SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sławomir Zieliński

Rozmowa ze Sławomirem Zielińskim, dyrektorem programowym śląskiego kanału satelitarnego TVS o konkurowaniu z TVP Katowice, adresatach stacji, obecnej ramówce i przyszłych planach programowych.

Patryk Pallus: Patrząc na ramówkę TVS nie sposób nie dostrzec podobieństw do oferty TVP Katowice. Magazyn religijny czy koncert życzeń obecne są tu i tu. Czy chcą Państwo odebrać widzów TVP Katowice?
Sławomir Zieliński:
Nie można na to tak patrzeć. Teraz nadajemy od 10.00 do 22.00, więc jak ktoś będzie oglądał nas o 12.00, to nie będzie tego robił kosztem TVP Katowice, bo ona wtedy nie nadaje. O jednej porze widz przeniesie się do nas z TVN-u, o innej z Discovery, a o jeszcze innej z MTV. Jest kilka tematów, które w takiej stacji powinny być. A sprawy wiary i tradycji kościoła? Są istotne, chcemy o tym mówić, mamy ciekawego autora, ks. Arkadiusza Nowaka. Koncert życzeń - to jest pewna tradycja obchodzenia urodzin na Śląsku, doszliśmy do wniosku, że cieszyć się może zainteresowaniem. Już mamy wiele zgłoszeń.

Może tematyką w kilku miejscach, jesteśmy podobni do TVP Katowice, ale widzów chcemy odebrać wszystkim stacjom.

Jaka jest grupa docelowa TVS?
Na etapie rozruchu musimy mieć przed ekranem bardzo wiele grup. Nie możemy się skupić tylko na komercyjnej 16-49, bo co zrobimy wtedy ze starszymi, może bardziej przywiązanymi do historii osobami? Ta ramówka, to jest właśnie miks nowoczesności z ukłonem w kierunku tradycji. Za kilka miesięcy będzie wiadomo, kogo widzowie bardziej akceptują, kogo mniej. Na razie musimy postawić na kompromis. Dlatego w ramówce są pasma dla różnych odbiorców.

Faktycznie oferta stacji jest dość różnorodna, ale to właśnie nadawany co godzinę serwis informacyjny wyznacza tryb dnia...
Na czymś stację trzeba było stworzyć, ja ją zbudowałem na kręgosłupie informacyjnym. Kanał jest 12-godzinny, satelitarny, w tematyce regionalny, dostępny wszędzie. Dziś musimy przede wszystkim zainteresować ludzi, wejść do świadomości oglądających i zbudować widownię.

Czy wzorem stacji informacyjnych w TVS znajdą się relacje na żywo z obrad sejmiku wojewódzkiego czy np. transmisje z imprez kulturalnych?
Jeżeli na tym sejmiku coś epokowego się wydarzy, a nie będzie to rutynowe spotkanie reprezentantów społeczeństwa, to oczywiście będziemy to pokazywać. W innym przypadku wystarczy, że nadamy wieczorem jakiś skrót. Jeśli będziemy mieć prawa do wielkich wydarzeń czy koncertów, to je też pokażemy, choć na początku na to się nie nastawiamy. Ale rejestrować będziemy np. uroczysty koncert Śląskiej Gali Biesiadnej, który odbędzie się 18 maja w katowickim Spodku. Nasz pierwszy wóz satelitarny będzie gotowy za miesiąc, potem będzie drugi.

TVS to kanał komercyjny, ale patrząc na ramówkę widzę w niej przede wszystkim programy realizujące to, co moim zdaniem nazywa się misją. Jest kultura, tradycja regionu, informacja, publicystka...
Tak, ta ramówka jest bardzo misyjna i tak przy okazji prosimy o abonament!!!. Ja mam trochę przyzwoitości w sobie, ponieważ pracowałem w telewizji publicznej, gdzie kiedyś jeszcze o jakieś wartości chodziło. Widzowie zawsze będą to oglądać. Gdyby ktoś inny układał ramówkę, wsadziłby pewnie tanie seriale, wyświechtane filmy, trzy programy informacyjne i z tym by wystartował. Ale na dłuższa metę nie miałoby to racji bytu. My chcemy mieć widza pokazując tych, którzy coś osiągnęli, problemy, codzienną rzeczywistość, ludzie muszą zobaczyć w tej telewizji siebie, swój dom, ulice, znajomych&

Czy nadal aktualne są plany nakręcenia śląskiej telenoweli?
Tak. Mam scenariusz pierwszych czterech odcinków. Są pisane dwie wersje: jedna bardziej w "języku śląskim", druga to taki "Klan" dziejący się w Katowicach. Jeżeli ruszymy z produkcją, to dopiero jesienią. Emisja byłaby więc najwcześniej od stycznia.

W latach 90. na antenie TVP Katowice emitowany był teleturniej na żywo "Telefoniada", który cieszył się ogromną popularnością. Czy planują Państwo coś podobnego?
Mamy w planach bardzo ciekawe teleturnieje. Chcieliśmy już teraz wystartować, ale łatwiej nam będzie o sponsorów nagród, kiedy antena będzie w pełnym rozkwicie. Doszliśmy, że do wniosku, że na razie ruszamy z okrojoną ramówką, by się rozpędzić, powoli na różnych frontach. Nie chcieliśmy startować z wielkim hukiem i z wielkim hukiem po tygodniu zdejmować połowy programów.

Tylko kilku dziennikarzy na czele z Markiem Czyżem, przeszło do TVS z TVP Katowice. A skąd pozyskali Państwo resztę dziennikarzy?
Bardzo dużo osób przyszło do nas z rozgłośni radiowych - publicznej i komercyjnych, kilka z "Dziennika Zachodniego", telewizji kablowej Sfera. Są też studenci kończący studia, którzy mieli praktyki w mediach. Np. w zespole informacji nie ma ludzi, którzy nie zetknęli się nigdy z mediami, ale w innych pasmach pracują w większości debiutanci. I jeszcze jedno. Na kilkadziesiąt osób, pracowników TVS, nikt nie został przyjęty po protekcji! Oni są naprawdę osobowościami.

Czy powstaną redakcje lokalne w innych miastach województwa śląskiego?
Z czasem tak. Na początku będzie to Częstochowa i Bielsko-Biała. Stanie się w to momencie, gdy się pojawimy w tamtejszych kablówkach. Dziś redakcja lokalna to jest jeden człowiek, który ma kamerę, laptopa z oprogramowaniem, zrzuca materiał, montuje go i wysyła do nas. Przez skype'a możemy się z połączyć z każdym.

Stacja utrzymywać się będzie z reklam. Czy będą Państwo chcieli pozyskać tylko reklamy od firm z terenu Śląska czy także od krajowych reklamodawców emitujących spoty w dużych kanałach?
Będziemy starali się pozyskiwać reklamy zewsząd. Naszym celem są reklamodawcy śląscy. Ponieważ można nas oglądać w całej Europie, będziemy chcieli się dostać do kampanii globalnych, robionych na wszystkich antenach i obsługiwanych przez domy mediowe. Dlatego będziemy walczyć o widzów coraz lepszym programem.

Rozmawiał: Patryk Pallus

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sławomir Zieliński

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
wow, geje górą
8 8
odpowiedź