SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi"

Nagroda dla społecznej kampanii edukacyjnej "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi"

Społeczna kampania edukacyjna "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi", której światowym partnerem jest Eli Lilly, została wyróżniona w konkursie "Sukces Roku 2003 w Ochronie Zdrowia" organizowanym przez branżowe czasopismo "Menedżer Zdrowia".

Celem kampanii jest zmiana uproszczonego i krzywdzącego postrzegania osób chorych na schizofrenię i stworzenie chorym warunków do reintegracji ze społeczeństwem. Lipcowa inauguracja kampanii została poprzedzona badaniem sondażowym zrealizowanym przez TNS OBOP na zlecenie Eli Lilly, które dotyczyło "Postaw młodych Polaków wobec osób chorych na schizofrenię", gdyż to właśnie oni są najbardziej narażeni na zachorowanie. Wyniki badania wskazały na istnienie wielu fałszywych przekonań na temat schizofrenii wśród respondentów. "Z najnowszych badań sondażowych wynika, że młodzi ludzie - mimo że deklarują otwartość wobec chorych - o schizofrenii wiedzą bardzo mało lub nic. Okazją do poszerzenia ich wiedzy na ten temat jest społeczna kampania edukacyjna organizowana przez naszą firmę", powiedział Hubert Zawadzki, kierownik ds. komunikacji i PR w Eli Lilly Polska.

W kampanię, która cieszyła się powszechnym zainteresowaniem, obok Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, włączyło się wielu kluczowych przedstawicieli świata nauki, rządu i artystów. W ramach kampanii zorganizowano 'warsztaty integracyjne', w których udział brali ludzie chorzy na schizofrenię. Zajęcia były prowadzone przez psychiatrów i artystów (m.in. dr Joannę Meder, prof. Jerzego Bralczyka, członków zespołu "Leszcze", malarkę Agatę Bogacką). W ich trakcie stworzono hasło kampanii "Inaczej boli każdy świat", oraz motyw muzyczny i plakat promujący wydarzenie.

Momentem kulminacyjnym kampanii były obchody II Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię, które odbyły się 14 września w 32 miastach w całej Polsce i przyciągnęły kilka tysięcy osób. Wydarzenie to miało charakter happeningu artystycznego, podczas którego w geście solidarności z chorymi na schizofrenię członkowie Komitetu Honorowego oraz inni uczestnicy kampanii przeszli przez symboliczne drzwi.

Po sukcesie II Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię profesor Norman Sartorius, światowy koordynator programu ocenił polską kampanię, jako wzór dla innych krajów pod względem zaangażowania organizatorów i oddźwięku medialnego. Jak do tej pory tylko polska kampania trwała tak długo - od lipca do października - dzięki czemu zwróciła uwagę wielu środowisk na problemy osób cierpiących na schizofrenię.

Na całym świecie jest pięćdziesiąt milionów osób cierpiących na schizofrenię, w tym ponad czterysta tysięcy w Polsce. Choroba dotyka przede wszystkim młode kobiety i mężczyzn w wieku ok. 15-35 lat. Zamykają się przed nimi drzwi pracodawców, przyjaciół, a czasami nawet drzwi rodziny. Mają mniejsze szanse na małżeństwo, posiadanie domu, na szczęśliwe życie. Z myślą o nich siedem lat temu ruszył Program "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi", w ramach którego 14 września odbyły się obchody II Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Wydarzenie uzyskało patronaty: Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Dołącz do dyskusji: "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl