SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Masz telewizor Samsunga? Teraz szybko sprawdzisz zgodność modelu z DVB-T2/HEVC

Samsung uruchomił specjalną wyszukiwarkę internetową, która umożliwia weryfikację posiadanego modelu telewizora pod kątem zgodności z DVB-T2/HEVC, nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Article

Od końca marca do końca czerwca br. potrwa zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Osoby, których tunery lub telewizory nie obsługują standardu DVB-T2/HEVC utracą do niej dostęp, jeśli nie zaopatrzą się w nowy sprzęt. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że to blisko 1,8 mln gospodarstw domowych. Często są to ludzie z małych miejscowości, starsi i samotni. W parlamencie trwają prace nad dofinansowaniem w wysokości 100 zł na zakup nowego tunera lub telewizora.

DVB-T2, czyli Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation, to standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji. Jego wprowadzenie to nowy etap w procesie cyfryzacji telewizji w Polsce, który ma zapewnić efektywniejszą transmisję. Zmiany wprowadzane będą etapami z podziałem na regiony. W pierwszej kolejności na nowy sygnał przejdą województwa dolnośląskie i lubuskie, co nastąpi 28 marca br.

Samsung uruchomił wyszukiwarkę do sprawdzenia zgodności telewizora z DVB-T2/HEVC

Użytkownicy telewizorów Samsung, którzy nie wiedzą do której serii należy ich telewizor i jaki to konkretnie model, mogą to sprawdzić na co najmniej trzy sposoby.

Po pierwsze, wszystkie potrzebne informacje znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia. Po drugie, kod modelu telewizora opisany jest na tabliczce znamionowej, która umieszczona jest na tylnym panelu urządzenia, pod nazwą "Model Code". Po trzecie, użytkownicy Smart TV, mogą to sprawdzić w panelu telewizora. Wystarczy przejść przez menu w następującej kolejności: Ustawienia > Pomoc techn. > O telewizorze.

Znając model telewizora, należy wpisać jego kod, pełny lub skrócony (np. Q67A), w wyszukiwarkę znajdującą się na tej stronie. W ten sposób można sprawdzić, czy posiadany telewizor jest gotowy na DVB-T2.

Prezentowana informacja dotyczy wyłącznie oficjalnej polskiej dystrybucji i obejmuje modele wprowadzone na rynek w latach 2015-2022. Samsung zastrzega, że ista modeli może być aktualizowana.

Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje nowy standard tv naziemnej

Aby odbierać NTC w nowym standardzie, należy posiadać telewizor wyposażony w zintegrowany tuner DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC lub tuner zewnętrzny DVBT2/HEVC. Widzowie, których odbiorniki nie spełniają tych wymagań technicznych, muszą zaplanować wymianę telewizora na nowy lub dokupienie odpowiedniego dekodera zewnętrznego.

23 grudnia Telewizja Polska we współpracy z Emitelem, obsługującym technicznie ogólnopolskie multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, uruchomiła na kanale 28 planszę Sprawdzam TV. Każdy widz może tam łatwo sprawdzić, czy jego telewizor obsługuje nowy standard DVB-T2/HEVC (jeśli na odbiorniku wyświetla się animacja z komunikatem, to znaczy, że telewizor jest przystosowany do nowego standardu).

Telewizja Polska planowała na początku 2022 roku zaoferować własny dekoder internetowo-naziemny. Dzisiaj już wiadomo, że projekt się opóźni. Dekoder „nie wydarzy się w tym czasie, w którym miał się wydarzyć”.

Głównym problemem jest dostępność chipów. Najwięksi producenci sprzętu te chipy mają, więc telewizory są dostępne na rynku. Nie jesteśmy w stanie tego w tym czasie "dowieźć biznesowo". Ten ciężar spada na dostawców odbiorników telewizyjnych - zwrócił uwagę dyrektor biura dystrybucji TVP.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC pozwoli na poprawę jakości nadawanych kanałów. Jak informowaliśmy niedawno Telewizja Polska planuje emisję wszystkich stacji w jakości HD. W 4K będzie dostępny reaktywowany kanał TVP 4K.

Start DVB-T2/HEVC wiosną 2022 roku

Standard emisji naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC zostanie zmieniony w całej Polsce w drugim kwartale przyszłego roku. Wprowadzone zostanie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2).

Nowy standard zostanie wprowadzony etapami w poszczególnych województwach:
- od 28 marca 2022 r. - województwa dolnośląskie i lubuskie.
- od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
- od 23 maja 2022 r. - województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
- od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Zmiana dotyczy 13 mln gospodarstw domowych, które korzystają z naziemnej telewizji. Takie osoby powinny sprawdzić, czy ich telewizor lub tuner pozwala na odbiór DVB-T2/HEVC.

Jeśli tak nie jest, to będą musiały wymienić telewizor lub kupić nowy tuner. Jego koszt nie przekracza zwykle 100 zł. Za kilkaset złotych są dostępne bardziej zaawansowane urządzenia, wyposażone dodatkowo w system operacyjny Android TV.

Dołącz do dyskusji: Masz telewizor Samsunga? Teraz szybko sprawdzisz zgodność modelu z DVB-T2/HEVC

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bogdan
czy samsung ue 40j6200 jest przystosowany do odbioru tv naziemnej t2 hevc
odpowiedź