SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sony i Disney z umową licencyjną. Spider-Man trafi do Disney+

Sony Pictures i Disney zawarły porozumienie, zgodnie z którym Disney będzie mógł pokazać w USA nowości kinowe i inne tytuły, do których prawa posiada Sony. To oznacza, że w ofercie Disney+ pojawią się filmy ze Spider-Manem, a także „Jumanji” czy „Hotel Transylvania”. Wcześniej Sony podpisało umowę licencyjną z Netfliksem, nieoficjalnie z obu kontraktów dostanie ok. 3 mld dolarów.

Na początku kwietnia 2021 r. Sony Pictures podpisało umowę licencyjną z Netfliksem. W ramach tego porozumienia amerykański serwis otrzymał prawo do oferowania widzom kinowych premier filmów, do których prawa posiada Sony Pictures. Umowa przewiduje także, że Netflix będzie współproducentem niektórych tytułów.

Czytaj także: Netflix z rekordowym zyskiem i tylko 4 mln nowych subskrybentów, traci na giełdzie

Spider-Man w Disney+

Teraz poinformowano, że Sony Pictures zawarło umowę licencyjną także z koncernem Disneya, choć na nieco innych zasadach niż w wypadku Netfliksa.

Zgodnie z porozumieniem Disney będzie mógł udostępniać swoim odbiorcom nowości pochodzące z Sony Pictures po ich kinowych premierach.

Umowa ma obowiązywać od 2022 do 2026 r. Przewiduje ona, że do serwisu Disney+ będą mogły trafić nie tylko nowe filmy o przygodach Spider-Mana (wejście do kin najnowszego tytułu „Spider-Man 3” przewidziano na grudzień br.), ale także wcześniejsze tytuły, w których występuje ten bohater. Oprócz tego w Disney+ pojawią się także takie filmy jak „Jumanji” czy „Hotel Transylvania”.

Czytaj także: Disney w Polsce z 5 mln zł zysku. Przez epidemię mniej z kin, więcej z reklam tv

Porozumienie zakłada, że Disney otrzyma prawa do kinowych premier Sony w tzw drugim oknie dystrybucyjnym. Pierwszeństwo w oferowaniu tych tytułów będzie należało do Netfliksa. Disney będzie mógł pokazać nowości Sony dopiero po tym, jak wygaśnie licencja na konkretny tytuł udzielona Netfliksowi.

Umowa pomiędzy Disneyem a Sony Pictures przewiduje również, że oprócz Disney+ filmy należące do Sony Pictures będą emitowane także na wchodzących w skład Disneya platformach Hulu, FX Networks, ABC, Disney Channel oraz Freeform.

Porozumienia licencyjne Sony z Netfliksem i Disneyem obejmują wyłącznie rynek w USA. Oficjalnie nie podano wartości tych kontraktów. Jednak według nieoficjalnych doniesień branży obie umowy przyniosą Sony w sumie ok. 3 mld dol.

Dołącz do dyskusji: Sony i Disney z umową licencyjną. Spider-Man trafi do Disney+

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl