SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy wydali w zeszłym roku na jedzenie ponad 170 mld zł

W ubiegłym roku siła nabywcza mieszkańców Polski dla handlu detalicznego wyniosła 397,4 mld złotych. Ponad 170 mld złotych Polacy przeznaczyli na artykuły spożywcze - wynika z nowego badania GfK.

Article

Według najnowszych danych GfK, dotyczących siły nabywczej na kategorie zakupowe, polscy konsumenci dysponują przeciętnie kwotą 10,4 tys. zł na zakupy w handlu detalicznym.

Wydatki łączne na podstawowe kategorie produktowe, takie jak żywność, odzież oraz artykuły związane ze zdrowiem i urodą objęły dwie trzecie z łącznej kwoty 397,4 mld zł. Najwięcej, bo 43 proc., Polacy wydają na jedzenie. 11,2 proc. wydatków przeznaczono na odzież, 9,7 proc. na artykuły higieniczne i lekarstwa, a 9,5 proc. na produkty DIY.

Procentowo najmniejsze udziały siły nabywczej w handlu detalicznym mają następujące grupy produktów - zegarki i biżuteria (1,5 proc.), AGD (1,8 proc.) oraz książki i materiały biurowe (2,2 proc.)


Badanie GfK o sile nabywczej na wybrane grupy asortymentowe opiera się na różnych pomiarach i analizach zachowań zakupowych konsumentów w handlu detalicznym. Na podstawie wybranych informacji dotyczących konsumenta analitycy GfK obliczył siłę nabywczą Polaków na wybrane grupy asortymentowe w ujęciu regionalnym. Dla każdej gminy w Polsce oszacowana została wartość, jaką jej mieszkańcy, w skali roku, przeznaczają na zakup jednej z 16 monitorowanych kategorii, ale istnieje także możliwość oszacowania wartości zakupów dodatkowych kategorii. Prezentowane dane odnoszą się do 2017 roku, nie uwzględniają jednak inflacji. Dane odnoszą się do miejsca zamieszkania, a nie do miejsca zakupu. Dane są wartościami przeciętnymi dla wszystkich mieszkańców danego regionu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy wydali w zeszłym roku na jedzenie ponad 170 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl