SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spotify pozwany przez Wixen Music Publishing za łamanie praw autorskich, wytwórnia chce 1,6 mld dolarów

Wytwórnia  Wixen Music Publishing - mająca prawa do nagrań m.in. Toma Petty, The Doors i Neil Younga - wniosła pozew przeciwko serwisowi Spotify oskarżając go o brak należnych opłat. W grę wchodzi kilkadziesiąt tysięcy utworów, a w ramach odszkodowania Wixen Music domaga się kwoty 1,6 miliarda dolarów.

Article

O pozwie który wpłynął do sądu w Kalifornii w ostatnich dniach grudnia ub.r. poinformowały m.in. Reuters oraz Hollywood Reporter. Wytwórnia Wixen Music Publishing zarzuca serwisowi Spotify, że w rażący sposób łamie amerykańskie prawo autorskie udostępniając użytkownikom bez odpowiednich licencji i opłat utwory artystów o których dorobek ma dbać Wixen Music.

Na liście są m.in. Tom Petty, The Doors, Neil Young, Tom Morello czy Stevie Nicks. W sumie chodzi o bezprawne wykorzystywanie kilkudziesięciu tysięcy nagrań, wśród nich takich przebojów jak „Free Fallin’” Toma Petty czy „Light My Fire” The Doors.

Prawnicy Wixen Music twierdzą w pozwie, że obecnie ponad 21 proc. utworów dostępnych na Spotify jest udostępnianych z łamaniem praw autorskich. W sumie w bibliotece platformy znajduje się z górą 300 mln nagrań.

W ramach zaległych opłat i odszkodowania Wixen Music domaga się od Spotify kwoty 1,6 mld dolarów. Wytwórnia wyraziła nadzieję, że spór uda się zakończyć w drodze ugody, jednak jest gotowa walczyć sądownie o swoje prawa.

Spotify nie skomentował na razie oskarżeń pod swoim adresem. W połowie ub.r. serwis miał 140 mln użytkowników, z czego 60 mln stanowili płatni subskrybenci. W 2018 r. Spotify zaplanował debiut na giełdzie w formie listingu, z pominięciem oferty publicznej (IPO), co w komentarzu dla Wirtualnemedia.pl chwalił finansista Jacek Michalewski.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spotify pozwany przez Wixen Music Publishing za łamanie praw autorskich, wytwórnia chce 1,6 mld dolarów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl