.

Wtedy nadawca, jak opisał, „z ostrożności złożył ponownie wniosek o udzielenie koncesji na kolejny okres dla programu ATM Rozrywka TV łącznie z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia ww. wniosku”. Firma tłumaczyła, że pierwotny wniosek wysłała w ustawowym terminie i nie odpowiada za powstałe opóźnienie, ponadto KRRiT wcześniej w analogicznej sytuacji dokonywała przywrócenia terminu o udzielenie koncesji.

Pod koniec października ATM Grupa poinformowała, że analizuje dostępne na tym etapie środki prawne i zamierza z tych potencjalnie najbardziej efektywnych. W połowie listopada skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę, w której zarzuciła przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji bezczynność w sprawie jej wniosku o przedłużenie koncesji dla ATM Rozrywki. Domagała się, żeby KRRiT rozpatrzyła wniosek i wstrzymała ogłoszony kilka tygodni wcześniej konkurs na miejsce na multipleksie naziemnym zajmowane obecnie przez stację

Krajowa Rada nie rozpatrzyła ponownie wniosku ani nie wstrzymała konkursu. ATM Grupa jeszcze raz złożyła wniosek o przedłużenie koncesji dla ATM Rozrywki, ale bezskutecznie - kanał wraz z wygaśnięciem poprzedniej koncesji pod koniec lutego musiał zakończyć nadawanie (firma nie zdecydowała się na emisję wyłącznie satelitarną). 

1 maja start Antena TV

Równocześnie KRRiT rozstrzygnęła konkurs na miejsce na multipleksie po ATM Rozrywce - przyznała koncesję stacji Michała Winnickiego skierowanej do widzów w wieku 50+.

Nowy kanał, pod nazwą Antena TV, ma rozpocząć emisję 1 maja. W jego ramówce będą m.in. seriale „Moda na sukces”, „Bonanza” oraz cykl „Kabaretowy szał”. Za sprzedaż oferty reklamowej odpowiada Biuro Reklamy Telewizji Polskiej. Za 10-letnią koncesję firma Winnickiego zapłaci 14,36 mln zł.

Według danych Nielsen Audience Measurement w lutym br. ATM Rozrywka miała 1,35 proc. udziału w oglądalności naziemnej telewizji cyfrowej.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. przychody ATM Grupy w pionie nadawania, który od wiosny 2019 roku stanowi wyłącznie ATM Rozrywka, zmalały rok do roku o 28,7 proc. do 11,59 mln zł, a zysk netto - z 5,09 mln zł do 51 tys. zł. Firma w sprawozdaniu finansowym wyjaśniła, że ATM Rozrywka zanotowała spadek oglądalności, ponieważ po wybuchu epidemii widzowie częściej śledzili kanały informacyjne.

Dołącz do dyskusji: Sąd uchylił decyzję KRRiT ws. terminu wniosku o przedłużenie koncesji dla ATM Rozrywki

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Terier
Brawo, PiSowska rada przegrała, ale znając ich zamiast przyznać się do błędu, będą odwołania.
odpowiedź
User
Były Leming
czyli zamiast demokracji, mamy w Polsce sądokrację.
odpowiedź
User
Terier
czyli zamiast demokracji, mamy w Polsce sądokrację.

PiSokracje.
odpowiedź