SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stacje Polskiego Radia wyemitują adaptacje arcydzieł literatury

Polskie Radio w ramach akcji „#zostańwdomu” przygotowało dla słuchaczy szereg adaptacji literatury krajowej i zagranicznej. Można ich słuchać na wszystkich antenach publicznego nadawcy.

Marek Kondrat w studiu DwójkiArticle

Program I Polskiego Radia nadaje codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 10.35 „Kapitana Nemo - władcę mórz”, czyli adaptację powieści Juliusza Verne’a „20 000 mil podmorskiej żeglugi” w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji Jerzego Jeżewskiego. W obsadzie: Jan Matyjaszkewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak i Andrzej Szalawski. Od 30 marca Jedynka będzie też emitować codziennie o godz. 21.45 fragmenty powieści „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza w interpretacji Adama Ferencego.

Natomiast w Dwójce od 23 do 27 marca Tomasz Sapryk czyta premierowo „Żywopłoty” Marii Karpińskiej (godz. 11.00). Od 30 marca do 10 kwietnia antena przypomni „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego (emisja nawiązuje do 80. rocznicy zbrodni katyńskiej). Czyta Adam Ferency, w którego interpretacji słuchać można również „Księcia nocy” Marka Nowakowskiego (do 3 kwietnia – codziennie o godz. 15.00, również w Dwójce).

Z kolei w stałym cyklu Dwójki „Książka do słuchania” trwa lektura „Boso, ale w ostrogach” Stanisława Grzesiuka (do 3 kwietnia; czyta Wiktor Zborowski), po której (od 6 kwietnia) Dwójka przypomni „Mistrza i Małgorzatę” w mistrzowskiej interpretacji Marka Kondrata, który, po latach nieobecności w radiu, dla tej właśnie prozy zgodził się powrócić i w 2015 roku przeczytał 50 dwudziestominutowych odcinków historii Poncjusza Piłata, Wolanda, Mistrza i Małgorzaty.

Radiowa Trójka 23 marca rozpoczęła emisję powieści w odcinkach dla młodzieży pt. „Banda Michałka” Ewy Karwan-Jastrzębskiej. Emisja o godz. 13.45, a czytają: Maria Seweryn i Maria Paszek. Również od poniedziałku, 23 marca w paśmie „Proza w Trójce” (godz. 20.50) - „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w radiowej adaptacji z 2018 roku. W obsadzie młodzi aktorzy: Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia, a w epizodach – w roli Seweryna Baryki – wystąpił gościnnie Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.

Cały czas w Programie III Polskiego Radia można również słuchać również „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy (od poniedziałku do piątku o godz. 10.30; czyta Piotr Fronczewski) oraz powieści „Pod słońcem” Julii Fiedorczuk (godz. 11.45; czytają aktorzy Teatru Narodowego: Wiktoria Gorodeckaja i Marcin Przybylski).

Dodatkowo wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia, w tym również cyfrowa Czwórka i Polskie Radio Dzieciom, w codziennych poleceniach kulturalnych podpowiadają słuchaczom najciekawsze wydarzenia kulturalne dostępne online (szerzej w kolejnym komunikacie prasowym).

Według badania Radio Track od grudnia ub.r. do lutego br. Trójka miała 5,6 proc. udziału w rynku słuchalności, Jedynka - 5,2 proc., Polskie Radio 24 - 0,6 proc., a Dwójka - 0,4 proc.

Dołącz do dyskusji: Stacje Polskiego Radia wyemitują adaptacje arcydzieł literatury

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sammler
Dajcie je w internecie! Słuchać owszem, można, ale jednak nie wszyscy siedzą w domu z włączonym radiem.
odpowiedź
User
aaa
A co mają emitować? Dorobek działalności ministra Glińskiego? Smoleńsk i Roja?
odpowiedź
User
ggg
Czy arcydzieła te są zgodne ze słuszną linią parti przewodniej i jej ministra Glińskiego?
odpowiedź