SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spot pożyczki w Alior Banku wprowadził w błąd (wideo)

Komisja Etyki Reklamy uznała, że spot reklamujący pożyczkę gotówkową w Alior Banku wprowadził odbiorców w błąd. W reklamie szczegóły oferty były napisane tak małą czcionką, że nie można ich było odczytać.

Spot pożyczki w Alior Banku wprowadził w błąd (wideo)

Telewizyjny spot pożyczki gotówkowej w Alior Banku, którego dotyczyła skarga otrzymana przez Komisję Etyki Reklamy, był emitowany m.in. przed Bożym Narodzeniem. Na końcu filmiku podkreślającego, że rata pożyczki za każde 1 tys. zł wynosi tylko 22 zł, u dołu ekranu pojawia się krótki tekst opisujący szczegóły promowanej oferty. „Chciałam przeczytać drobny druczek, jednak jest tak drobny, że można tylko policzyć linijki tekstu” – relacjonowała autorka protestu. Jednocześnie uznała, że w ten sposób reklama wprowadza w błąd, ponieważ nie daje możliwości zapoznania się z pełną informacją na temat pożyczki – konkretnie z danymi o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO).


Alior Bank bronił się, twierdząc, że zarzut o nieczytelności tekstu na końcu reklamy to tylko opinia autorki skargi, a nie obiektywny fakt. Przedstawiciele banku podkreślili, że prowadzą stały monitoring opinii klientów na temat jego akcji reklamowych i oskarżenie o nieczytelność informacji o RRSO pojawia się po raz pierwszy. W opinii marketera nieczytelność w tym konkretnym przypadku może wynikać bardziej z cech telewizora, na którym reklamę oglądała autorka skargi. Reprezentanci Alior Banku zauważyli też, że dane dotyczące RRSO są dostępne przez infolinię i na stronie internetowej banku, o czym informuje tekst wyświetlany na końcu spotu.

Komisja Etyki Reklamy nie przychyliła się do tych wyjaśnień, oceniając, że spot wprowadzał odbiorców w błąd, ponieważ, nie informował czytelnie, ile wynosi kwota pożyczki uprawniająca klienta do skorzystania z „małych rat”. „Jeśli w reklamie podawana jest konkretna wysokość raty za każde tysiąc złotych, to powinna być podana w czytelny sposób kwota pożyczki, której promocja dotyczy” – uzasadnił zespół orzekający. W konsekwencji komisja oceniła, że w opisywanej wersji spot naruszył kodeks reklamowy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spot pożyczki w Alior Banku wprowadził w błąd (wideo)

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mk
No i co z tego, że Komisja Etyki Reklamy uznała, że spot wprowadzał w błąd? Nałożyła na Alior jakąś karę czy dała tylko klapsa po łapach? Jakaś niekompletna ta informacja
8 8
odpowiedź
User
znawca
wyższa kultura oszustwa...
8 8
odpowiedź
User
mashj
wejdź tu: http://pozyczkiprywatne.blogspot.com
8 8
odpowiedź