SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezenter TVP Info zawieszony. „Zmieniał treść białych”

Na początku października prezenter TVP Info Sławomir Siezieniewski został zawieszony przez władze Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że jednym z powodów był spór o tak zwane „białe”, czyli zapowiedzi materiałów i wejść na żywo, odczytywane na antenie.

Sławomir Siezieniewski (fot. TVP)Sławomir Siezieniewski (fot. TVP)

Telewizja Polska na razie milczy na temat zniknięcia dziennikarza z wizji, które nastąpiło niedługo przed wyborami parlamentarnymi. – Oficjalnie nie podano powodu zawieszenia. Jedna z nieoficjalnych wersji mówi, że zmieniał treść ustalanych wcześniej tzw. „białych”, żeby były "bardziej lajtowe". To z kolei nie podobało się dyrekcji TAI. - W ogóle nie pojawia się na antenie - mówi Wirtualnemedia.pl jeden z dziennikarzy TVP Info, który pragnie zachować anonimowość.

- W ostatnich latach zawieszano go kilkukrotnie, w końcu w ostatnim czasie zabrano mu większość dyżurów i zabroniono prowadzić rozmowy. W listopadzie ostatecznie wypadł z grafiku - dodaje.

Gadomski za Siezieniewskiego

Inny dziennikarz TVP Info twierdzi, że powodem odsunięcia prezentera nie był konflikt wokół tego, co i w jaki sposób czytał na antenie. Część dziennikarzy TAI uważa, że zniknięcie Siezieniewskiego z anteny jest bezpośrednio powiązane z pojawieniem się na niej Mateusza Gadomskiego.

- Dyrekcja doszła do przekonania, że Gadomski jest lepszy niż Siezieniewski, a że „grafik nie jest z gumy”, Siezieniewski musiał z niego wypaść, bo to szefostwo  decyduje ostatecznie, z kim chce pracować - słyszymy nieoficjalnie.

Niedawno informowaliśmy, że po wyborach parlamentarnych w redakcjach informacyjnych i publicystycznych TVP panuje napięta atmosfera. Dziennikarze obawiają się, że niebawem zacznie pracę rząd Donalda Tuska, który w kampanii wyborczej zapowiedział zmiany w TVP w ciągu doby. Może to nastąpić poprzez postawienie w stan likwidacji spółek mediów publicznych przez nowego ministra kultury i dziedzictwa narodowego albo – według innych interpretacji prawa – przez ministra aktywów państwowych. Wówczas powołani zostaliby likwidatorzy TVP i Polskiego Radia. Zdominowana przez rządzący obóz Rada Mediów Narodowych, której kadencja kończy się w 2028 roku, stoi przy stanowisku, że to nielegalne. W ustawie o radiofonii i telewizji widnieją bowiem nazwy konkretnych spółek. Nie można zatem ich zlikwidować.

W ostatnich tygodniach dziennikarze TVP w nieoficjalnych rozmowach narzekali, że mają problem z formułowaniem przekazu. Z jednej strony chcą być lojalni wobec obecnego kierownictwa. Z drugiej wciąż liczyli na „cud”, czyli koalicję Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Konfederacji. W programach informacyjnych pozostała krytyka wobec Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, ale wobec pozostałych ugrupowań już nie. Na Placu Powstańców słychać, że do obsadzenia nowych władz TVP, a co za tym idzie, fali zwolnień, może dojść w styczniu. Część dziennikarzy nosi lub nosiła się z zamiarem wcześniejszego odejścia z pracy.

Siezieniewski związany z TVP od 30 lat

Sławomir Siezieniewski jest jednym z nielicznych dziennikarzy informacyjnych TVP, którzy zachowali pracę po 2016 roku. Zaczął pracę w TVP3 Gdańsk w 1993 roku. Był reporterem i prowadzącym programu „Panorama”. W 1995 roku awansował na prowadzącego głównego wydania „Wiadomości” TVP1, a także programów publicystycznych „W centrum uwagi” i „Monitor Wiadomości”. Relacjonował m.in. wybory parlamentarne i pielgrzymki papieskie.

Dziennikarz przez kilka lat prowadził program „Kurier” na antenie TVP3. Z TVP Info jest związany od początku istnienia stacji, czyli 2007 roku. 10 kwietnia 2010 roku jako pierwszy przekazał widzom informację o katastrofie smoleńskiej.  W ostatnich latach w TVP Info prowadził serwisy i pasma informacyjne, ale także wieczorny program „Panorama Info”.  

Pod koniec kwietnia dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej został Michał Adamczyk. Samuel Pereira objął stanowisko wiceszefa TAI ds. kanału TVP Info. Z kolei Marcin Tulicki został wiceszefem „Wiadomości” TVP1.

Z danych Nielsena wynika, że w październiku br. TVP Info miał 5,92 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Prezenter TVP Info zawieszony. „Zmieniał treść białych”

74 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
co on tam robił tyle lat? czemu wczesniej nie odszedł?
odpowiedź
User
Malina
Faktycznie widziałem rozmowę Siezieniewskiego w studiu kilka miesięcy temu i pytania były jakieś takie normalne. Nawet się dziwiłem, że to TVP Info, a nie TVN.
odpowiedź
User
Hrumek
Wyrzucają dają swoim naszych 2,8mln co za dziadostwo rzucaj pomidorem TVPinfo
odpowiedź