SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT w 2017 roku wydała 24,65 mln zł, a do budżetu odprowadziła 24,11 mln zł

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podczas czwartkowego posiedzenia przyjęła sprawozdanie ze swojej działalności w 2017 roku. Przyjęto w tym czasie 402 uchwały, z czego większość (359) dotyczyła prowadzonych postępowań koncesyjnych. Wpływy z tytułu działalności Rady wyniosły ponad 24,1 mln zł, zaś jej wydatki - ponad 24,6 mln zł.

Od lewej: Janusz Kawecki, Teresa Bochwic, Witold Kołodziejski, Elżbieta Więcławska-Sauk, Andrzej Sabatowski (fot. KRRiT) Article

Obowiązek przyjęcia sprawozdania w terminie do końca marca, a następnie przekazania dokumentacji posłom, marszałkom Sejmu i Senatu, prezydentowi RP i premierowi, nakłada na członków Rady ustawa o radiofonii i telewizji. Jak czytamy w sprawozdaniu, w ubiegłym roku odbyło się 55 posiedzeń. 33 z nich dotyczyły wyłącznie spraw koncesyjnych. KRRiT zorganizowała też 10 spotkań problemowych z nadawcami i innymi podmiotami działającymi na rynku mediów. Zaopiniowała też 10 projektów ustaw oraz 19 umów międzynarodowych z dziedziny radiofonii i telewizji.

KRRiT wydała 24,65 mln zł, a do budżetu odprowadziła 24,11 mln zł

Z tytułu działalności KRRiT do budżetu państwa odprowadzono ponad 24 109 tys. zł. Wpływy budżetu z tytułu opłat koncesyjnych wyniosły ponad 19 579 tys. zł (koncesje radiowe, telewizyjne, kablowe), za opłaty prolongacyjne prawie 3 381 tys. zł. Wydatki budżetowe Krajowej Rady wyniosły w tym czasie 24 650 tys. zł. Na realizację zadań misyjnych przez nadawców publicznych, Rada rozdysponowała m.in. 697 052 tys. zł z zebranych przez Pocztę Polską wpływów abonamentowych, oraz 306 970 tys. zł z tytułu rekompensaty utraconych w latach 2010-2017 wpływów wskutek ustawowych zwolnień niektórych grup abonentów. Z tych pieniędzy Telewizja Polska otrzymała prawie 621 642 tys. zł, Polskie Radio ponad 193 445 tys. zł, zaś 17 spółek- rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - ponad 188 935 tys. zł.

Stronę internetową KRRiT odwiedziło w 2017 roku ponad 847,7 tys. użytkowników, generując prawie 2,3 mln odsłon.

Kontrola TVP i PR: za dużo sportu, za mało o tolerancji

Jednym z ustawowych zadań KRRiT jest kontrolowanie publicznych nadawców w zakresie planów finansowo - programowych. W TVP w 2017 roku czterokrotnie kontrolowano dwa sztandarowe programy: TVP1 i TVP2. Okazało się, że Jedynce na plus zapisać można zrównoważoną pod względem udziału w programie informacji, edukacji i rozrywki.

- Na pozytywne odnotowanie zasługują też interesujące filmy i serie dokumentalne, podejmujące problemy z różnych dziedzin życia (m.in. ekologii, zdrowia, historii) oraz audycje edukacyjne poświęcone zdrowiu, rodzinie, poprawności językowej - czytamy w sprawozdaniu.

Nadawca jednak na tym kanale nie w pełni realizował założony plan. - Niższy udział miały audycje poświęcone kulturze na rzecz zwiększonego wymiaru audycji informacyjnych, edukacyjnych, publicystycznych oraz sportowych – piszą członkowie rady. Mniej też było audycji służących kształtowaniu postaw tolerancji, przeciwdziałających dyskryminacji i wykluczeniu oraz popularyzujących wiedzę o literaturze.

Dwójka z kolei – jak czytamy w raporcie – koncentrowała się głównie na programach rozrywkowych i kulturalnych. I tutaj nie obyło się bez uchybień:- Zwiększono udział audycji rozrywkowych kosztem audycji poświęconych kulturze. Niższy od zaplanowanego był również udział audycji publicystycznych, audycji służących kształtowaniu postaw tolerancji i przeciwdziałaniu dyskryminacji, popularyzujących wiedzę o literaturze polskiej, udramatyzowanych form telewizyjnych – piszą członkowie KRRiT.

Skontrolowano tez sześć oddziałów: TVP Bydgoszcz, TVP Gdańsk, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Katowice, TVP Kielce i TVP Lublin. Oferty programowe oddziałów terenowych były bogate w rozmaite gatunki, formy i treści oraz koncentrowały się na sprawach regionu. - Najwięcej czasu przeznaczono na audycje informacyjne i publicystyczne, dotyczące regionu (spraw społecznych, samorządowych, politycznych) oraz popularyzujące regionalną kulturę. Jednak wymiar czasowy tych audycji był niższy niż planowano. W zamian wydłużono czas poświęcony na regionalne wydarzenia sportowe i rozrywkowe – piszą członkowie KRRiT w sprawozdaniu.
 
Przychody TVP w 2017 roku w 59 procentach pochodziły z reklamy. Udział abonamentu wyniósł 39 procent, przy czym – jak czytamy w sprawozdaniu – abonament został wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem.

W 2017 r. Telewizja Polska otrzymała abonament w wysokości 355,1 mln zł oraz 266,5 mln zł rekompensaty. Przekazany Spółce abonament był o 45,1 mln zł wyższy od przyjętej prognozy (310 mln zł).

Polskie Radio z pozytywną oceną, ale z uchybieniami

Publiczne radio w 2017 roku skontrolowano w zakresie dwóch kanałów: PR3 i PR24. Trójkę i jej ofertę programową oceniono pozytywnie, choć były też uchybienia.

- Została zachowana równowaga pomiędzy funkcją informacyjną, edukacyjną i rozrywkową. Walorem programu była przede wszystkim bogata oferta kulturalna, jak również różnorodność tematyczna i rzetelność prezentowanych serwisów informacyjnych. Oferta publicystyczna koncentrowała się na aktualnych tematach komentowanych przez gości (ekspertów, polityków). Plusem tej części programu były cotygodniowe debaty polityków oraz obecność i realizacja zgodna z planem tematyki międzynarodowej. Prezentowano również bogatą ofertę audycji rozrywkowych - czytamy w raporcie.

Stwierdzono jednak odstępstwa od uzgodnionego planu: zmniejszono udział audycji publicystycznych oraz poświęconych kulturze, a zwiększono udział oferty rozrywkowej. - Mniejszy wymiar godzinowy miały audycje służące kształtowaniu postaw tolerancji i przeciwdziałaniu dyskryminacji oraz audycje ukazujące rozwój i przemiany polityczne, społeczne i gospodarcze w Polsce po 1989 r. - podano.

Podobnie pozytywną ocenę zyskało Polskie Radio 24. I tutaj jednak wskazano na niedociągnięcia: zmieniono proporcje udziału audycji informacyjnych i publicystycznych, zmniejszono udział informacji na rzecz zwiększenia udziału publicystyki. Zabrakło też audycji publicystycznych.

W 2017 r. zdecydowana większość działalności misyjnej Polskiego Radia została sfinansowana z wpływów abonamentowych i rekompensaty (76 proc. kosztów misji). Nadawca - jak wynika z raportu KRRiT - wykorzystał otrzymany abonament zgodnie z przeznaczeniem.

Radio publiczne otrzymało 177,7 mln zł abonamentu oraz 15,7 mln zł rekompensaty. Na kwotę abonamentu złożyły się wpływy wynikające z prognozy rocznej w wysokości 167 mln zł oraz 10,7 mln zł nadwyżki.

Abonament w liczbach

Jak podaje Poczta Polska, w końcówce 2017 roku w Polsce zarejestrowanych było 6 920 510 58 abonentów (w tym abonentów instytucjonalnych 231 380). Abonentów użytkujących odbiornik telewizyjny lub radiofoniczny i telewizyjny było 6 639 470, zaś tych użytkujących tylko odbiornik radiowy 0 281 040.

W 13 572 000 gospodarstwach domowych, odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne miała połowa. Spośród nich 3 593 142 (tj. 53,7 proc.) było zwolnionych od wnoszenia opłat abonamentowych. Pozostała część abonentów, tj. 3 095 988 (46,3 proc.) powinna terminowo wnosić opłaty, jednak na koniec ub. roku opłaty uregulowało jedynie 1 034 447 (ponad 33,41 proc.) zobowiązanych.
Jak podaje Poczta Polska, w całym 2017 roku zainkasowała ona łącznie (wpływy abonamentowe i pozaabonamentowe) 748,9 mln zł, w tym: z tytułu opłat abonamentowych - 736,3 mln zł; z tytułu odsetek za zwłokę - 6,4 mln zł, a z tytułu kary za niezarejestrowana odbiorniki - 6,2 mln zł. Za obsługę opłat abonamentowych Poczta pobrała w 2017 roku 47,7 mln zł. wynagrodzenia.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT w 2017 roku wydała 24,65 mln zł, a do budżetu odprowadziła 24,11 mln zł

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Fasadowe ciało partyjne umiejscowione w łamanej konstytucji wydało 402 uchwały...chyba się aż spocili.
Ale zza taką kasę warto hamletyzować, robić marsowe miny, deliberować miesiącami, by na końcu wyszło jak zawsze. Brytyjski lub czeski regulator potrzebuje na ta wydawanie takich dokumentów zwykle 24, czasem 72 godziny. To towarzystwo to wykwit wspólnej myśli Buñuela i Kafki. Pora zlikwidować kolejny przyczółek o nazwie "nagroda+"


ps. czy w kwocie "pozostałe koszty misyjne" o wartości 67 963 są tylko kosmetyki dla konkubiny kÓrskiego czy również naprawa limuzyny z powrotnego rajdu spod Opola?
ps2. czy p.Teresa Bochwic nauczyła się już ściągać pliki z chomika?
36 9
odpowiedź
User
Gość
67 963 tys. = 67 963 000
31 8
odpowiedź
User
Luna
A jak KRRitv reaguje na przekraczanie budżetów przez regionalne rozgłośnie i bizantyjskie wynagrodzenia? Czy prezesi mogą bezkarnie szastac pieniędzmi? A może oko.Press powinien się tym zająć?
32 9
odpowiedź