SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sąd uchylił zakaz publikacji rozdziału o romansach w „Kapuściński non-fiction” Domosławskiego

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł prawomocnie, że w ewentualnych wznowieniach biografii Ryszarda Kapuścińskiego napisanej przez Artura Domosławskiego może znaleźć się rozdział „O miłości i innych demonach”. Uchylił tym samym wyrok pierwszej instancji.

Article

Artur Domosławski i firma Świat Książki, która wydała „Kapuściński non-fiction” (książka ukazała się wiosną 2010 roku), zostali pozwani przez Alicję Kapuścińską, wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim, za naruszenie jej prawa do życia prywatnego i dobrej pamięci po mężu. Powodem było opisanie w książce trudnych relacji pisarza z córką, jego licznych romansów (w rozdziale „O miłości i innych demonach”) oraz kontaktów z PRL-owskimi tajnymi służbami. Kapuścińska domagała się usunięcia z książki zakwestionowanych fragmentów, zamieszczenia w mediach przeprosin i wpłaty 50 tys. zł na Fundację im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Wydawnictwo Świat Książki w 2013 roku zawarło ugodę, na mocy której opublikowano w „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl jego przeprosiny dla wdowy i córki Kapuścińskiego za nieprawdziwe informacje w biografii pisarza. Wydawca zobowiązał się też, że przy kolejnym wydaniu książki nie zamieści w niej kilku rozdziałów.

Z kolei w procesie wytoczonym Arturowi Domosławskiemu sąd pierwszej instancji w ub.r. nakazał autorowi przeproszenie Alicji Kapuścińskiego i zakazał publikacji rozdziału „O miłości i innych demonach” w ewentualnych wznowieniach biografii, a oddalił pozostałą część pozwu. Domosławski listownie przeprosił Kapuścińską, natomiast odwołał się od zakazu publikacji wskazanego rozdziału.

W piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił tę apelację i uchylił zakaz zamieszczenia rozdziału „O miłości i innych demonach” w kolejnych wydaniach „Kapuściński non-fiction”. Nie wiadomo jeszcze, czy Alicja Kapuścińska złoży skargę kasacyjną na ten wyrok.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd uchylił zakaz publikacji rozdziału o romansach w „Kapuściński non-fiction” Domosławskiego

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
demokrata i miłośnik wolności słowa
Na Białorusi by coś takiego no pasarán!
9 9
odpowiedź
User
j
Wsadźcie sobie tam gdzie światło nie dochodzi kolejne ocenzurowane wydanie w tym Świecie Książki.
14 8
odpowiedź