SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Służba zdrowia to najbardziej palący zdaniem Polaków problem naszego kraju

Zdecydowanie najważniejszym problemem, jakim powinien zająć się teraz rząd, jest sytuacja w służbie zdrowia - wynika z nowego badania Inquiry. To zdanie 62 proc. Polaków. Na liście znalazły się również m.in. sytuacja osób niepełnosprawnych, sądownictwo czy środowisko.

Ludmiła Kozłowska, fot. Nowa TV Article

Jakie są najbardziej palące problemy, którymi powinien się zająć polski rząd? To pytanie zdała swoim respondentom agencja badawcza Inquiry. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią była sytuacja w służbie zdrowia (62 proc. odpowiedzi).

- Badanie Inquiry pokazuje, że dla Polaków, niezależnie od poglądów, najbardziej dotkliwym problemem jest sytuacja w służbie zdrowia. Wyniki badania nie są jednak zaskoczeniem, gdyż bolączki nękające służbę zdrowia w mniejszym lub większym stopniu dotykają każdego z nas. Z ciekawością będę obserwowała najbliższą kampanię prezydencką, by zobaczyć do których problemów poruszonych w badaniu będą odnosili się w swoich programach kandydaci - komentuje Bianka Piotrowicz, kierownik ds. obsługi klienta w Inquiry.

Na podium największych bolączek kraju znalazły się jeszcze ex aequo sytuacja finansowej emerytów i zanieczyszczenie środowiska (po 30 proc. odpowiedzi), podniesienie kwoty wolnej od podatku (28 proc.) czy rozliczenie i ukaranie przypadków pedofilii w Kościele (27 proc.).

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polacy-optymistycznie-patrza-w-przyszlosc-ipsos-badanie

Sądy, edukacja, mieszkania - czym powinien zajmować się rząd?

Co czwarty badany uważa, że kluczowym problemem do rozwiązania jest reforma sądownictwa, co piąty - zadłużenie kraju (22 proc.), poziom edukacji w szkole (22 proc.) i pozycja Polski w Unii Europejskiej (22 proc.).

21 proc. Polaków sądzi, że rząd w pierwszej kolejności powinien zająć się sytuacją osób niepełnosprawnych (21 proc.), a także skutkami globalnego ocieplenia i suszy (20 proc.).

Mniejszy odsetek osób uważa za priorytet takie kwestie jak: smog (18 proc.), innowacyjność gospodarki (17 proc.), sytuację mieszkaniową (17 proc.), relacje z sąsiednimi krajami (Niemcy, Rosja, Ukraina - 16 proc.), bezpieczeństwo kraju (terroryzm, zagrożenie ze strony innych państw - 16 proc.), sytuację rodzin z dziećmi (14 proc.), przestępczość (13 proc.), prawa kobiet (10 proc.).

Na ostatnich miejscach znalazły się: walka z dyskryminacją (9 proc. wskazań), transport publiczny (7 proc.), imigranci (6 proc.), relacje z USA i Chinami (4 proc.), a także sytuacja Polaków w Wielkiej Brytanii.

Problemy Polaków a preferencje polityczne

Badacze Inquiry zwracają uwagę na duże zróżnicowanie w zależności od wieku i płci, a także preferencji politycznych. Na przykład sytuacja w służbie zdrowia wymieniana była najczęściej przez kobiety i osoby w wieku powyżej 54 lat, podobnie – co nie jest zaskoczeniem – sytuacja finansowa emerytów. Osoby z najstarszej grupy częściej niż inni wskazywały też reformę sądownictwa. Są to jednocześnie trzy najważniejsze priorytety wskazywane przez osoby sympatyzujące z PiS.

Lista priorytetów wśród sympatyków PO wygląda inaczej – choć na pierwszym miejscu jest również służba zdrowia, to na kolejnych dwóch znajdują się kwestie związane z zanieczyszczeniem środowiska i pozycją Polski w Unii Europejskiej.

Z kolei podniesienie kwoty wolnej od podatku, innowacyjność gospodarki i relacje międzynarodowe najbardziej interesują mężczyzn, zaś młodsze pokolenia generalnie mniej interesują się większością wymienionych problemów, poza smogiem, edukacją i sytuacją mieszkaniową.

- Wpływ miejsca zamieszkania na opinie w tej sprawie jest niezbyt silny, ale warto odnotować, że mieszkańcy wsi znacznie bardziej niż inni troszczą się o bezpieczeństwo kraju, częściej niż innych niepokoją ich też imigranci. Mieszkańcy dużych miast kładą za to duży nacisk na skutki globalnego ocieplenia i innowacyjność gospodarki - czytamy w raporcie Inquiry.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 13-19 lutego 2020 r. na reprezentatywnej próbie 1014 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Służba zdrowia to najbardziej palący zdaniem Polaków problem naszego kraju

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl