SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

NASA ujawnia rodzinę egzoplanet w Wodniku, przewiduje na nich formy życia

Agencja NASA odkryła w gwiazdozbiorze Wodnika układ kilku planet wokół jednej gwiazdy, które mogą przypominać Ziemię. Na razie jednak nie ujawniono kluczowych danych mogących przemawiać za życiem na tych obiektach.

Article

Swoje odkrycia NASA ujawniła podczas specjalnej konferencji prasowej oraz na łamach prestiżowego naukowego magazynu „Nature”.

Według astrofizyków zatrudnionych przez agencję w gwiazdozbiorze Wodnika znajduje się układ o nazwie TRAPPIST-1 złożony z zimnej gwiazdy typu czerwony karzeł oraz 7 planet przypominających Ziemię.

Wspomniany układ został odkryty już wcześniej - kilka miesięcy temu raportowano obecność 3 egzoplanet o skalistej strukturze. Teraz jednak naukowcy rozszerzyli ich zestaw do 7.

Według astrofizyków cała grupa odkrytych planet znajduje się w pasie tak zwanej ekosfery, czyli w takim dystansie od pozostającej w centrum gwiazdy typu czerwony karzeł, który pozwala na teoretyczny rozwój życia na wspomnianych planetach.

Informacja ujawniona przez NASA wywołała zamieszanie w środowisku badaczy zajmujących się poszukiwaniem życia poza Ziemią, pozostawia jednak sporo pytań i wątpliwości.

Naukowcy nie odpowiadają wprost na pytanie jaka była ewolucja czerwonego karła stanowiącego centrum układu ani sposobu, w jaki uformowały się wspomniane planety mające posiadać wiele cech wspólnych z Ziemią. Niewiele wiadomo także na temat ich atmosfery będącej kluczowym czynnikiem w narodzinach życia.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NASA ujawnia rodzinę egzoplanet w Wodniku, przewiduje na nich formy życia

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dk
Bardzo ciekawe, ale co to ma wspólnego z mediami?
9 9
odpowiedź
User
rrr
Bardzo ciekawe, ale co to ma wspólnego z mediami?


Może to, że jest to topowy News wczorajszego dnia?
9 9
odpowiedź
User
Polak
Bardzo ciekawe, ale co to ma wspólnego z mediami?


Może to, że jest to topowy News wczorajszego dnia?
Trochę to bez sensu, bo to by było jak przegląd newsów z danego dnia, a były już ważniejsze wydarzenia, a niewspominane tutaj. Moim zdaniem chodzi o sugestię, że na tych planetach w zeszłym tygodniu oglądalność tvn była wyższa niż tvp. Dlatego ten news wisi tak wyraźnie na pierwszej stronie. Warto dodać, aby ktoś się kiedyś nie pomylił, że stwierdzenie "w gwiazdozbiorze" oznacza "na jego tle", gdyż gwiazdy gwiazdozbiorów z zasady nie leża blisko siebie i nic ich nie łączy, poza tym że w rzucie na wyimaginowaną płaszczyznę widoczną z ziemi tworzą pewne wzory do których przeważnie starożytni dopasowali istoty/przedmioty.
9 8
odpowiedź