SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spadł wskaźnik optymizmu konsumentów

Wskaźnik optymizmu konsumentów spadł o 2,5 pkt do poziomu 85 punktów, podał instytut badawczy Ipsos w komunikacie w środę. Wskaźnik klimatu gospodarczego spadł o 5 pkt do 69 punktów.

Spadł wskaźnik optymizmu konsumentów

"Po wiosennym ożywieniu nastrojów począwszy od maja mamy do czynienia z ich stabilizacją na dosyć niskim poziomie - wciąż pesymiści przeważają nad optymistami. W tym okresie Wskaźnik Optymizmu Konsumentów WOK oscylował w zakresie od 79 do 87pkt.(gdy wskaźnik przyjmuje wartość 100 oznacza to, że liczba optymistów jest równa liczbie pesymistów)"- podano w raporcie.

Wskaźnik skłonności do zakupów zanotował spadek o 0,92 pkt do 95,2 pkt. "Pesymizm gospodarczy nie przekłada się jeszcze na ocenę sytuacji materialnej gospodarstw domowych - grupa osób, którym brakuje środków na życie nie powiększyła się w ciągu ostatniego miesiąca, a skłonność do zakupów zmniejszyła się w stosunku do sierpnia tylko o 1 pkt" - czytamy dalej.

Pogarszanie się sytuacji gospodarczej konsumenci postrzegają poprzez sytuację na rynku pracy - obecnie 50% Polaków przewiduje zwiększenie się poziomu bezrobocia w Polsce w ciągu najbliższych 12 miesięcy i jest to wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca o 5 punktów procentowych.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) może przyjmować wartości od 0 do 200. Ostatnie badanie przeprowadzono między 2-7 lipca 2009 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1009 Polaków w wieku 15 i więcej lat.

  • Więcej informacji:
  • Ipsos
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spadł wskaźnik optymizmu konsumentów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl